Oiskohan tuosta 2009 verotetusta S500:sesta voinut saada jotain takaisin, jos olisi tehnyt valituksen aikoinaan. Veroprosentti oli 36,7% ja veroahan siitä meni yli 8000e. On se helvetin hieno tulla taas valtion kusettamaksi

Autoveropäätösten valitusaika on kolme vuotta eli 31.12.2014 klo 16:15 vanhenevat vuonna 2011 tehdyt veropäätökset. Siksi on syytä toimia nopeasti, jos mielii saada rahojaan takaisin. Verot saa takaisin verovelvollinen eli se, joka ne on maksanutkin. Auton myöhemmällä myynniillä, paalaamisella tms. ei ole merkitystä.
Tässä erittäin lyhyet ohjeet siitä, mitä jokaisen kannattaa tehdä joulunpyhien aikana:
1. Kaiva esiin autoveropäätöksesi.
Jos ei löydy, niin:
- katso valmistenumero esim. Bilteman varaosahaulla auton rekisterinumeron perusteella: http://www.biltema.fi/fi/Autoosi-sopiva ... arvikkeet/" onclick="window.open(this.href);return false;
- syötä valmisternumero Tullin arkistopalveluun, niin saat autoveropäätöksesi tiedot: http://asiointi.tulli.fi/mahtiinternet/ ... jenhaku.do" onclick="window.open(this.href);return false;
2. Selvitä auton 1. käyttöönottopäivä (ulkomailla) ja vertaa oheisen listan mukaisiin päivämääriin, josta kaivat ko. päivämäärän mukaisen veroprosentin:
a) ennen 2008 käyttöönotetut: bensa autot 29%, diiselit 30%.
b) 1.1.2008-31.3.2009 käyttöönotetut: käytössä oli verotus, jossa oli CO2-perusteinen autovero ja siihen päälle "ei-alv", joka ei kuitenkaan (kuten sitten tuli todistetuksi) ollut autoveroa. Näin ollen kyseisellä aikavälillä käyttööontetuissa autoissa on huomattavan alhainen autoveroprosentti. Taulukko löytyy
http://www.finlex.fi/data/sdliite/liite/5480.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
c) 1.4.2009-31.3.2012 käyttöönotetut: edellisestä verotuksesta korjattiin tuo "ei-alv" kummajainen pois ja korotettiin autovero vastaavalla määrällä. Taulukko löytyy
http://www.finlex.fi/data/sdliite/liite/5638.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
d) 1.4.2012 jälkeen käyttöönotetut: noudattaa nykyistä verotusta, taulukko
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/aut ... 401012.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
3. Vertaa em. taulukoiden veroprosenttia veropäätöksessä käytettyyn veroprosenttiin. Jos taulukoiden % on pienempi, niin sinulta on kannettu liikaa veroa.
4. Kirjoitat valituksen. Halutessasi voit käyttää tätä äärimmäisen yksinkertaista, mutta toimivaa pohjaa:
"Muutoksenhaku autoveropäätökseen
Pyydän tullia oikaisemaan xx.xx.xxxx antamansa autoveropäätöksen xxxxxxxxxx, koskien autoani valmistenumero xxxxxx. KHO:n vuosikirjaratkaisun 2014:182 ja aikaisempien EU-tuomioistuimen ratkaisujen perusteella veroa määrättäessä on varmistettava, että Suomeen toisesta jäsenvaltiosta tuotavasta autosta ei peritä autoveroa enempää kuin Suomessa jo rekisteröidyissä autoissa on veroa jäljellä.
Kaikki laittomasti kannetut verot tulee palauttaa laillisine korkoineen tililleni xxxxxxx.
Sherwoodissa 19.12.2014
Alle Kirjoitus + osoitetietosi"
4. Lähetät tämän sisältöisen viestin tullin kirjaamoon: kirmo@tulli.fi
Mahdolliset liitteet ym. voi toimittaa myöhemmin postissa ja tullilla on velvollisuus pyytää täydentämään kirjelmää, jos siitä puuttuu jotain olennaista.
Muista, vain nopeasti toimimalla saat otettua kruunulta takaisin sen, mikä sinulle kuuluu!
PS. JAKAKAA TÄTÄ KAIKILLE PALSTOILLE!!!
