300tdt maksimi kierrokset alas

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Vastaa Viestiin
Avatar
mpeltola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: Ma 18.10.2004 17:42
Paikkakunta: Kokkola

300tdt maksimi kierrokset alas

Viesti Kirjoittaja mpeltola »

terve. ajattelin kysästä neuvoja täältä. ku pitäis auto katsastaa et miten saaan nätisti katsastuksen ajaks piennennettyä maksimi kierroksia ku se ottaaa jonku 6500rinkiä..ettei tarvis ruveta takaläppää ottaaa irti.
Avatar
Allu D.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 503
Liittynyt: La 10.07.2004 16:00
Paikkakunta: Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Allu D. »

Löysää kaasuvivustoa..
Köyhällä ei ole varaa ajaa huonolla!
"some people do, some people talk."
Avatar
juk3
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 196
Liittynyt: Su 21.03.2004 15:19
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja juk3 »

Ruuvaa kaasuvaijeri ihan löysäksi ettei kaasu mene pohjaa :)
Kuljettimet
MB W447 Vito 116 4x4 Amg styling -18
MB W166 ML350 Amg styling black -12
MB W110 220d -63


ex meset
-MB W164 ML420cdi -07
-MB w166 ML350 Amg styling white -12
-MB W164 GL420cdi -07
-MB W639 Vito 120cdi -07
-MB W906 Sprinter 319cdi -10
-MB W164 ML320cdi 4matic -07
-MB w211 320cdi avantgarde amg styling -07
-MB w202 300 24v st -94
-MB Vito W639 111cdi -04
-MB w211 320cdi avantgarde -03
-MB w210 E55 amg -99
-MB w210 320 cdi avantgarde -00
-MB w210 300td avantgarde-98
-MB w124 300tdt st -91
-MB w124 ce 230 sportline -90
Avatar
XUX63
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1393
Liittynyt: To 06.11.2003 17:12
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja XUX63 »

auttaa jos auttaa nuo ylläolevat keinot :cry: minä kokeilin kaikki kikkakepposet mutta kiersi tappiin kun pedaalin junttas puoleen väliin -> ei siinä auta ku kannen aukaisu vaikka niin paskamaisessa paikassa onkin.
Ville S.
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 256
Liittynyt: Su 05.10.2003 19:35
Paikkakunta: Ylivieska

Viesti Kirjoittaja Ville S. »

Eikös se takakannen aukasu ole "täysmoottorissa" ihan helppoa, kun sitä tilaa on. Kakssatasessa sitä tilaa onkin paljon vähemmän ja sieltäkin sen kannen saa pois kohtuudella. Noitua tosin pitää ja mallua palaa. :D
E 290TDT Avantgarde
Avatar
mpeltola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: Ma 18.10.2004 17:42
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja mpeltola »

juuh..ei autaku huomena koittaa ja jos ei onnnistu niii ei auta muutako aukasta takakansi. no ei tässä mullakaan ooo liikaa tilaa vaik o 6pyttynen ku vakkarin laatikko o heti siin pumpun perässä kii.
Avatar
Haisuli
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1308
Liittynyt: To 18.11.2004 19:48
Paikkakunta: Hesa

Viesti Kirjoittaja Haisuli »

Maksimikierroksia voi käsittääkseni laskea vain säätämällä pumpusta kiekkoja pienemmälle. Ite ruuvasin katsastukseen 5260 rpm. Nyt varmaankin n.6000.
Masta 6_2_6
Väliaikainen mese tuolla: http://mesefi.forumup.com/
Avatar
mpeltola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: Ma 18.10.2004 17:42
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja mpeltola »

juu kävin konttorilla näyttäään autoo. ja leima tuli. ihmetteli kovasti ku huippukierrokset oli 6000rinkiä ja savutus arvo 0,05
Avatar
Haisuli
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1308
Liittynyt: To 18.11.2004 19:48
Paikkakunta: Hesa

Viesti Kirjoittaja Haisuli »

^Onpas pieni savu-arvo!
Kyllä noi uudemmat näköjään tuon 6000 kestää kuormittamattomana.
Masta 6_2_6
Väliaikainen mese tuolla: http://mesefi.forumup.com/
Avatar
mpeltola
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: Ma 18.10.2004 17:42
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja mpeltola »

no se ottaaa semmonen 6500rinkiä mut sain sen katsastukseenn vähän pienemmälle pienellä sääjöllä.
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

Mulla otti kontuurilla 6130kierrosta. Eipä tuosta kukaan maininnu. savuarvo oli 1.24
Avatar
XUX63
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1393
Liittynyt: To 06.11.2003 17:12
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja XUX63 »

