Sattu tänään niin erikoinen juttu kun ajelin kotiin maantiellä normi 80-90km/h vauhtia ja kuului pieni kopsaus auton sisälle asti. Mitään en nähny et oisin ees osunu lintuu tai mihinkään muuhunkaan.
Kotona sitten huomasin et prkl etuvilkku kadonnut kokonaan johdot vaan jäljellä siis se iso vilkku joka ajovalojen vieressä eikä siis se pikkunen lokasuojassa.
Mietin vaan et miten vilkku voi tuolleen kesken ajon irrota itsestään ja onko muilla ikinä irronnut?
Äkkiseltään vilkaistuna näytti olevan täysin kunnossa ne kiinnikkeet missä vilkku on ollut kiinni.
Ja auto otsikon ja allekirjotuksen mukainen
Viimeksi muokannut jarno85, Su 08.01.2012 21:49. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tarvikkeena ainakin kirkkaat vilkut on jotain taiwanilaisia ja varmaan ei käy mikään suoraan paikalleen ja olisiko jopa vaan painettu paikalleen.Omaani w124 piti peltiä käsin käännellä että klipu otti kiinni muovi lukkoon koska näytti muovi laatukin olevan todella huono orkkikseen nähden.
Onko sitten jo w202 alunperin kirkkaat vilku ,en tiedä koska eikös villitys tullut möhemmin.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor
Joo aivan. Mun tietääkseni vanhemmissa 202 on keltaset vilkut mutta oiskohan faceliftissä jo vakiona kirkkaat vilkut mulla ainaki tuossa kirkkaat vilkut ja boschin näyttäis olevan vänkärinpuolella ainakin (siis se joka vielä jäljellä) sellasella puristettavalla muoviklipsulla näytti olevan kiinni tosi kätevä irroittaa ja laittaa paikalleen kun ei tarvii kun painaa vaan kiinni.
Mutta vaikutti vaan ettei mikään pomminvarma kiinnitys oo varsinkaan jos kesken ajonkin voi irrota
atlas kirjoitti:Tarvikkeena ainakin kirkkaat vilkut on jotain taiwanilaisia ja varmaan ei käy mikään suoraan paikalleen ja olisiko jopa vaan painettu paikalleen.Omaani w124 piti peltiä käsin käännellä että klipu otti kiinni muovi lukkoon koska näytti muovi laatukin olevan todella huono orkkikseen nähden.
Mulla on orkkis vilkut eikä niissä muistaakseni tarvinnu vääntää sitä peltiä muuta kun pois ottaessa. Paikalleen meni siis painamalla.
Mika.T kirjoitti:Aina noita vilkkuja pitää mersumiehellä olla varastossa.
Ei mitenkään harvinaista että mersusta tippuu etuvilkku tienpäälle.
Ahaa että tässä ei sitten mitään outoa ollutkaan, ihan uutta mulle et mersusta voi tuollain osat irrota, mutta aina sitä oppii jotain uutta.
Täytyyhän se uskoa et asia on näin kun saman kylän mies näin sanoo.
En usko silti et vanhemmista mersuista vilkut irtoilee, tässäkö siis yks esimerkki siittä ettei mersun laatu ole enää samalla tasolla kuin ennen
joskin tää nyt aika pieni vika kuitenkin
joo ei siinä mitään outoa ole!! 2 on mullaki nuita kirkasta vilkkua tien päälle jääny vuosien varrella:) ei muistaakseni kuitenkaan ihan konkurssia tule vaikka uuden ostaa tais olla about 15 juuroa sen hinta kl:ssä,
Kiitos vain kaikille kommenteista nyt selvisi ainakin se asia mitä kysyin, et onko muille sattunut samaa ja näköjään on.
Tuntu vaan aluks niin uskomattomalta miten on mahdollista noin vilkun irrota, kun ei oo itelle ikinä ennen vastaavanlaista sattunut vaikka jos jonkinlaista kotturaa on ollut ja aina osat pysyny kiinni autossa.
Onneks kl:stä niitä saa mutta täytyy varmaan kehitellä jonkinlainen patentin omainen ratkaisu jolla vilkut pysyy paremmin kiinni ettei tarvis olla ettimässä pitkin teitten poskia irronnutta vilkkua
Niin siinä on se, että kun vilkkua laittaa paikalleen, niin ei riitä että se tuntuu
olevan paikallaan, vaan sitä täytyy painaa niin, että kuuluu kun lukitus naksahtaa.
Lisäksi vilkussa on muoviset ohjaimet, jotka pitäisi osua vastaaviin pidikkeisiin.
1973 450 SL, 1980 200, 1993 E 300D-24, 1994 C 180, 1997 C 230 T, 2003 E 240 T, 2010 C 200 T
Henry V. kirjoitti:Niin siinä on se, että kun vilkkua laittaa paikalleen, niin ei riitä että se tuntuu
olevan paikallaan, vaan sitä täytyy painaa niin, että kuuluu kun lukitus naksahtaa.
Lisäksi vilkussa on muoviset ohjaimet, jotka pitäisi osua vastaaviin pidikkeisiin.
Totta. Eikä tuota vilkkua saakkaan paikalleen järkevän näkösesti jos ohjaimet ei osu kohilleen.
Mullakin on komee lommo takaovessa kun vilkku irtos motarilla. Se tais vielä kaikenlisäks murskaantua lopullisesti juuri ohittamani auton tuulilasiin. Seuraavalla mahdollisella pysähdyspaikalla missä pääsi tarkastelemaan et mikä se helvetillinen paukaus oli niin ilme oli tollainen kun huomas et yks vilkku puuttuu.
C230K Sport -96
"jos jokin voi mennä pieleen niin se menee"
Mullakin irtos kuskinpuolen vilkku mutta onneks niin hitaassa vauhdissa että pysyi johtojen varassa eikä aiheuttanut muuta vahinkoa. Muovinen lukitusklipsu oli katkennut ilmeisesti vanhuuttaan.
M-B E 200 CDI -09 Emännällä
M-B E 320 TE 4-Matic -98 Minulla
M-B 230 TEA -92 Pojalla
Mersuilla jo vuodesta 1969