Reduse oil level...

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Reduse oil level...

Viesti Kirjoittaja Boss »

Käytin autoa, pihi kun olen niin paikallisessa ad-korjaamossa öljynvaihdossa muutama viikko sitten. Eikä tuossa mitään, kunnes eilen kun olin ajellut vähän pidemmän matkaa ja lähdin ensimmäistä kertaa motarille tuon öljynvaihdon jälkeen niin tauluun iskeytyi teksti: reduse oil level! Elikkä öljyä on siis liikaa, mutta miksiköhän tuo ei aiemmin ole ilmoitellut asiasta...eikä kyllä ole tullut tuon ajotietokoneen ilmoittamaa öljymäärää katsottuakaan, tikusta olen toki tihrustanut muutamaankin kertaan ja näyttäisi olevan siinä ylämerkissä.
Mutta kas, ajotietokonehan ilmoittaa silti että öljyä on liikaa. Ja sitten tuli vilkaistua tuota korjaamon kuittia, ja 7 litrastahan siinä oli laskutettu, täyttömäärä suodattimineen kun on tasan 6 litraa. Käytännössä siis öljyä on varmaankin joku 0,5l ylimääräisenä...eli pitäisikö marssia samaan kioskiin että valuttaisivat ylimääräiset pois kun ei kai tuo hyvää tee, liika öljy sen paremmin kuin liian vähäkään.
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

saman tekee kaverin 220cdi kun öljy on tikun ylärajassa. eipä se siitä hajoa vaikka siellä vähän ylimäärästä onkin. öljy lämmetessään laajenee ja pinta nousee ja näin se ilmottaa ylimääräsestä öljystä. normaali ajossa kone ei kauheasti lämpene mutta motarilla lämmöt nousee kummasti :P
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Viesti Kirjoittaja Boss »

Ok! Kiitoksia :D Juu, ei tuo tosiaan ole mitään aiemmin ilmoitellut mutta eilen tuli päästeltyä vähän reilummin moottoritietä ja häiritseehän se tuollainen punainen varoitusteksti huutomerkillä varustettuna. No jos siitä ei suurempaa haittaa ole niin antaapa olla sitten, eipähän tarvitse ihan heti lisäillä ainakaan. Öljyähän tuo ei kyllä suostu syömään juuri lainkaan, viimeisellä kymppitonnilla joutui lisäämään suunnilleen puoli litraa...ettei niin hirveästi öljyä hörpi.
Tuli vaan mieleen ettei tuosta nyt sitten esim. katti tykkää pahaa, mutta toisaalta se taitaa olla niin millistä kiinni tuo öljymäärä kun tosiaan se heräsi vasta eilen tuo varoitusteksti, että tuskin tuosta suurempaa haittaa on.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

Luin jostain, että se mahdollinen ylitäyttöongelma muodostuu kun kampiakseli 'vatkaa' öljyä, jolloin sekoittuu ilmakuplia -> laakerivaurioita. Tämä ei mitenkään liittynyt mersun koneisiin mutta voihan se noinkin olla. Toisaalla, taas erittäin luotettavassa paikassa eli netissä :roll: todettiin, jotta ylitäytön jälkeen oli tullut jokin kansi vaurio, olikohan se nyt nokka-akseli vai venttiili. Kyllähän sen ylimäärän voisi pilttipurkkiin sieltä tiputtaa, pyytää tiputtamaan niin ei ainkaan punavalopolttimo kulu turhaan...
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18104
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Käy poistattamassa liiat.
wiimax.fi
Oululainen
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 45
Liittynyt: La 07.02.2004 09:30
Paikkakunta: Oulunseutu

Viesti Kirjoittaja Oululainen »

Ja vaadi hyvitys siitä yhdestä litrasta..
Avatar
savijo-r
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 80
Liittynyt: Pe 07.01.2005 19:23
Paikkakunta: Toijala