Mulla katsastettiin alle 5000 kierroksella vaikka olis 7000 mennyt rikki :roll: riippuu vissiin hiukan inssistäkin. Varoitin kyllä että kiertää sen verran että kangenkin saa kurkistaan :roll:
Avatar
ammattimies
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 37
Liittynyt: To 06.10.2005 23:40
Paikkakunta: Helsinki

ette kierrätä

Viesti Kirjoittaja ammattimies »

Kaverin volvossa (2.5 td) on saksalainen zf4hp22 automaatti laatikko.
Auton käyttöohjekirjassa lukee ettei saa antaa paikallaan kierroksia.
Katsastuksessa jotkut inssit tietää sen, mutta jotkut ei tiedä, niinpä ollen sitä autoa ei ole katsastuksessa ryntäytetty, ainakaan tän kaverin aikana.
Inssit on kuulemma ollu pitkin hampain... 8)
Entiset:
W124 300 TE -90
W115 2.2 -71
W201 super200d -85
w201 super 300turbo
Nykyiset:
309 paku. om603 turbo. Aut.
W124 St Om606. Coupe
208 Sprinter -04
JACKHAMMER
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 274
Liittynyt: Ti 09.12.2003 18:37
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja JACKHAMMER »

saisiko tuota mitenkään todistettua mersunkohdalla, eli ei ryntäyttäs jos olis tomaattilootalla..
nimimerk. jänskättää viedä poljetettavaksi kun vetävät n.5500rpm vaihdesilmässä. :roll:
Vito 115 4x4 ja ml 320cdi
Avatar
Jani Anttila
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1801
Liittynyt: Su 15.06.2003 03:09
Paikkakunta: Riippuu vähän mihin sattuu yöksi pääsemään

Viesti Kirjoittaja Jani Anttila »

JACKHAMMER kirjoitti:jänskättää viedä poljetettavaksi kun vetävät n.5500rpm vaihdesilmässä. :roll:
hä?
Kyllä ne P tai N päällä sen tekee. Ei se ole kuin yksi polkaisu, joten laatikko tuskin tykkää kyttyrää. Kone voi tykätäkkin huonoa jos se kiertää enempi kuin "laki määrää"
S203 C32 AMG 2002
[url=http://www.opto.fi]LED valaistusta[/url]
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Jani Anttila kirjoitti: hä?
Kyllä ne P tai N päällä sen tekee. Ei se ole kuin yksi polkaisu, joten laatikko tuskin tykkää kyttyrää. Kone voi tykätäkkin huonoa jos se kiertää enempi kuin "laki määrää"
Joo ei sitä voi polkastakkaan vaihde päällä, muuten tulee mustaa rantua ja reikä konttorin seinään :lol:

Hajoaminen tapahtuu juuri P tai N silmässä, ja se kuulemma johtuu siitä, että ryntäytyksessä jokin hydraulipaine pääsee nousemaan ja ne kitkapannat pyörivät siellä erisuuntiin koneen kierrosten tahdissa löysästi toisiaan vasten.

Ei sitä hajoamista kannata pelätä, käy sitten laitattamassa laatikon Siekkisellä niin ei kuulemma hajoa toista kertaa.
Lisää tietoa: www.skg.fi
jpk
Mersumies
Mersumies
Viestit: 720
Liittynyt: Ma 21.07.2003 15:39

Viesti Kirjoittaja jpk »

veskola kirjoitti:Ei sitä hajoamista kannata pelätä, käy sitten laitattamassa laatikon Siekkisellä niin ei kuulemma hajoa toista kertaa.
Taitaa olla tuore laatikko,viime talvena siekkisen vahvistama? :D Mutta vaikuttaako sitten sen kummemmin kestoon paikallaan polkiessa? Tosin mersun laatikkoa ei kielletä kierrättämästä paikallaan,toki järkeä saa käyttää ja sitä mahtaa joiltakin katsastajilta/tai sekoittua vihaan auton virittäjää kohtaan. Että "katotaan kestääkö, p***le" :evil:

Ymmärsin että kysyjä tarkoitti tuolla polkaisulla pakokaasuarvoja/ylikierroksia,vetävät kierrokset 5500 eli aika korkealle hyökkää pakokaasutestissä mikäli polkaisee kaasun pohjaan. Onhan se hirveää kuunneltavaa jo vakiokierroksillakin :x
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Vähän copypastetaan tekstiä toiselta forumilta, toivottavasti kukaan ei pahastu, no mikäli pahastuu niin ainahan mut voi bannata :lol:

