Moro
Mulla on ollut pitkään R129 (eli ilmeisesti W124 lähisukulainen monilta teknisiltä osin).
Automaatti-lmastointi lakkaa tämän tästä puhaltamasta kylmää, eli kenno kai jäätyy.
Kun laittaa ilmastointlaitteen kokonaan pois päältä joksikin aikaa niin taas puhaltaa, mutta pitempään käyttäessä taas puhallus loppuu.
Onko tämä jokin tyyppivika
Luin jostain että ilmanvirtausnittauksen anturi olisi kennon väärällä puolella, eli ei kennon takana vaan ns. tulopuolella.
Onko kyseessä sittenkin jokin aivan muu vika?
Kiitos jo valmiiksi jos joku tietää paremmin
Terveisin Jyri
R129 SL500 1998 Ilmastoinnin jäätyminen???
-
- Vakiokalustoa
- Viestit: 87
- Liittynyt: To 21.09.2023 21:38
Re: R129 SL500 1998 Ilmastoinnin jäätyminen???
Jos vaikka käyttää kylmäkonehuollossa alkuun, tyhjäksi ja typellä painekoe. Sen jälkeen kaasun ja öljyn oikea täytös vaakaamalla. Lopuksi katsoa huoltosarjasta että käydessä paineet kunnolliset.
Tuolla poistuu 90% ongelma. (kuulostaa ylitäytöltä noin lennosta)
Tuon toimenpiteen jälkeen vasta alka tutkimaan komponentti tasolla.
Tuolla poistuu 90% ongelma. (kuulostaa ylitäytöltä noin lennosta)
Tuon toimenpiteen jälkeen vasta alka tutkimaan komponentti tasolla.
08 Clk 220
Re: R129 SL500 1998 Ilmastoinnin jäätyminen???
Lakkaako se vain puhaltamasta kylmää, vaiko lakkaa puhaltamasta kokonaan vaikka puhallin huutaa täysillä?
Re: R129 SL500 1998 Ilmastoinnin jäätyminen???
Höyrystinkennon jälkeen on anturi, joka kytkee kompressorin pois jos lämpötila kennon jälkeen on liian alhainen (=kenno jäätyy). Jos tosiaan puhallin käy mutta ilmaa ei juurikaan tule, voi kenno olla jäässä. Jos puhallusta tulee mutta se ei ole vaadittavan kylmää, on vika jossain muualla.
Instagram @hptalli
500 SEC ’85
944 Turbo ’88
740i '94
S8 V10 quattro ’08
200 quattro 20V ’90 naftaliinissa, odottaa parempia aikoja