Onkos tää nyt ihan normaalia kun jarrupoljin painuu hitaasti pohjaan kun pitää jalalla vähän kovempaa painetta päällä. Näin on ollut siitä lähtien kun auton 2 ja ½ vuotta sitten ostin. Katsastusmies ei ole asiasta huomauttanut, enkä ole viitsinyt sitä häneltä udella. Nesteet eivät vähene ja ne on kertaalleen vaihdettu ja ilmattu. Mites teidän muiden autoissa ? Kyseessä siis C 200 CDI, 2001 (W203).
Tulisi mieleen pari vaihtoehtoa :
- pääsylinteri vuotaa tehostimen sisään, jolloin vuotoa ei näy.
- pääsylinteri ( kumit ?) on väljä, jolloin paine karkaa männän sivusta ohi.
1973 450 SL, 1980 200, 1993 E 300D-24, 1994 C 180, 1997 C 230 T, 2003 E 240 T, 2010 C 200 T
Jos vuotaa tehostimeen, niin eikö nesteet kuitenkin silloin vähene säiliössä ?
Veholta jo kyselin uutta pääsylinteriä. Sanoivat että "yhtään ei ole vielä myyty" vihjaten että vika ei ole siinä. Emännän Civic:ssä (2003, 88tkm)
painuu mielestäni myös poljin alas kun tarpeeksi painaa, se on pistänytkin miettimään että onko tämä nyt ABS-jarrujen ominaisuus, vai onko molemmat autot menossa remonttiin.
Hondissa tuo polkimen painuminen on ominaisuus jos huollossa on muistettu avata ja puhdistaa jarrut niin että kaikki liikkuu .W203 korisen mersun jarruja en ole kokeillut,hondan jarruja töissä lähes päivittäin.
Palat ja levyt on suht uudet. Poljin painuu siis vain moottorin ollessa käynissä, moottori sammuksissa jarrut on kivikovat. Jos se on Hondassa ominaisuus, niin voisiko olla myös mersussa. Käykääpä nyt W203:n omistajat testaamassa jarrujanne... kiitos !
On se jarrupolkimen painuminen näköjään ominaisuus. Tänään katsastin autoa ja jarrut kelpasivat taas ilman mukinoita. Ainoastaan narinanivelistä jäi leima kiinni. Missähän kannattaisi vaihdattaa Helsingin seudulla ? Paljonko olette maksaneet ?