w124 keskuslukitus

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Korjaa vika niin toinen tulee..Eilen pimeni keskuslukko. Eli kiinni kun käännät niin ei mene kuin kuskin ovi lukkoon.Käsillä painaessa lukkoon ovet niin kaikki kyllä aukeaa kun kuskin ovesta kääntää. En pääse koittamaan edes kontista tai apparin ovesta kun ei tunnu avaimet sopivan.Pumpusta ääni kuuluu ainakin aukastaessa.

Voisikohan olla joku letku irronut kuskin ovesta kun vaihdoin viikonloppuna sinne ikkuna kiskon, jos ois löystyny samalla ja nyt irronnut? Pääsen vasta viikonloppuna tutkimaan niin voisi jotain ideoita ottaa.
Niin ja onko se itse pumppu jossain takapenkin alla vai? voisihan sieltäkin tarkistaa onko kaikki kiinni.
Merseedespents
Avatar
Eikhi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 223
Liittynyt: Pe 31.07.2009 19:01
Paikkakunta: Siikalatva

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Eikhi »

Pumppu on takapenkin alla vänkärin puolella semmoseen vaahtomuoviin käärittynä.
202 2.5TD
201 2.0E
124 200D
Avatar
Jari Ke
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5442
Liittynyt: Ke 10.05.2006 11:54

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Jari Ke »

Nyt sitte koitat että meneekö apparinovesta kaikki lukkoon. Jos menee ni se mikrokytkin siitä kuskinovesta on epäkunnossa silleen et ei tunnista sitä kun väännät kiinni.

Takaronkasta pitäis kans mennä kaikki lukkoon ja avautua kans.
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Joo muuten koittaisin mutta ei avaimet käy kun kuskin oveen..saako sitä muuten tutkittua? Ovi auki kun kääntää lukkoopäin niin kuuluu lonksahus ja ääni pumpulta..ja ovi kiinni pelkästään auki kääntäessä..
Merseedespents
Avatar
Nozki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3994
Liittynyt: Ma 16.08.2010 16:29
Paikkakunta: Länsi-Suomessa

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Nozki »

vk00 kirjoitti:Joo muuten koittaisin mutta ei avaimet käy kun kuskin oveen..saako sitä muuten tutkittua? Ovi auki kun kääntää lukkoopäin niin kuuluu lonksahus ja ääni pumpulta..ja ovi kiinni pelkästään auki kääntäessä..
Niin siis silleen koittamalla, että menee autoon sisälle, ja painaa matkustajan puolen oven lukkonupin alas. Jos ei ole virrat päällä, niin kaikkien ovien pitäisi mennä lukkoon. Ja aukihan sen saa sitten sisäkahvasta sen jälkeen, kun on laittanut sen nupista lukkoon.
W124 250 D -92
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09
Avatar
Nozki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3994
Liittynyt: Ma 16.08.2010 16:29
Paikkakunta: Länsi-Suomessa

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Nozki »

Niin se nyt vielä piti sanoa, ettei toi systeemi tiedä avaimen kääntämisestä yhtään mitään. Tai toisin sanoen - ei ole väliä, kääntääkö oven lukkoon tai auki avaimella vai mekaanisesti lukkonupista painamalla / sisäkahvasta avaamalla. Järjestelmä ei tunnista, kumpaa tapaa on käytetty.

Lisäksi sitten uudemmissa W124 -malleissa (ja riippuu kai varustelustakin) on etuovien ja vissiin takaluukunkin lukkopesän yhteydessä mikrokytkin. Se kyllä tunnistaa avaimen asennon, mutta ei liity keskulukitukseen, vaan mukavuustoimintoon, jolla saa sähkölasit ja kattoluukun kiinni avainta kääntämällä (tai käännettynä pitämällä itse asiassa).

