
Halvalla kun sain.
Ohjelmassa seuraa talven kestävä kunnostus, joka alkaa ABC-alustan kunnostamisella/huoltamisella. Etupää on autossa tontissa kiinni, mutta mistään ei näyttäisi kuitenkaan vuotavan, joten vikaa lähden etsimään venttiiliboksin ja solenoidien likaisuudesta. Eihän sitä tiedä vaikka selviän pelkällä pesulla, tiivisteillä, suotimella ja uusilla öljyillä.
Seuraavana on sitten öljynlauhduttimen vaihto edessä. Itse ajattelin tehdä ja ostaa vaikkapa tarvittavat erikoistyökalut sitä mukaa, kuin niitä tarvitsee. Ovatpahan sitten olemassa, jos tarvitsee vaikka lainata kavereille.
Maalipinta autossa on virheetön - paitsi, että väri on väärä - hopean harmaa. Sisusta on melkoisen siisti ja musta. Kaikki tuntuu pelaavan, mutta apumiehenpuolen pikkuikkuna ei liikahda ovea avatessa, niinkuin kuskin puolella tekee. Luulisin, että on rikki. Jäi kokeilematta liikkuuko napistakaan; se olisi helpompi korjata, jos olisi johdossa vikaa tai moottorissa. Ne pirun mikrokytkimet ovat sellaisia, että mielelläni en niistä lähde vikoja etsimään ja säätämään.