Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Avatar
RH
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3955
Liittynyt: Ke 15.09.2004 13:43
Paikkakunta: Salon seutu

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja RH »

karra kirjoitti:Onkos nyt foorumin kautta mennyt parikin edukasta mersua kaupaksi tässä välipäivien alussa :D .

Ostaminen se vaan on vaikeaa, tässä esimerkki: http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... 12&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; :D

Ja itsekin olen jo 7 ja puoli kuukautta etsinyt... tuloksetta :crazy: . Paitsi tuo (TE=Työn Edistämis)projekti, kun se oli ollut tiedossa jo yli vuoden :P
Jep.
Sen puolitoista päivää tuon oman kiesin myyminen tässä just kesti, ja sekin vaan kun en itte heti ilmoitusta seuraavana päivänä kerennyt autoa myymään.
Avatar
MiHe
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6500
Liittynyt: La 23.02.2008 12:47
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja MiHe »

Hitto, nukuinkohan nyt onneni ohi, pitääköhän laittaa tuo omakin taas takas myyntiin. Tuli se ennen joulua katsastettua ja webakin huollettua niin siinähän on taas kaks isoo plussaa (tai sitten kaks millä ei taas oikeasti mitään merkitystä :evil: ) :wink:
W212 350CDI -09
W219 320CDI -07

Ex:W220 320CDI -01
Ex: W211 320CDI -04
Ex: W210 270CDI -01
sportsman
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2612
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:46
Paikkakunta: Lahti

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja sportsman »

Tuskin kukaan autoasi tulee ostamaan pihaltasi jos et siitä missään ilmoita?
Tuontiautoilija jo vuodesta 1989.
Avatar
MiHe
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 6500
Liittynyt: La 23.02.2008 12:47
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja MiHe »

sportsman kirjoitti:Tuskin kukaan autoasi tulee ostamaan pihaltasi jos et siitä missään ilmoita?
Hehe, juu ei, kyllä se väykyn 'vetovoima' jo tuossa vuoden aikana tuli nähtyä...
W212 350CDI -09
W219 320CDI -07

Ex:W220 320CDI -01
Ex: W211 320CDI -04
Ex: W210 270CDI -01
Avatar
maKe|
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 212
Liittynyt: To 29.10.2009 17:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja maKe| »

Kyllähän väykyn myymisessä pitää pieni ripaus olla tuuria matkassa, ja ostajalla olla todella isot mersulasit päässä. :lol:
Tomorrow's answers today

Toyota JZX100 Chaser Tourer V -99
Husaberg FS 570 -11

Ex:
W210 290Td -97
Starglazer
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 12.12.2011 21:38

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja Starglazer »

mamajane kirjoitti: Jep. Ihmetyttää miten kukaan viitsii edes laatia ilmoituksen kuvitellen että likainen ja siivoamaton auto menisi helpolla kaupaksi. Auton pesettäminen ei niin paljon maksa etteikö sitä rahaa saisi myynnissä säästettynä aikana takaisin. Sisältä auton saa puolessa tunnissa perussiistiin kuntoon. Kuvien ottamiseen menee muutama minuutti. Moni ei tajua ottaa autosta yhtään kuvaa sisältä, vaikka sisäpuolelta niitä yleensä ajetaan.
Tässä piilee riski ku väyrystä myy... Lian alta ne ruosteet ei hyppää niin paljon silmille :D Oon tässä jonkin aikaa harkinnut auton vaihtoa mutta Lucas väyrysen myynti ei oikein innosta. Muutenkin kun tähän on tullut vaihdettua vaihdelaatikkoa, kytkintä, kansiremppaa yms niin josko odottelisi että tuo Lucas laukeaa. Viime kesänä pistin pari neliötä peltiäkin :) Kulutus alle kuuden litran ja lämpöä piisaa, mikäs tuolla on ajellessa. Kohta 600 tkm mittarissa.
Parashan se olisi lykätä vaihdossa liikkeseen mutta on suht halpaan vaihdokkiin ei saa mitään hyvitystä ja auton takia en ala isompaa velkaa tekemään.
Citroen C5 2.0HDi -03, oma kulkine
Chrysler Stratus -01, vaimon kulkine
Hyundai Pony 1994 automaatti, kummankin vara-auto :)
Avatar
Juha91
Mersumies
Mersumies
Viestit: 509
Liittynyt: To 21.01.2010 11:46

