Eli ongelma alkoi viikko sitten sellaisena, että polkimessa on tyhjää puolet siitä mitä se poljin liikkuu.
Nyt pakkia ei saa päälle ja muut vaihteet on saamerin jäykkiä lykätä pesään.
Kun käynnistää auton pakki päällä ja kytkin alhaalla, niin huomaa, että auto liikahtaa taaksepäin kun lähtee käyntiin.
Joten kysyisin, että mikäköhän on vikana?
Todennäköisesti joko kytkin pääsylinteri tai työsylinteri vuotaa. Oletko kokeillut irrottaako sitten jos polkee kytkintä useamman kerran peräkkäin? Meinaan, että jos olisi jossain vaiheessa päässyt nestepintä laskemaan niin alas, että olisi hotkaissut ilmaa järjestelmään. Tyhjää liikettä voi (ehkä, ellei ole jo säätövara hyödynnetty) säätää pääsylinterin yläkiinnityspulttia kiertämällä, se kun on epäkeskeinen.
Pääsylinteri on voinut pikkuhiljaa tihkuttaa nestettä lattiamattojen alle jo pidemmän aikaa...
Eli tutkimusten jälkeen nestepinta ei ole näyttänyt laskevan eikä pääsylinteri tunnu vuotavan, mutta silti kyllä kuskinpuolen maton alla on jotain nestettä
JohnnyB kirjoitti:Eli tutkimusten jälkeen nestepinta ei ole näyttänyt laskevan eikä pääsylinteri tunnu vuotavan, mutta silti kyllä kuskinpuolen maton alla on jotain nestettä
Pääsylinterihän (siis se sylinteri mitä poljin painaa) on siellä sisällä, ota ne verhoilut pois siitä polkimien yläpuolelta ja katso onko se sylinteri märkä.
Siellä ei ole mitään verhoiluja ollut meillä, niin kauan kuin minä muistan, eikä se isän mielestä ollut märkä.
Mistäs ton järjestelmän saa ilmattua, jos vaikka olis päässy ilmaa sinne jostain?