Jos se systeemi muuten tässä tapauksessa nyt toimii, mutta ei vaan tottele kuskin ovesta lukitsemiskäskyä, niin vika on sähköinen eikä ilmapuolella. Ilmapuolellahan näissä menee vain yksi letku per lukko. Siinä on sitten tarpeen mukaan joko ali- tai ylipainetta, kun halutaan avata tai sulkea lukkoja. Ja sitten vielä - se kytkin, joka tunnistaa, että onko ovi lukittuna vai ei, on etuovissa ja takaluukussa siinä sen keskuslukon toimilaitteen yhteydessä. Eli siihen ilmasylinteriin menee ilmaletku tekemään mekaanisen liikkeen ja sähköjohto tunnistimelle, joka tunnistaa, missä asennossa lukitus on.
W124 250 D -92
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Joo käynnissä ja sammuksissa apparin ovesta paineltu, ei toimi k-lukko. Samalla katsoin takapenkin alta letkut oli kiinni pumpussa.Takakontista en siis pääse edes koittamaan kun ei avain sovi.
Miten siis jatketaan tutkimuksia? Ymmärsinkö nyt oikein, kun ei mennyt sieltäkään lukkoon niin sähkövika suljetaan pois ja jossain on ilmavuoto?
Merseedespents
Avatar
Jari Ke
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5442
Liittynyt: Ke 10.05.2006 11:54

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Jari Ke »

Oliskos kyseessä "monivamma"?

Mitkäs lukot siihen kulkineeseen on sit vaihdettu? Jos kuskin on orkkis ja muut vaihdettu niin olisiko jääny muista johtoja kytkemäti tms.?

Olitko koskaan ennen koittanu apparinovesta? Jos se on ollu rikki jo kauemmin tai siitä lähtiin kun sitä on roplattu? Nyt kun meni kuskinovesta rikki ni mistään ei toimi?

Tuli vaan mieleen et lukkojen sarjoitus uskoakseni onnistuu ihan kotikonsteinkin? Vaatii vaan pitkää pinnaa. Tuon operaation jälkeen lukko toimii kaksilla eri avaimilla eli niilä jotka oli alkuperin siihen lukkopesään tarkoitettu ja se toinen johon sarjoitetaan. Mutta tämä on sit eri tarina. Pitäis oikein itte koittaa ja laittaa ohjeet.
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Kaksi avainta siinä on,yksi käy virtalukkoon ja toinen kuskin oveen,olen aikasemminkin kun keskuslukkp vielä toimi kuskin ovesta niin apparinkin puolelta mutta avain ei käänny lukossa menee kyllä pohjaan..Minun aikana siis vaan kuskin ovesta toiminut,niinkuin nytkin aukee kaikki siitä.Pitää lauantaina tutkia jos kerkee,kyllähän se ärsyttää painella kaikki kiinni käsin,eikä saa konttia ja bensaluukkua lukkoon..
Merseedespents
Avatar
Jari Ke
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 5442
Liittynyt: Ke 10.05.2006 11:54

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Jari Ke »

vk00 kirjoitti:Kaksi avainta siinä on,yksi käy virtalukkoon ja toinen kuskin oveen,olen aikasemminkin kun keskuslukkp vielä toimi kuskin ovesta niin apparinkin puolelta mutta avain ei käänny lukossa menee kyllä pohjaan..Minun aikana siis vaan kuskin ovesta toiminut,niinkuin nytkin aukee kaikki siitä.Pitää lauantaina tutkia jos kerkee,kyllähän se ärsyttää painella kaikki kiinni käsin,eikä saa konttia ja bensaluukkua lukkoon..

Eli onko nyt niin että virtalukkoon on oma, kuskinoveen oma ja sit muihin omat avaimet? Vittalukkoon on voitukin vaihtaa ihan oma mutta muut sitten.....Onko mikään lukko alkuperäinen? Sillä sinänsä ei ole väliä mutta sillä on että onko sähköt kytketty oikein? Jos kuskin oven lukko on vaihdettu ja samalla sorkittu keskuslukon käskevää kytkintä/johtoja ni soppa on valmis.