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja Juha91 »

kari v kirjoitti:Mulla oli W 140:nen nettiautossa myynnissä, kalleimmasta päästä vastaavista malleista, 3 tuntia ja kaupat tuli ja ostaja 500 km päässä ! Liekö nettiauton myyntiaika ennätys ?
Ei oo. Tämä on tosi juttu, Isä on automyyntiä harrastellu 3 vuotta ja hänen ennätys on nettiauton kautta 10 minuuttia :lol: vuosi sitten joulun alla myi vanhan sprinterin kuusi kauppiaalle tuossa ajassa :thumbup:
Diiiiiiiissseli
kari v
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1581
Liittynyt: Ke 10.03.2010 14:55
Paikkakunta: Lieksa

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja kari v »

Juha91 kirjoitti:
kari v kirjoitti:Mulla oli W 140:nen nettiautossa myynnissä, kalleimmasta päästä vastaavista malleista, 3 tuntia ja kaupat tuli ja ostaja 500 km päässä ! Liekö nettiauton myyntiaika ennätys ?
Ei oo. Tämä on tosi juttu, Isä on automyyntiä harrastellu 3 vuotta ja hänen ennätys on nettiauton kautta 10 minuuttia :lol: vuosi sitten joulun alla myi vanhan sprinterin kuusi kauppiaalle tuossa ajassa :thumbup:
Paha panna paremmaksi... :D
nyt mennään: W 210/ E 430/ 4-matic/farkku
ex mersut:
W140/300SE
W124/260
W124/230
W124/230/farkku
W210/430/farkku
W210/320/farkku
W210/240/farkku
W210/230/farkku
W210/220 cdi/farkku
W211/E500/farkku
W220/S500
W210/ E320 CDI/farkku
280se86
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1254
Liittynyt: Ma 06.12.2010 19:52
Paikkakunta: jyväskylän seutu

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja 280se86 »

pari vuotta sitten laitoin museorek merssun nettiautoon, niin siinä samassa kun ilmoitus julkaistiin, puhelin pärähti, minuutti pari ku ilmoitus julkaistu, nii mese myyty ja pari tuntia ni oli pihastakin pois
Avatar
alainen
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 190
Liittynyt: La 23.07.2011 22:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja alainen »

Yhden auton olen joutunut myymään netin kautta.
Muut ovat menneet kaupaksi ihan huhupuheide perusteella!
Myytyjä autoja n.50kpl
W108-71 3.5 , W202 x2 , W124 coupe , Kupla-66
Lyllero
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 133
Liittynyt: To 09.05.2013 22:34

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja Lyllero »

Taas meni yksi kaupan. Lähti väyrynen pihasta ei ollut kun pari päivää myynnissä.
W219 CLS 320 CDI
Ex W203 C200 Kompressor 00-
Ex W210 E220 CDI 01-
Ex W202 C200 96-
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18128
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja dealer »

Myyminen on helpompaa jos tekee kunnollisen ilmoituksen, hinta on asiallinen ja osaa myyjänä käyttäytyä oikein.
Myyjiä on monenlaisia, ilmoituksia lueskellessa ihmetyttää jotkut asiat.

- En ymmärrä lainkaan kommenttia "vaihtohinta on eri" tai "vaihtohinta määritellään tapauskohtaisesti" jne.
Itse olen joskus vaihtokauppaakin tehnyt eikä ole sen vuoksi tarvinnut auton hintaa muuttaa. Miksi se muuttuisi missään muussa tilanteessa kuin siinä että ostaja tinkaa hinnasta ?

- Vanhemmiten kun niska ei enää ole niin notkea kuin nuorena ei pysty tekemaan kauppaa jos kuvia ei ole osattu ottaa kamera suorassa.

Sitten on nämä ilmoitukset joissa kerrotaan että vikaa on, muttei sitä mitä vikaa.
Mainintana usein "pari pikkuvikaa muttei mitään ajoa haittaavaa" tai "ei ole ihtiä haitannut"

Minäpä helpotan ostajien elämää ja kerron tässä mitä ne pikkuviat ovat :idea: Säästyy soittelemasta myyjille. Olkaa hyvä:

- Suurin vaihde ei pysy päällä muuten kuin kepistä koko ajan pitämällä ja etulokasuojassa on pään mentävä ruostereikä

- Perä ulvoo kuin lauma pantasusia ja moottorista vuotaa ulospäin öljyä litra sadalle kilometrille.

- Kattoluukku vuotaa sateella veden sisään vaikka se on mustalla sikamassalla "tiivistetty" (valkoinen auto) ---> sisustus on homeessa ja lattialla vettä. Pakoputki on irrallaan peräkontissa.

- Puolen vuoden verot maksamatta ja kolmannella väliluovarilla myydään, alkuperäinen omistaja Kyösti. Tuulilasiin on osunut on muutama reipas nyrkinisku.