Tosiaan juttu rönsyili koneen kestämisestä tuohon automaatin hajoamiseen ryntäytystestissä, eli vapaalla poljettaessa molemmat ongelmat. Kyllä se kone kestää kiertää vaikka 7000 rpm kunhan siinä ei ole yhtään heikkoa osaa, joka pettää. Kaikenlaisia kappaleita sieltä saattaa lentää jos ne ei ole tasapainossa ja muutenkin ehjiä ja hyvässä kunnossa. Väljää paskaa konettahan ei kannata virittää, eli jos jotain hajoaa niin itse on kaivanut verta nenästä, se pitää sitten vain kestää :lol:
Vituxman kirjoitti:Kyllähän ne levypakat kestää vapaallakin ihmeesti. Siellä on silloin kuitenkin öljy välissä. Vapaalla huudatettaessahan tuollaisessa monilevypakassa joka toinen levy pyörii sen 5000rpm ja joka toinen on paikallaan. Levyt luonollisesti pyörivät toisiaan vasten. Tosin vapaalla niitä ei puristeta ja öljyä on välissä voitelemassa. Tuo ZF:n ongelma on vuotöljyn pääseminen levyjä puristavaan mäntään. Jolloin mäntä painaa kevyesti (matalalla öljynpaineella) levyjä toisiaan vastaan, saman aikaisesti joka toinen levy pyörii 5000rpm ja joka toinen on paikallaan. Ilmiö on kuin luistattaisi tavallista kytkintä. Tuon kuulema havaitsee N:llä. Auto pyrkii ryömimään eteenpäin. P:llä se ei tietenkää ole mahdollista.

Ei pelotella ZF4hp22-laatikon omistajia tämän enempää. Tuo vika koskee lähinnä vanhempia ja enemmän ajettuja laatikoita. Hyväkuntoinen laatikko, jossa on vielä hyvät tiivisteet, kestää tuota leikkiä jossain määrin. Siekkisen käsittelyn jälkeen pitäisi tuo tyyppivika pystyä unohtamaan kokonaan, sillä vuotoöljy ei enää pääse tekemään tuhojaan.

Silloin kun pakka on normaalisti kytkeytyneenä. Se on yhtä puuta. Öljynpaine männässä on niin kova, että pakka varmsti pitää, eikä luistoa ole. Siksi kuminpoltto ym revittäminen ei ole vaarallista, mutta vapaalla huudattaminen on.

Jarkko S. tietää tämän homman tarkkaan (korjatoon niiltä osin kuin olen väärässä). Tämä minun versio on vain harrastajapohjaista tietoa.
Jarkko S kirjoitti:Vituxman puhuu asiaa 8)

Isä aikoinaan huomasi sen paineenvuoto-ongelman ja kehitti siihen parannuksen ja ilmoitti asian eteenpäin, pian oli amerikkalaisissa korjausoppaissa sama juttu mutta ei niin toimivana kuitenkaan.
Jarkko S kirjoitti:
veskola kirjoitti:Perskules, tässä täytyy kohta mennä tekemään kestotestiä pihalle. N sisään ja kierrokset tappiin, katsotaan loikkaako auto vai ei :twisted:
Tuossa ZF:ssä on jo asiat hoidossa jo tehtaalta, mutta yksikään automaatti ei tykkää paikallaan huudattamisesta.

Älä ny hyvä mies mee rikkomaan sitä :lol:
jpk kirjoitti:Taitaa olla tuore laatikko,viime talvena siekkisen vahvistama? :D
Ei mun laatikko nyt sentään mikään edellisen kauden vanha paska ole, pari kuukautta vanha eikä vielä yhtään poljettu 8)

jpk kirjoitti:Onhan se hirveää kuunneltavaa jo vakiokierroksillakin :x
Ei kun sulosointuja kun diesel kehrää kunnolla...
Lisää tietoa: www.skg.fi
JACKHAMMER
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 274
Liittynyt: Ti 09.12.2003 18:37
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja JACKHAMMER »

meinasin vaan että tuo kiskoo vieläkin yli 5500rpm, vaihdesilmässä.
EN OLE USKALTANUT poljettaa tyhjänä...
ja kyllä laatikko on jo vahvistettu -> jarkko s:llä..
siksi kysyin.
mitähän" jos" sopis homman hmm,
joo aivan teen niin. :arrow: mutta ei enenmpää. nyt lähden taas etelä-pohojanmaan reissulle.
Vito 115 4x4 ja ml 320cdi
Vastaa Viestiin