Syöttöä lisää HELPOSTI w124 mersuun

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Vieras

Syöttöä lisää HELPOSTI w124 mersuun

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Omassa 250D OM602 koneessa käänsin syöttöpumpun takana olevan kaasuvivun rajoitinta niin, ettei se osu rajoitin pulttiin. Kaasuvipu pääsee kääntymään näin ollen PALJON pidemmälle. Tehoa tuli takapuolituntumalla kierrosalueen yläpäähän lisää. Kysyisinkin kokemuksia (=haittoja) pumpun kannalta tälle liikkeelle. Kone kyllä kestää syötön lisäyksen, mutta eihän pumpussa pääse mikään menemään "yli". Kierrosrajoitus saattaa myös kärsiä.
Tuplawee
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 196
Liittynyt: To 03.04.2003 12:30
Paikkakunta: riihimäki

Viesti Kirjoittaja Tuplawee »

Eli paljonko kone ottaa nyt kierroksia?
Avatar
PepeKyy
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 932
Liittynyt: Pe 15.08.2003 19:42
Paikkakunta: Koria

Viesti Kirjoittaja PepeKyy »

Minulle on jäänyt sellainen kuva, että dieseli kestää syöttöä vaikka kuinka paljon, mutta ei kierroksia. :roll:
Kalusto:
Mersu(ja)

*
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Pahus, kun G-sarjan mersussa ei ole kiekkamittaria, niin ei tiedä, muuttuiko max kierrokset yli 5000rpm.
Avatar
_Antti
Mersumies
Mersumies
Viestit: 592
Liittynyt: Ma 21.07.2003 16:21
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja _Antti »

Pepekyy kirjoitti:Minulle on jäänyt sellainen kuva, että dieseli kestää syöttöä vaikka kuinka paljon, mutta ei kierroksia.
Juu riisseli ottaa helposti nokkiinsa ylikierroksista, esim rajussa moottorijarrutuksessa tai alamäki "polkemisessa"..
[img]http://i2.photobucket.com/albums/y3/_Antti/2010/aava10.jpg[/img]
Avatar
adenauer300
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1866
Liittynyt: Ma 14.04.2003 13:05
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja adenauer300 »

Varokaa noita dieselin ylikierroksia. Eräällä kaverillani hajosi 160tkm ajettu, kaikki huollot Veholla ajallaan tehty, 5-syl. 300D ( G-maasturi) kone katsastuksen "ryntäytyksessä". Koneesta venähti nokkaketju, ja sen myötä yläkerta.
Vahingon korvaus saatiin "valtion" katsastuskonttorista vasta oikeuden päätöksellä ( noin 2-vuotta taahtuneen jälkeen ).
Tyypillistä valtion touhua :o , ensin tehdään :shock: ja aiheutetaan vahinkoa :( , mutta ei vastata aiheutetusta vahingosta, ennen kuin oikeus päättää.
Mersut: 1952 W186 / 1957 W180 / 1968 W108 / 1981 W123 / 1989 C126 / 2001 W210
+ prätkiä ja mopoja läjä

Kuvia romuista:

http://s253.photobucket.com/user/adenauer300/library/?page=0
Vastaa Viestiin