- Kuljettajan puoleisen takasivulasin tilalla on ilmastointiteipillä kiinnitetty muovikassi. Jarruputki on poikki ja poljin menee pohjaan.

- Startti on rikki mutta manuaalivaihteisenhan saa työntämällä käyntiin, tai jättää alamäkeen ellei ostaja ole Limingasta. Starttia harjanvarrella hakatessa on rikottu myös johtoja ja alipaineletkuja ja auto kulkee enää kuuttakymppiä kaasu pohjassa.

- Käynnistäessä mittaritauluun tulee ilmoitus erinäisistä palaneista polttimoista, 99000 kilometriä myöhässä olevasta huollosta, "headlamp cornering", "service brake visit workshop", "brake wear visit workshop", "ESP", "ABS", punainen akun kuva, punaisella "reduced braking power start engine" ja "display fault". Koeajolla todetaan että vaihteistossa toimii vain kakkos- ja peruutusvaihde"

Edellä mainitut pikkuviathan eivät tosiaan ajoa haittaa, koska auto vielä liikkuu omin voimin.
Se olisi ajoa haittaava vika, jos esimerkiksi auto olisi palanut niin että siitä olisi jäljellä enää kärventyneitä ja osittain sulaneita metalliosia.

Eräältä autoa myyvältä kysyin joskus että minkä verran autolla mahtaa olla ajettu ja sain vastaukseksi:
"sulle varmaan liikaa vanha auto ei enään mun mielestä kilsat ratkase"
Ilmoituksessa oli myös uhkaus hinnan nousemisesta "...kun pesen auton." josta olisi toki pitänyt jo osata päätellä että turha kiinnostua autosta.

(ei, en ole tehnyt juuri viime aikoina autokauppoja tai edes yrittänyt :D ja joo, varmaan olen jo täällä jossain samasta asiasta avautunut aiemminkin)
wiimax.fi
sportsman
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2612
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:46
Paikkakunta: Lahti

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja sportsman »

Näyttää se kyllä joskus olevan hyvinkin hankalaa tai ainakin aikaa vievää. Väkisinkin on tullut seurattua, kun eräs joka käyttää nimimerkkiä "Teräsmies-sarjakuvalehdissä esiintyvä kuvitteellinen mineraali", myy hienoa Mersuaan vuodesta toiseen tälläkin foorumilla??
Tuontiautoilija jo vuodesta 1989.
Kummisetä
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 70
Liittynyt: La 17.09.2005 18:25
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Ei Mersun myynti ainakaan minusta oo yhtään vaikeeta. 2 edellistä Meseä on menny silleen: "Milloin myyt? Soita kun oot myymässä." Ja molemmat ostajat odotteli reilun vuoden soittoa. Molemmat oli W124sia ja kunnossa.
Avatar
RH
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3955
Liittynyt: Ke 15.09.2004 13:43
Paikkakunta: Salon seutu

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja RH »

sportsman kirjoitti:Näyttää se kyllä joskus olevan hyvinkin hankalaa tai ainakin aikaa vievää. Väkisinkin on tullut seurattua, kun eräs joka käyttää nimimerkkiä "Teräsmies-sarjakuvalehdissä esiintyvä kuvitteellinen mineraali", myy hienoa Mersuaan vuodesta toiseen tälläkin foorumilla??
Mahtoikohan tämä lopulta löytää uuden omistajan?
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18128
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja dealer »

Myyminen on helpompaa jos tekee kunnollisen ilmoituksen, hinta on asiallinen ja osaa myyjänä käyttäytyä oikein
Toissailtana laitoin myyntiin meillä 7,5 vuotta käyttöautona olleen 270cdi farkku 211:n.
Hintapyynniksi -1000€ siitä mitä autosta maksoin tammikuussa 2018. Hyvät kuvat pestystä ja kunnolla siivotusta autosta, huollot ja korjaukset selostettu ilmoituksessa, kuten myös viat ja puutteet.
Vuorokauden verran ehti olla myynnissä, kunnes illalla tuli ensimmäinen kysyjä koeajamaan. Oli oikein tyytyväinen autoon, osti ja vei mennessään. Ei tule pettymään, jos ja kun auto toimii yhtä hyvin kuin meillä ollessa.
wiimax.fi
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18128
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja dealer »