Viesti Kirjoittaja savijo-r »

veskola kirjoitti:Luin jostain, että se mahdollinen ylitäyttöongelma muodostuu kun kampiakseli 'vatkaa' öljyä, jolloin sekoittuu ilmakuplia -> laakerivaurioita. Tämä ei mitenkään liittynyt mersun koneisiin mutta voihan se noinkin olla. Toisaalla, taas erittäin luotettavassa paikassa eli netissä :roll: todettiin, jotta ylitäytön jälkeen oli tullut jokin kansi vaurio, olikohan se nyt nokka-akseli vai venttiili. Kyllähän sen ylimäärän voisi pilttipurkkiin sieltä tiputtaa, pyytää tiputtamaan niin ei ainkaan punavalopolttimo kulu turhaan...
Itse olen kuullut samanlaisia juttuja moottorivaurioista ja käsityksiä vahvisti kun paikallinen öljyhuolto sanoi et tehtaalta on tullut tiedote et koneeseen laitetaan puoli litraa vähemmän öljyä kuin lukee ohjekirjassa (siis auto silloin C220D -96) tätä olen sittemmin noudattanut myös nykyisissä MB:ssä. lisätään sit jos tarvii mutta ei ylitäyttöä!
Avatar
Miljoona(tuntia)
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 193
Liittynyt: Su 15.02.2004 21:20
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Miljoona(tuntia) »

Kysyin joskus tuota asiaa VEHOsta,asiallinen äijä sanoi,että kannattaa
kyllä poistaa ne liiat öljyt pois,voi tulla ongelmia(öljynpaineet nousee).

Yleensä mersut tunnetaan öljynvaihtopisteissä,eivät asian tietävissä
puljuissa ylitäytä.Se mittariston piippailu on inhottavaa.
Itse joskus imenyt liian oljyn mittatikun kautta sillä perämoottorin kumi-
pumpulla+ohuella letkulla.
:wink:
C220 CDI vm.2000
Avatar
JP74
Turbospesialisti
Turbospesialisti
Viestit: 2781
Liittynyt: To 17.06.2004 06:59
Paikkakunta: Palokka

Viesti Kirjoittaja JP74 »

Mulla kävi 220D Väykyssä semmonen moka aikoinaan, että vaihdoin imuvaihtajalla öljyjä ja jostain syystä ainakin puolet jäi koneeseen. No uudet sisään ja baanalle. Ohituksessa kun tyrkkäsin kolmosen päälle, niin konehan kiersi yli 6000 kierrosta hirmusen savun kanssa ja kierrokset eivät meinanneet pudota millään. Huohottajan kautta kulkeutui imusarjaan öljyä ja sitä kautta männän päälle. Onneksi ei käynyt kuinkaan, olisi saattanut hiukan maksaa.
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

JP74 kirjoitti:Mulla kävi 220D Väykyssä semmonen moka aikoinaan, että vaihdoin imuvaihtajalla öljyjä ja jostain syystä ainakin puolet jäi koneeseen. No uudet sisään ja baanalle. Ohituksessa kun tyrkkäsin kolmosen päälle, niin konehan kiersi yli 6000 kierrosta hirmusen savun kanssa ja kierrokset eivät meinanneet pudota millään. Huohottajan kautta kulkeutui imusarjaan öljyä ja sitä kautta männän päälle. Onneksi ei käynyt kuinkaan, olisi saattanut hiukan maksaa.
Siinä se taas nähdään miten hyvä mersun diesel kone on, käy jopa ilman dieseliä :shock:
Lisää tietoa: www.skg.fi
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Viesti Kirjoittaja Boss »

Jep, no täytyy käydä imuttamassa ylimääräinen pois, kovasti harmitteli korjaamon pitäjä tuota ja lupasi että asia hoidetaan.
Aika hankalahan tuosta tikusta on kylläkään sanoa että missä se raja kulkee mutta kyllähän tuo yli ylärajan näyttää olevan ihan selvästi.
Sellaista se on, kun korjaaja on sokea ja tietämätön niin saa ylimääräistä harmia...No tästedes täytyy ottaa aikaa ja viedä reilusti merkkiliikkeeseen öljynvaihtoonkin näköjään. Ja kyllähän sitä silloin ihmettelinkin kun 7 litrasta oli laskutettu, hämärä muistikuva kun oli että 6 litran pintaanhan noissa oikea määrä on :x
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8789
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

Miljoona(tuntia) kirjoitti:Kysyin joskus tuota asiaa VEHOsta,asiallinen äijä sanoi,että kannattaa
kyllä poistaa ne liiat öljyt pois,voi tulla ongelmia(öljynpaineet nousee).


