200d ei sammu avaimesta

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
kuitupoika
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 35
Liittynyt: To 20.01.2022 12:47

200d ei sammu avaimesta

Viesti Kirjoittaja kuitupoika »

tyhmä kysymys tähän väliin.

Mikähän mahtaa mesessä olla kun tein suutinremontin ja auto ei enää kuumalla koneella sammu avaimesta? Moottorina siis om601.
Viimenen hyppy mitataan vasta maalis
Avatar
Nozki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3990
Liittynyt: Ma 16.08.2010 16:29
Paikkakunta: Länsi-Suomessa

Re: 200d ei sammu avaimesta

Viesti Kirjoittaja Nozki »

Varsin todennäköisesti syöttöpumpun alipainekello ei toimi. Ja se vois johtua siitä, että:

- Se alipainekello (sylinteri) on rikki, eli kalvo hajonnut. Saa testattua niin, että ottaa siitä letkun irti, laittaa irtoletkun tilalle ja imaisee itse siitä. Moottorin käydessä sen pitäisi sammua, eikä siitä pidä voida kovin kauaa imeä ennen kuin ilma loppuu, eli jos sieltä aina vaan tulee ilmaa, kun imee, niin se on hajalla.

- Alipainepumppu on viallinen. Tämä johtaa siihen, että jarrutehostuskaan ei toimi kunnolla. Eikä valojen korkeussäätö toimi kunnolla.

- Jossain on alipainevuoto. Aika tyypillisiä paikkoja ovat ajovalojen korkeussäädöt. Joko letku jostain sieltä lampuilta irti tai vuotaa tai sitten kojelaudan korkeussäätimessä jotain irti tai vuotaa.

- Virtalukossa vika niin, että se ei ohjaa alipainetta sammuttimelle. En muista, että tällaisia olisi tullut vastaan, mutta mahdollista tämäkin.

- Yksi epätodennäköinen (mutta teoriassa mahdollinen) vuotopaikka on myös jälkiasenteinen ajonestolaite. Sellaisen olen yhdestä W124:stä purkanut pois, siinä oli käynnistyksenesto tehty niin, että se kytki sammuttimen päälle, jos ajonesto oli aktivoituneena.
W124 250 D -92
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09
FinlandMerceds
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5856
Liittynyt: Ke 22.07.2015 10:48
Paikkakunta: Mökillä

Re: 200d ei sammu avaimesta

Viesti Kirjoittaja FinlandMerceds »

kuitupoika kirjoitti: Ma 21.08.2023 01:45 tyhmä kysymys tähän väliin.

Mikähän mahtaa mesessä olla kun tein suutinremontin ja auto ei enää kuumalla koneella sammu avaimesta? Moottorina siis om601.
Jos vika tuli heti remontin jälkeen niin tarkista kaikki sinnä työmaan lähellä olevat alipaineletkut

jossan niosa taisi olla systemmi mikä kylmän/kuuman ohjasi alipaintta eri reittä
Mökkillä
'
Avatar
R-N-X
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 331
Liittynyt: Su 28.12.2014 21:15
Paikkakunta: Mikkeli

Re: 200d ei sammu avaimesta

Viesti Kirjoittaja R-N-X »

Jos olet suuttimien lähellä työskennellyt, katso letkut, jotka tulevat sylinterinkannessa olevaan alipaineventtiiliin messinkinen/vihreä natsa n. 2-3 sylinterien kohdalla, johon tulee kaksi letkua, murtuu venttiilin tyvestä aika helposti, jos alipainelinjoja on joutunut liikuttelemaan. Itsellä oli mennyt tukkoon jarrutehostimelta haarautuva natsa (takaiskuventtiili), sitä sai kyllä hetken metsästää.

Mutta helpoin laittaa letkunpätkä syöttöpumpun sammutuskelloon ja imaista, sammuttimen vivun pitäisi liikkua imaistessa. Jos se pelaa noin, niin sitten on vaan vuoto jossain letkuhaarassa.
W124 200D 1988
ex. W124 230E 1987
Avatar
kuitupoika
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 35
Liittynyt: To 20.01.2022 12:47

Re: 200d ei sammu avaimesta

Viesti Kirjoittaja kuitupoika »

Vika selvis ajat sitten en vaan oo täsä tietokoneella kerennyt istua mutta oli päässyt se iso alipainepumpun letku löysälle eli erikoinen yhteensattuma mutta kun kiristin sen tuli ikävä sivuongelma. Syöttöpumpun sammutinvipu menee suutinputken kantaan jumiin kun auton sammuttaa ja pitää aina pellinalta käydä vetämässä ylös
Viimenen hyppy mitataan vasta maalis
Vastaa Viestiin