Pakko lisätä vielä, lupasin erästä tuttua vanhempaa herrasmiestä auttaa auton myymisessä (E270CDI -03 Avantgarde), laitoin eilen illalla Nettiautoon ja tänään lähti uudelle omistajalle.
Keskimääräinen myyntiaika 211 270:lle näyttää olevan tällä hetkellä vajaa vuorokausi.
wiimax.fi
Avatar
S202
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5530
Liittynyt: Ti 30.12.2008 13:40
Paikkakunta: Alavus

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja S202 »

Niin, kai ne tietyt mallit ja jos kerralla osaa laittaa sopivan pyynnin. Joskus kk sitten myin vanteet täälä, illalla tein ilmoituksen ja aamulla sovittiin kaupat. Tuli vaan mieleen että olisko niistä pitänyt vähän enemmänkin pyytää, mutta todennäköisesti ne olis vieläkin myynnissä.
S124 300TE
W124 300D
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13636
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja karra »

Mie taas halusin ML320:stä sellaista hintaa jonka arvoinen se mielestäni minulle oli, ja olisi juuri sellaista tarvitsevalle. Siksi pidin kiinni siitä vajaan vitosen pyynnistä, tonni tinkivaraa. Eli klassinen "Ei pakkomyynnissä" :mrgreen:

Ostin auton lähibaarista ja sinne myin. Auto oli lähibaarin taloyhtiössä asuvalla, eli kaikille siinä pyöriville tuttu. Yksi kartanon pitäjä joka käy yhdellä aina kotimatkallaan tuossa, kiinnostui jotta ostaisko heille firman yleisautoksi kun sillä pääsee tuonne maallekin vaikka ei ole auratttu jne... eikä halunnut ostaa kallista.

Käytiin koeajolla, tykkäsi. No hän kertoi koeajosta heillä remontteja tekevälle eläkeläiselle, joka oli etsinyt 1996 W202:n tilalle sellaista josta kaksi lonkkavaivaista pääsee ulos. Pienet kilsat, siisteys ja tiedossa oleva historia vaikutti niin käteltiin nelosella.

300GE taas vietiin käsistä. Lahti Classicin pihalla ilmoitettuani 5 kiinnostui. Perun suurlähettiläs olisi ostanut pojalleen Saksaan, mutta Harri Asunta maksoi tonnin enemmin mitä oli pyynti niin perulainen pudottautui kilvasta. Joutui puhumaan ihan saksaa puhelimessa kun lähetystösihteeri ensin tsekkasi minulta että osasinko saksaa.

300SEL 6.3 ja 200E myynti meni taas enemmin vanhan pitkän kaavan mukaan.
1939 Pontiac Six 2D sedan projekti www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk]
2013 MB A 180 daily driver
https://www.youtube.com/user/karra224
MJPfin
Mersumies
Mersumies
Viestit: 4633
Liittynyt: Pe 14.09.2018 20:20

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja MJPfin »

Pyynti kun on järkevä niin liikkuu se tavara kuin tavara. Ja sitten on nämä "tää on kato speziaali ja muailmaa nähäny niin hinta vähän eri"
Nehän siellä myynnissä roikkuu vuodesta toiseen.
horvokki
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 72
Liittynyt: La 01.10.2022 11:37
Paikkakunta: Oulu

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja horvokki »

Joku autokauppias vuosia sitten totesi käytettyjen autojen kaupasta, että ”jos ostaja ja myyjä ovat molemmat tyytyväisiä, niin jompaakumpaa on kusetettu, mutta kumpikaan ei tiedä, kumpaa”!
Avatar
Ari
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1308
Liittynyt: Ke 09.04.2003 07:25
Paikkakunta: Tampere

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja Ari »

:D Ostot on mennyt mukavasti,myynnit ei aina niin tyydyttävästi.En edes kehtaa kertoa kuinka halvalla myin nätin W124:sen vuonna 2012.Siinä oli kait kiire päästä autosta eroon,vaikka tiesin toki että autosta saisi hyvinkin 500e..> enemmän kun odottelisi kauemmin.Silloin ei kakkosautoon saanut vakuutuksessa bonuksia.

Laittelin taannoin ostamani,telalla(?)mattaharmaaksi maalatun W220:n kuntoon.Auto osoittautui aika helmeksi:sisusta ihan mahtava,tekniset viat sai mallin tuntemuksen avulla korjattua helposti eikä ruostettakaan ollut kuin nimeksi.Ilmajousetkin oli yhtä lukuunottamatta melko tuoreet Arnottsit.Maalasin mieliväriini metallinpunaiseksi.Kyyti oli ok,mutta ei erityisen mukava kuten Ässässä kuuluisi.Tämä korjaantui käytetyillä mutta uuden veroisilla renkailla,auto muuttui todella kivaksi ajaa.On kumeilla valtava merkitys,ehkä joissain autoissa vielä enemmän kuin toisissa?