Alipainelinjat sulla lie on oikein muta sähkökytkennät ei? Kaikkien lukkojen pitäis mennä lukkoon tai aueta apparinovesta tai ronkan tai kuskin ovesta riippumata sitä käskitkö avaimella tai nupista.
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Joo kyllä näin,virtalukkopn omansa mikä ei käänny muissa lukoissa,kuskin ovelle oma ja sama homma. Se kuitenkin että keskuslukko on toiminut tähän asti normaalisti niin eikai sieltä apparinkaan ovesta just nyt vaan ole irronnut mitään varmaankaan.Tietysti jos siellä ovissa menee lukoille jotain johtoja niin en keksi muutakuin että jotain on mennyt poikki tai irronnut kun vaihdoin ikkunakiskoa kuskin puolelle pari viikkoa sitten..
Merseedespents
Avatar
Nozki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3994
Liittynyt: Ma 16.08.2010 16:29
Paikkakunta: Länsi-Suomessa

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Nozki »

Melko vahvasti voisin väittää, että ilmapuolen ongelmasta ei ole kyse. Jos kerran on niin, että keskuslukko osaa aukaista lukot, mutta ei laittaa niitä kiinni. Samaa putkea pitkin liikkuu ilma sekä avaamisessa että sulkemisessa. Se vaan liikkuu eri suuntaan.

Sinne lukolle menee kolme piuhaa. Yksi on maadoitus, yksi on +12V ja yksi on ohjauspiuha. Ohjauspiuhaa pitkin syötetään sitten pumpulle pyyntöä tehdä jotakin, ja se toimii niin, että kun lukot on auki, niin systeemi siellä oven lukkosylinterillä kytkee ohjauspiuhaan +12V. Ja kun ovi on lukossa, niin lukko ovessa maadoittaa ohjauspiuhan. Tän perusteella sitten kun ohjaussignaali muuttuu plussasta maadoitukseen, niin pumppu käynnistyy tiettyyn suuntaan ja laittaa ovet lukkoon. Ja kun lukitus avataan, niin ohjaussignaali muuttuu maadoituksesta plussaksi, jolloin pumppu käynnistyy toiseen suuntaan ja avaa lukot. (Signaali jää päälle, ja pumppu pysähtyy siellä olevan painekytkimen ohjaamana, tai jos painetta ei synny vian takia niin aikakytkin sammuttaa sen.) Jos haluaa syvällisemmin tutustua, niin se onnistuu täällä: http://w124-zone.com/downloads/MB%20CD/ ... pdf#page=1

Se teoriasta. Tässä tapauksessa kuulostaisi minusta, että:

- Jos kerran pumppu osaa avata lukot, kun kuskin ovesta avataan lukko, niin ohjauspiuha on oltava ehjä.
- Samalla perusteella +12V tulee sekä oven lukolle ok, että sieltä eteenpäin ohjauspiuhaa pitkin pumpulle
- Mutta jos se ei kuskin oven liikkeen mukaan lukitse mitään, niin oven lukkoelementti ei maadoita, kuten sen kuuluisi. Vika on siis joko siinä lukkoelementissä tai siinä, että sitä maadoituspiuhaa pitkin ei saada yhteyttä maihin. Eli siis maadoituspiuha on joko rikki tai irti jommasta kummasta päästään.

Ja ilmeisesti, jos matkustajan puolen etuovesta ei tapahdu mitään, kun sen nuppeja liikuttaa, niin sieltä ei vastaavaa signaalia pumpulle tule. Joko signaalijohto rikki tai irti, plussa- ja maadoitusjohdot rikki tai irti tai sitten lukituselementti rikkinäinen. Niin kauan kuin tavaratilan lukko ei ole avaimella käännettävissä, ei pysty saamaan selville, toimisiko keskuslukko sen kautta. Tai siis saa sen selville toki, kun purkaa sen keskuslukkoelementin sieltä esille ja manuaalisesti sitä liikuttaa silloin, kun johdot on kytketty.
W124 250 D -92
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Jees, ruvettava tutkimaan johdotuksia josko jotain selviäis.Ilmoittelen tänne löytykö mitään ratkaisevaa kunhan kerkeen perehtyä.Kiitos avusta.
Merseedespents
Avatar
vk00
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2093
Liittynyt: Pe 30.03.2007 18:05
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: w124 keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja vk00 »

Otin kuskin ovipahvin pois ja heiluttelin johtoja mitkä tulee lukolle,rupes toimimaan.Paitsi kun kotia tulin niin sai pari kertaa ränkätä että meni.Mutta sieltä vika löytyi,pitää paremmalla ajalla tutkia että toimii kunnolla.
Merseedespents
Vastaa Viestiin