Starttimoottorin irroitus W203

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
voaa
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 1
Liittynyt: La 03.11.2007 20:58
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja voaa »

Pitäisi ottaa startti alapuolelta irti että pääsisi asentamaan Calixin lohkolämmittimen paikalleen. Auto on 2001 sportcoupe C180. Ongelma on että en tahdo saada startin ylempää ruuvia irti. (kaksihan niitä ruuveja on?...) Mikä ihmeavain siihen tarvitaan? Eihän tuonne mahdu mikään!

Muitakin vinkkejä kaivataan, esimerkiksi mistä tuon sisätilalämmittimen johdon sisään?
hanta
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1187
Liittynyt: Pe 30.12.2005 12:45
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja hanta »

Kyllä sen ylemmänkin pultin saa auki samankokoisella torxilla kuin alemman, mutta vaatii pitkiä kapeita jatkoja ja nivelen, jotka työnnetään vaihdelaatikon ja rungon välistä starttiin päin. Näin ainakin automaattivaihteisessa sedan mallissa. Mutta varsinainen ongelma lämmittimen asentamisessa on sen propun irroittaminen moottorin kyljestä. Siinähän on sellainen mutterin muotoon prässätty tulppa, jonka kulmat on niin pyöreät ja mitat niin omituiset ettei tahdo lähteä tavallisella hylsyllä. Aiheesta löytyy haulla asiaa. Yksi konsti on lyödä alhaaltapäin tulpan reuna pitkällä terävällä raudalla irti plokista ja koputella pikkuhiljaa auki. Jotkut asentavat lämmittimen turbon puolelle. (väärä puoli, liian kuuma, mutta näin on omassani tehty ja toimii). Sinne on kuitenkin helpompi asentaa.
W203CDI
Avatar
laineracing
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2687
Liittynyt: Su 08.02.2004 16:13
Paikkakunta: hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja laineracing »

semmonen torx on hyvä missä on nivel ittessään... sekä 21mm "erikois" hylsy jolla saa pyöreästä otteen,elikkä toimintaperiaate sama kuin vastakierretapilla!
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4779
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Startin irroituksessa niitä jatkoja pitää olla sitten kohtu paljon.
Yli puoli metriä, ainaskin, on hyvä.
Käsi sinne mahtuu naplaamaan, vaikkei näekkään.

Mulla on tehokkaampi letkulämmitin.
Mutta ei taida olla nyt enää vaihtoehto.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Zanel
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.01.2023 17:49

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja Zanel »

Hei itselläni startin irroitus vaiheessa sähköisen lisälämmittimen räpeltämisen takia. Sain molemmat pultit irti vaihteiston puolelta mutta startti ei liikahdakkaan. Edes pieni vasaralla naputtelu startin juureen ei irroita sitä. Pitääkö virtakaapelit irroittaa startista ennenkuin lähtee irti vai onko minulla jokin piilopultti irroittamatta?
Lehtonen71
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 118
Liittynyt: La 25.06.2016 13:07
Paikkakunta: Tortinmäki

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja Lehtonen71 »

Terve
Kun itse vaihdoin startin niin otin johdot irti vielä kun startti oli kiinni ja sen jälkeen irroitin sen moottorista pitkillä räikän jatkopalloilla
vaihdelaatikon takaa , ja silloin se irtosi hyvin. Voi olla että johdot kannattelee sitä sen verran että ei pääse irtoamaan.🤔
Zanel
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.01.2023 17:49

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja Zanel »

Okei yritän irroittaa johdot ja kokeilla auttaako se.
Zanel
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.01.2023 17:49

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja Zanel »

Startin virtajohdot irti eikä mitään. Tuntuu että lähtee moottori paikoiltaan ennenkuin startti irtoaa. Kun startista heiluttaa koko systeemi heiluu. Tuntuu että se on hapettunut paikalleen kiinni. Olisiko kenelläkään vinkkejä irroittamiseen.
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18282
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja dealer »

No ei se startti ole ikinä ollut noissa yhtään kiinni sen jälkeen kun ruuvit on irti, että vähän ihmetyttää kyllä ?
wiimax.fi
Avatar
naftale_n
Mersumies
Mersumies
Viestit: 892
Liittynyt: Ke 14.05.2003 23:33
Paikkakunta: Kuldoonia

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja naftale_n »

Ihmeelliseltä vaikuttaa.
Kuinkas se auto on siihen nosturille, pukeille vai lattialle saatu? Alunperin piti laittaa sitä lämppäriä?

Voisko olla rattaat yhdessä jos starttaus jäänyt kesken?

Vaihdelaatikon häntää tullut laskettua myös että mahtuu väliin työkalut.
W906 319cdi Aut. -11 *Tuiq
S212 300bluetechybrid -14
W203 200cdi Aut. -04
Mitsubishi Pajero 3.0 V6 Aut. -93
Avatar
multiviri
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1167
Liittynyt: La 28.08.2010 13:53
Paikkakunta: Oulu

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja multiviri »

Onhan varmasti oikeat pultit löysätty? Kuten edellä mainittu, ei näissä ole startit olleet ikinä lujassa pulttien irroituksen jälkeen.
W212 E200 BlueTec 2016


Ex. Muutama lankku, seittämän ceetä, yksi CLK ja tenava

www.mbosa.fi
Zanel
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.01.2023 17:49

Re: Starttimoottorin irroitus W203

Viesti Kirjoittaja Zanel »

Nostin laatikon hännän takaisin ylös ja tarkistin että olin varmasti irroittanut oikeat pultit. Varmistin asian vielä toisesta vaihteistosta joka minulla on ja olen varma että oikeat pultit on irti. Startti ei liikahda mihinkään. Viimeksi kun autoa starttasin niin annoin käydä normaalisti eli en usko että ratas olisi jumissa. Startti tulisi irroittaa jotta saisin lämppärin virtajohdon irti. Pääsen lämppärin virtajohdon pulttiin kiinni vaikka startti on paikallaan mutta asento on niin hankala että pultista meinaa mennä kierteet. En uskalla yrittää enää ennenkuin olen saanut startin irti ja lisää tilaa. Oheisessa kuvassa on kuva startista. Kysyisin vain mikä tuo musta vanne startin juuressa on kun näyttää epämääräiseltä.
Mersun startti.jpg
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
Vastaa Viestiin