Ostin auton suht halvalla,ja tein sen kardinaalimokan ettei jämptiä suunnitelmaa ollut auton tulevaisuudesta.Oli kiva laitella ja maalata unelmaväriini,ja tuli siinä tehtyä enemmänkin kuin olisi tarvinnut..eli laittelin puoliksi itselleni ja puoliksi myyntiä ajatellen.Rahaa meni sen verran,että hyvä jos omilleen pääsisi..enkä ihan päässytkään,mutta tulipa opittua kaikenlaista.Myyntihalu otti lopulta niukasti voiton,koska olisi ollut järjetöntä pitää kahta samanlaista autoa,varsinkin kun toinen tarjosi enemmän luksusta kyydiltään.Ne uudet renkaat lopulta tasoitti paljon tätä eroa,ja toisaalta teki halukkuudesta myydä entistä vaikeampaa.Vaihdoin renkaat vasta päivä pari ennen kauppoja.

Sitten asiaan.Mahdollisia ostajia oli jonkin verran,ja paljon vaihdokin tarjoajia.Oli myös yksi niin hauska ja persoonallinen yhteydenotto ettei mitään rajaa.Vilpitön ostaja selvästi mutta vain osamaksulla olisi onnistunut.

Lopulta otti yhteyttä miellyttävä ja asiallinen tyyppi,selvästi tosissaan.Syy auton ostoon oli hiukan outo;oli ostanut uuden auton jonka saisi muutaman kk päästä,ja haluaisi jonkin edullisen kulkineen odotusajaksi.Hmm,kuka rahamies haluaa 25v Ässän,edes väliaikaisesti?No,ihmisiä on monenlaisia.
Kotipihassaan näytti jo pari uudehkoa autoa olevan,joten tarina alkoi tuntua entistä oudommalta.Aika tarkkaan syynäs autoni ja viestitteli vielä kaupan jälkeenkin jotain kysymyksiä.Myöhemmin osin sattuman kautta näin että oli myynyt auton kaunopuheisella ilmoituksella jo viikon päästä,jonkinlaisella voitolla oletettavasti.

Tästä jäi kyllä p..ka maku pitkäksi aikaa.Tiedän,moni ajattelee että mitä se minulle kuuluu jos jobbari ostaa ja myy auton voitolla eteenpäin,kun kerran hyväksyttävään hintaan myin.No,kuvailin jo aiemmin että myynti alkujaankin oli hiukan haikeaa ja siksi alunperin toivoin että joku oikea Mersumies saisi nauttia työni hedelmistä.Sensijaan auton osti miesoletettu,joka valehteli päin naamaa ja teki voittoa minun kovalla työlläni.Näin sen itse koin ja koen edelleen.Olisin todennäköisesti myynyt vaikka hän olisi suoraan sanonut että aikoo yrittää myydä eteenpäin pikkuvoitolla.

Kaipa tein mokan myynti-ilmoituksessani,kun en luetellut kaikkea mitä autolle tein.Järkeilin niin,että siitä voisi saada kuvan että auto oli alunperin surkea ja vaati paljon kunnostamista.Tosiasiassa auto paljastui erinomaiseksi ja kuten sanoin,tein sille paljon paljon sellaista mikä ei ollut välttämätöntä.Ostaja sitten kyllä listasi kaiken tekemäni myynti-ilmoitukseensa,ja auto meni nopeasti.
W123 200 (2024-)
W220 S320 (2017-)
W210 E200 A (2012-)
ex W220 S320 (2023)
ex w124 230E A (2008-2012)
ex 190E (2002-2008)
ex w123 230 (1996-2002)
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18128
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Mersun myyminenkö hankalaa? Pyh!

Viesti Kirjoittaja dealer »

Olennaista myynnin kannalta on hyvät ja useat kuvat siivotusta ja pestystä autosta ja mahdollisimman kattava selostus siitä millainen ja miten huollettu / mistä kohdista korjattu auto on (tietysti pitää olla myös olemassa se huolto- ja korjaushistoria, mitenkäpä niitä muuten kertoo...)

Sisäkuvat likaisesta autosta jossa roskia lattialla ja puhelimen latausjohto roikkuu vänkärin penkillä, ulkokuvat pesemättömästä autossa ja pimeässä otetut + tyly teksti = joudut sillä pyyntihinnalla houkuttelemaan, eli tulee säästettyä tosi kallista aikaa kun ei viitsi siivota ja pestä autoa.
wiimax.fi
Vastaa Viestiin