Eli vuoden -93 W124 320 CE mersussa on ollut jo pitkään ongelmia jarrujen kanssa. Vikana on tarkemmin jarrujärjestelmään jatkuvasti kertyvä ilma, jonka myötä jarrut häviävät melkein kokonaan. Kun jarrut ilmaa, ne toimivat alkuun normaalisti, kunnes yleensä parin viikon sisään poljin menee taas aivan pohjaan.
Jarrupääsylinterin vaihdoin aivan ensimmäiseksi, mutta tällä ei ollut vaikutusta asiaan. Autossa on valitettavasti ASR, joka omalla tavallaan mutkistaa tätä diagnosointia. Käytän jarrujen ilmaamiseen ylipainelaitetta, ja ilmaamisprosessi menee tehtaan ASR/ABS huolto-ohjeen mukaisesti. Kuten aiemmin mainitsin, ilmaamisen jälkeen järjestelmään ei jää ilmaa, ja jarrupoljin tuntuu ja toimii normaalisti. Sitten kun jarrut taas häviävät, ja on korjauksen aika, niin ASR/ABS pumpun ilmausnipasta, eli siitä SP portista tuleva jarruneste on sellaista kuohuvaa maitomaista ilman ja nesteen sekoitusta, ja auton joka kulmasta tulee valtava määrä ilmakuplia jarrunesteen seassa.
Jarrunestettä ei häviä säiliöstä tippaakaan, eli voisi ainakin olettaa että järjestelmä on tiivis eikä vuoda mistään. Olen huomannut josku ajon jälkeen, että tuo ASR/ABS pumppu on todella kuuma, mikä on tuntuu kovin erikoiselta koska ymmärtääkseni sen ei pitäisi olla aktiivinen ellei jompikumpi noista järjestelmistä aktivoidu?
Yhden ainoan kerran auto on heittänyt mittaristoon ASR ja ABS vikavalot päälle. Tällöin kun sammutin auton, niin ASR/ABS pumppu jäi "päälle" eli piti kovaa hurinaa, ja sammui ainoastaan kun otin akun kengän irti. Kun myöhemmin laitoin sen takaisin paikoilleen tuo pumppu jatkoi tuota samaa käymistään. Oletin että jompikumpi noista releistä jotka ovat kiinni siinä ASR/ABS pumpussa, on kosketin hitsannut kiinni. Otin molemmat irti ja mittasin sekä testasin toiminnan, ja kummatkin olivat ok. Kun laitoin ne takaisin kiinni, pumppu ei enää lähtenyt käyntiin ja molemmat vikavalot hävisivät mittaristosta. Auto toimi taas normaalisti, kunnes parin viikon päästä jarru oli taas löysä ja järjestelmä piti ilmata.
Olisiko tosiaan foorumin porukalla heittää jotain vinkkäjä mitä lähteä kokeilemaan seuraavaksi? En vaan pysty käsittämään että miten suljettuun ja tiiviseen järjestelmään voi kehittyä noin paljon ilmaa. Eikä noita jarruja jaksaisi myöskään aina parin viikon välein ilmata uudestaan
