Mulla on 10 hampainen akseli nykyisessä laatikossa ja levyn halkaisia 215mm, 190e:ssä 2.0b
Käykö tilalle suoraan uudemman 190e:n 26 hampainen kytkin?
Vai pitääkö kykin olla dieselistä, olisi hyvä jos voisi säilyttää bensan vauhtipyörän
Kun tulevassa dieselin laatikossa on tiheä 26 hampainen boori akselissa.
Ilmaa se alakautta tippakannun avulla,muuten aikamoinen urakka tehdä kun ilma nousee ylös päin.
Eli nestettä pumpaten alhaalta ja poista ylimääräistä säiliöstä.
Auto taas kunnossa. Hiukka vaan kylmä, joten ei taida radalle päästä tänään.
Mutta kytkin ei ilmaantunut kun työsylinterin ilmareikä oli tukossa, eli roppu kyllä oli auki mutta pikkureikä tukossa.
Loppujen lopuksi ilmansin laittamalla letkun etujarrusatulasta kytkimen ilmausnippaan, sitten pumppailin vaan jarrua, huomasin myös että jarrua pitää pumpata todella rauhallisesti, jos pumppaa nopeasti tekee pääsylinteri ilmaa kokoaika jarrulinjaan.
Vinkiksi vaan muille jos on samanlaisia remontteja edessä.
Eli myös tiedoksi että w201:sen 10-boorisen vaihdelaatikon voi korvata 26-boorisella kun vaihtaa kytkinlevyn, muuten täysin vastaava laatikko =)
mää tappelin saman homman kanssa eilen illalla. ei ilmaantunu siitä nipasta perinteisellä tapaa. sitten koitettiin paineella työntää sitä jarrunestettä ilmausnipasta, mutta sekään ei toiminu. sitten pistettiin jarrunestesäiliö täyteen nestettä ja paineilmalla pain säiliöön ja sitten kytkimen nippa auki. johan alko nesteet virtaan. ja hyvä tuli.