Tossahan se on aika hyvin kiteytetty. Kuulostaako tälläinen toiminta muka jonkun mielestä oikeusvaltion toiminnalta!sportsman kirjoitti:Jos et tee ensin oikaisuvaatimusta tulliin ja sitten valitusta HHo ja sen jälkeem Kho:n , niin saat syyttää itseäsi,ettet
pidän itsesi puolta huolehtimalla, että valituksesi pysyy voimassa. Tietoa on tarjolla riittävästi.
Kyllä siitä sitten pitää maksaa autoveron päälle huviverot myös!RAM kirjoitti:Nii-i... Mitä enemmän näitä autoveroasioita olen tutkinut, sitä enemmän se mielivallalta on tuntunut. Meillä taitaa tätä asiaa hallita valtio valtiossa, joka ei kuulu EUhun ja jonka johdossa touhuaa entinen KGB-eversti. Sen verran outoja nämä verotuspäätökset on.
Tuo KGB-eversti on vieläpä BMW harrastaja, sillä jotenkin oudosti historiallisten verotietojen taulukosta puuttuu bemmejä ja jos niitä on, niin niiden veroprosentit on 20 pinna pienmmät kuin vastaavien mersujen![]()
Sieltä löytyy kyllä kaikkea muutakin järjetöntä, joka onneksi välillä saa aika humoristiset piirteet. Voisiko olla, että verotus on Huumoriperustainen
Niin, kun kerta eroa kirkosta homma on alkanut jyllätä (itse en toki vielä) niin Ruotsalaisuus ei olisi hullumpi idea.RAM kirjoitti:Näin on ja ehkä vielä ylellisyysvero.
Yleensä henkilöverotukseen liittyvät asiat löytyy helposti hakukoneilla, mutta tulli on onnistunut hakukoneilta pimittämään autoverotusta koskevat asiat.
Ja perusperiaate virkamiehillä ei kai pitäisi olla kansalaisten elämän hankaloittanimem.
Kaveri kertoi sellaista, että kun saivat lapsen liki 10 vuotta sitten nurmijärvellä asuessaan, eivät paikalliset KELAn virkamiehet saaneet neuvoa kansalaisille kuuluvista lapsiperheen avustuksista (KGB-everstin ohjeistus). Järvenpään kelasta piti tulla asioista kysymään.
Kyllä se on lottovoitto suomeen syntyä
Kyllä minullekin lapsena selitettiin, kuinka hieno maa suomi on, oikeusvaltio jne.
Onneksi näin vanhempana on tullut käytyä ulkomaillakin.
Tuota sivua olen ihan vakavalla mielellä lukenut.
http://www.rajaneuvonta.net/fi/yhteisku ... nsalaisuus" onclick="window.open(this.href);return false;
noroljan kirjoitti:Tossahan se on aika hyvin kiteytetty. Kuulostaako tälläinen toiminta muka jonkun mielestä oikeusvaltion toiminnalta!sportsman kirjoitti:Jos et tee ensin oikaisuvaatimusta tulliin ja sitten valitusta HHo ja sen jälkeem Kho:n , niin saat syyttää itseäsi,ettet
pidän itsesi puolta huolehtimalla, että valituksesi pysyy voimassa. Tietoa on tarjolla riittävästi.
Ja jos on valmis menemään oikeuteen on myös oltava valmis häviämään ja jos kyseessä on valtion rahapussi vs. oma, niin ihan heti en siihen ole valmis.
Tutulla meni vakuutusyhtiön kanssa tapellessa, (sinänsä ihan selvässä jutussa, josta kuitenkin tuli häviö) 77.000e ja se on aika perhanan paljon rahaa ainakin itselle!
Kyllä oikeassa olet, en tuota tiennyt. Kuitenkin olen noita uutisia lukenut ja eikös joku aika sitten tullut valtiolle taas häviö, mutta oikeudenkäyntikulut piti maksaa valittajan itse ja olisko ollut jonkun 1200e.sportsman kirjoitti:noroljan kirjoitti:Tossahan se on aika hyvin kiteytetty. Kuulostaako tälläinen toiminta muka jonkun mielestä oikeusvaltion toiminnalta!sportsman kirjoitti:Jos et tee ensin oikaisuvaatimusta tulliin ja sitten valitusta HHo ja sen jälkeem Kho:n , niin saat syyttää itseäsi,ettet
pidän itsesi puolta huolehtimalla, että valituksesi pysyy voimassa. Tietoa on tarjolla riittävästi.
