Auto on W203 200 CDI -01, automaattiaskilla, ml. 326 tkm.
Viimeisen viikon ajan 5-vaihteinen sähköohjattu laatikko on satunnaisesti ajossa jumiutunut D:llä isoille vaihteille (4 ja 5, tippi ei toimi), ja vian ilmaantuessa bussipysäkille tms. stopatessa valitsin ei liiku N:ltä eteenpäin ennen uudelleenkäynnistystä. Uudelleenkäynnistyksen jälkeen kaikki toimii normaalisti, kunnes vika x ajan päästä uusiutuu. Autolla ajettiin muutama viikko sitten pitkä kesälomareissu (n. 4500 km), jonka aikana se toimi ongelmitta.
Boksi on tsekattu, oli öljyinen, ja se on puhdistettu CRC:n EL-MECillä (se oli vielä operaation jälkeen viikonlopun yli auki rauhassa kuivumassa), mutta sekoilu tuntuu jatkuvan säännöllisen epäsäännöllisesti. Viime perjantaina käytin auton pikaisesti Starin päässä ja samalla siihen vaihdettiin laatikon pistoke (Starin kertomat asiaanliittyvät koodit viestin lopussa). Öljymäärä oli normaali ja öljyt ihan siistit. Ilman vikaa laatikko toimii ja vaihtaa nätisti, mitä nyt joskus välilämpöisenä tuppaa sammumaan pakki kytkettäessä. Akku on käytetty irti, ja boksin muisti kotikonstein nollattu varmuuden vuoksi, ja ainakin tänä aamuna toimi suhtkoht normaalisti 30 kilsan työmatkan..
Mikä neuvoksi?Uuden boksin metsästystä, valohoitoa vai käännytäänkö seuraavaksi valitsimen suuntaan (voiko öljy mennä sinne asti)? Vai odotellaanko rauhassa ja putsaillaan boksia ja piuhoja, jos öljyä on vielä matkalla aivoihin? Auto on emännän työmatkakulkine, ja luonnollisesti kuumotus on suuri..

Viimeisimmästä laatikkoöljyn vaihdosta ei ole tietoa, se tullaan hoitamaan tähän huuhtelemalla asianmukaisesti kunhan näistä sähköviosta selvitään jotenkin..
Starin koodit:
P2001 Rakenneosa N15/3 (EGS-ohjainlaite) rikki (olemassa nyt ja tallennettu)
P2600 Virtapiirille 87 tulee alijännite (tallennettu)
P240C Ohjainlaitteen N15/5 (ohjainlaite elektroninen valitsinvipumoduli EWM) CAN-väylää pitkin lähettämä valitsinvivun asento ei ole uskottava) (tallennettu)