mihin helevettiin ne öljynpaineet voi nousta??? :D pumppu ei pyöri sen lujempaa kuin koskaan aikaisemmin ja koneessa on ylipaineventtiili joka aukeaa 5kilon paineessa joten sen yli mennä millään.
jos koneessa on puoli (0.5l) litraa liikaa öljyä niin se ei todellakaan konetta hajota... eri asia jos sitä on litrakaupalla liikaa niin että öljyn pinta yltää kampiakselille niin se VOI vaahtoutua.
mc
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1922
Liittynyt: Ti 01.04.2003 15:53

Viesti Kirjoittaja mc »

Itse en uskalla käyttää noiden AD- ketjujen palveluita, ne hajottivat syksyllä autostani moniurahihnan kiristin mekanismin tyhmyyttään, ja tietämättömyyttään :shock:

Kun auto temppuilee AD- palvelee, niinhän se laulu kulki :shock:
Avatar
koohoo
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 495
Liittynyt: La 23.10.2004 16:53
Paikkakunta: Itäinen Uusimaa

Viesti Kirjoittaja koohoo »

Oliko Boss kyseessä "Pekan Osa"? Oma Mersuni on Kotkasta kotoisin ja sitä on huollettu aina kuulemma kyseisessä lafkassa.
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Viesti Kirjoittaja Boss »

koohoo kirjoitti:Oliko Boss kyseessä "Pekan Osa"? Oma Mersuni on Kotkasta kotoisin ja sitä on huollettu aina kuulemma kyseisessä lafkassa.
Ei ollut Pekanosa, siellä vissiin jotain ymmärtävätkin Mersun päälle mutta tuli tehtyä vikatikki ja arvottua luettelosta eräs toinen pumppu.....
Taitaa olla helpompaa tehdä kaikki itse, no siihen asti ainakin kun ei tarvitse tuon tietokoneen kanssa alkaa peuhaamaan :?
MB W210 200cdi -01
Avatar
AH
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 01.09.2004 21:03
Paikkakunta: Lpr

ei edes autoista..

Viesti Kirjoittaja AH »

JP74 kirjoitti:Mulla kävi 220D Väykyssä semmonen moka aikoinaan, että vaihdoin imuvaihtajalla öljyjä ja jostain syystä ainakin puolet jäi koneeseen. No uudet sisään ja baanalle. Ohituksessa kun tyrkkäsin kolmosen päälle, niin konehan kiersi yli 6000 kierrosta hirmusen savun kanssa ja kierrokset eivät meinanneet pudota millään. Huohottajan kautta kulkeutui imusarjaan öljyä ja sitä kautta männän päälle. Onneksi ei käynyt kuinkaan, olisi saattanut hiukan maksaa.
Tuossa oli eräässä fordin turbodieselissä samantapaista ongelmaa.. omistaja oli ajanut normaalisti tasaista ajoa, kunnes oli alkanut tuntumaan, että vauhti vain kiihtyy, vaikka kaasua ei paina yhtään lisää.. Siinä vaiheessa vilkaisi peilistä, niin semmoinen pölly tuli putkesta, että.. :D Ilmeisesti jarrulla sai sitten sammutettua koneen, ja pysähtyi tien laitaan ihmettelemään. Noh, starttaus yritys, ei lähde käyntiin. Hinaamalla pajalle, konepelti auki ja mitäs ihmettä; kolmos pytyn kohdalta kannentiiviste pullahtanut ulos, turbon kompressoripuoli ui öljyssä ja konehuone kauttaaltaan öljyssä.. Se on välillä tuurissaan :)
Oululainen
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 45
Liittynyt: La 07.02.2004 09:30
Paikkakunta: Oulunseutu

Viesti Kirjoittaja Oululainen »

Sattuuhan sitä... Ihan ite vaihdoin tuossa öljyt yhteen 406 Hdi Pösöön. Meni hiukan ylärajan päälle mutta auton omistajan kanssa päätettiin antaa olla, sillä seurauksella että cooleria tyhjenneltiin ja pestiin viikon päästä. Auto oli sillointällöin tuprautellut sinistä ja merkkiliikkeestä selvisi sitten syy.
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18104
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Tuolla kirjoitinkin dieselistä joka kävi öljyllä...

http://mersuforum.net/forum/viewtopic.p ... kierroksia
wiimax.fi
Vastaa Viestiin