Ja jos on valmis menemään oikeuteen on myös oltava valmis häviämään ja jos kyseessä on valtion rahapussi vs. oma, niin ihan heti en siihen ole valmis.
Tutulla meni vakuutusyhtiön kanssa tapellessa, (sinänsä ihan selvässä jutussa, josta kuitenkin tuli häviö) 77.000e ja se on aika perhanan paljon rahaa ainakin itselle!
Olet hieman väärässä ,sillä viranomaispäätöksestä valittaminen HHO:n ei maksa mitään ... Tietysti maksaa sen tulostetun paperin verran .. Tappio KHO:ssa maksaa 100 euroa nykyisin , ennen ilmainen ...
Itse olen tiennyt vuodesta 2002 saakka , että autoveropäätökseni on tehty väärin ja olen pitänyt valitukset voimassa .
Ei tämä ole tietenkään oikeusvaltion toimintaa , mutta tuulipukukansa silti äänestää näitä Kataisia, Niinistöä , silti vaikka arvon herrat olivat tuollloin vm-minsterinä ...
Yksi alvi-palautus meinasi jäädä saamatta,mutta olen mukana joukkokanteessa (artic outcomes) ja tammikuussa lienee tulos valmiina ja ehkä jo vuonna 2015 tiedän mitä maksoin autostani vuonna 2001- , alvia sisällä 1200 euroa ja siitä korko 14-vuotta ...
Tuo jo korjattu; Hovi muutti marraskuussa tuomiota niin ,että valtio hävisi ja maksaanoroljan kirjoitti:Tuossa yksi päätös, joka ei paljoa houkuttele oikeuttaan käymään:
http://www.talouselama.fi/uutiset/valti ... a/a2206701" onclick="window.open(this.href);return false;
Poiminta tekstistä:
Valtio velvoitettiin maksamaan vahingonkorvausta yhteensä vajaat 3000 euroa viivästyskorkoineen. Kumpikin osapuoli joutui kuitenkin vastaamaan omista oikeudenkäyntikuluistaan. Kantajan oikeudenkäyntikuut olivat yli 17 000 euroa.
Ja toki 2011 tai sen jälkeen tuotujen kannattaa tuo valitus tehdä, kun siihen oikein kehotetaankin ja tämähän on jo käytönnössä ratkaistu valittajan hyväksi.Sergey kirjoitti:tärkeintähän olisi että kaikki tekisi sen valituksen, olisi kyse sitten 10 tai 100000 eurosta.
Tullli on itse kertonut , että noissa veropronteissa on virheitä . Paras esimerkki oli joku c-mese vuodelta 2006, koko vuoden prosentti 25% ja kesäkuussä 43 % . a-MouTine kirjoitti:Miksiköhän tuo veroprosentti heittelee kuukausittain tuossa Tullin PDF:ssä? Oma auto osuu juuri kesäkuulle jollin on 31% ja muutoin 29%.
Oikein tehty, pisteet siitä. Valitettavasti suurinosa tuojista ei ole tuota älynnyt tehdä.sportsman kirjoitti:Itse olen tehnyt oikaisupyynnön tulliin myös 2008-2010 Tuoduista oikaisypyynnön tulliin. Jos tullin on tehnyt uuden autoveropäätöksen oikaisuni johdosta, olen tehnyt autoverovalituksen HHo:n, joten saan omat rahani takaisin.
Eli olen pitänyt valitukseni voimassa....
Sinne läks. Laitoin ton yksinkertasen version jota vähän korjailin. Korvasin tuon provosoivan "laittomasti" sanan "virheellisesti" sanalla.sportsman kirjoitti:Tullli on itse kertonut , että noissa veropronteissa on virheitä . Paras esimerkki oli joku c-mese vuodelta 2006, koko vuoden prosentti 25% ja kesäkuussä 43 % . a-MouTine kirjoitti:Miksiköhän tuo veroprosentti heittelee kuukausittain tuossa Tullin PDF:ssä? Oma auto osuu juuri kesäkuulle jollin on 31% ja muutoin 29%.
Laita mene vaan oikaisu vaatimus seut 110 perusteella -