Mersun ahtopaineongelma

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Vastaa Viestiin
Avatar
Hannu T
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: La 06.11.2004 13:11
Paikkakunta: Kurikka

Mersun ahtopaineongelma

Viesti Kirjoittaja Hannu T »

Auto on Mb 124 250turbo.Ostaes jo moitiin vähä laiskaksi,ruuvasin ahtopainemittarin kiinni ja ahtoi vain 0.5-0.6 /3500 kierroksella.Kylmänä kun lähti ajamaan väänsi ja kulki hienosti, mut ku lämpes,jäi hukkaportti auki ja väännöt luonnolisesti hävisi.Asiantuntijatkin sitä tutkivat,mut ei löytyny vikaa.Huomattiin et imusrj:n "ahtopaineen mikrokytkimelle" ei mee johtoa ollenkaa,se on arvoitus.Ohitin nuo viat sit sillä et asensin turboon toisenlaisen kalvorasian ja vedin letkun sinne imusarjasta ja toimii!Säädin ahdot 0.9bar.Mutta mikä ihme on se johto mikä pitäs mennä sinne mikrokytkimelle?Ja nykii vähä siinä alle 2000 kierroksen sekä sammutin vipu heiluu kaasuttaes..Mitäs tälläisen normaalisti toimivan ahdot pitäis olla?
Turbo 250 124
Avatar
Samuli H
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1612
Liittynyt: Ti 18.11.2003 20:34
Paikkakunta: Muurame

Re: Mersun ahtopaineongelma

Viesti Kirjoittaja Samuli H »

hantuo kirjoitti:Mitäs tälläisen normaalisti toimivan ahdot pitäis olla?
Mauri kirjoitti toisaalla
Mauri H. kirjoitti:Vuosimallista riippuen muistaakseni

0,75 - 0,85 tai 0,85 - 0,95

Ainakin 124:sissa raja kulki 9/91, sen jälkeen ahdot hiukan putosivat, mutta tehot pysyivät samana.
Avatar
paloviita
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1140
Liittynyt: Su 22.08.2004 23:07
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja paloviita »

Jos autossasi on ilmamäärämittari ennen turboa ja olet esim. tukkinut pakokaasujen takaisinkierrätyksen, säätö putoaa kartalta ja menee vikatilaan. Tällaisessa tapauksessa ahtopaineet aluksi toimiva normaalisti, mutta muutaman minuutin ajon jälkeen hukkaportti aukeaa. Hukkaportin ohjaaminen suoraan imusarjasta (kuten olet tehnyt) poistaa ongelman.

Elektroniikan ohjaamana hukkaportti aukeaa alipaineella, joten muutoksessa joutuu vaihtamaan ylipaineella toimivan rasian.
MB 250SL -67
MB 230SL -66 (toistaiseksi osina)
BMW i3
Audi A8 3.0 TDI -04
Avatar
Julli
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 328
Liittynyt: Su 28.09.2003 20:33
Paikkakunta: Tornio

Re: Mersun ahtopaineongelma

Viesti Kirjoittaja Julli »

Hantuo kirjoitti:Ja nykii vähä siinä alle 2000 kierroksen sekä sammutin vipu heiluu kaasuttaes..Mitäs tälläisen normaalisti toimivan ahdot pitäis olla?
Tuohon sammutinvivun heilumiseen voipi vaikutta väärin asennettu sammutinkalvo. Sammutinkalvon tappi ei ole oikeassa paikassa. Nimimerkillä kokemusta on. Ja tuo sammutinvipuhan vaikuttaa syöttöihin.
W211 270CDI 2003
ex. W124 200DT -87 155kW
Avatar
Hannu T
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: La 06.11.2004 13:11
Paikkakunta: Kurikka

Sammutinrasia

Viesti Kirjoittaja Hannu T »

Oon kyl vaihtanu sammutusrasian,ja sammutus toimii aiva normaalisti,mut ku ny en kyl muista et heiluko se vipu sillä vanhalla kalvorasialla
Turbo 250 124
Avatar
Mauri H.
Valvoja
Valvoja
Viestit: 5513
Liittynyt: Ke 12.03.2003 13:04
Paikkakunta: Varsinais-suomi

Viesti Kirjoittaja Mauri H. »

Se imusarjan mikrokytkin on periaatteessa tarpeeton, se ainoastaan tarvittaessa katkaiseen lisärikastukselle menevän ahtopaineen ja näin pienentää syötömäärää. Jos siinä ei ole johtoa niin se ei ole toiminnassa, ei haittaa.

Alipaineohjatut hukkaportit on harvinaisia noissa vanhemmissa, mutta on niitäkin käytetty, tuppaavat kyllä sekoilemaan joten kunnollinen ylipainetoiminen on paras vaihtoehto.
Avatar
Mikko K
Turbospesialisti
Turbospesialisti
Viestit: 1561
Liittynyt: Ma 27.10.2003 18:10
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Mikko K »

Kyllä se sammutus rasia on väärin asennettu se kyllä sammuttaa mutta kun ei ole paikallaan niin se vatkaa käydessään. Pois vaan ja oikee kohta etsiä sieltä.
TURBO INTERCOOLER DIESEL POWER
Avatar
Hannu T
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: La 06.11.2004 13:11
Paikkakunta: Kurikka

Sammutinvivun heiluminen

Viesti Kirjoittaja Hannu T »

Kiitoksia vaan vastauksista!Kyllä se sammutinrasia oli tosiaan VÄÄRIN asennettu,laitoin tapin oikeen hahloon,nyt ei vipu enää heilu ja ehkä nykiminenki loppui tai ainaki väheni
Turbo 250 124
Vastaa Viestiin