Hydraulisen taso perän öljynvaihto (W126)

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Turbocompound
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 471
Liittynyt: To 12.02.2004 20:35
Paikkakunta: Tukholma

Hydraulisen taso perän öljynvaihto (W126)

Viesti Kirjoittaja Turbocompound »

Ajon vaihtaa uudet öljyt taso perän järjestelmään, siis en itse perään! ja kaipaan neuvoja, vinkkejä joita pitää huomioida vaihdon yhteydessä ei siis perusasioita kuten puhtaus on a ja o,työkaluja,öljyjä vaan jos on jotain erikoista hmm.... :D
Kone huoneessa on säiliö ja perässähän on "ilmausventiili" samanlainen kuin jarruissa on.

1.Ilmausventiilin kautta imemällä?
2. Säiliöstä (lähtevästä) putki irti ja oma uus tilalle johon laitetaan uus öljy menemään ja vanha tyhjenee säiliöstä ja uuden pitäis alkaa virtaamaan paluuputkesta hetken päästä vai?
3.Muita ratkaisua?
Paineitahan siinä on "systeemissä" että jos avaa ilmaus- ventiilin niin öljyt silmille ykkös vaihtoehdossa. :)
4. Onko mitään filteriä esim. säiliönkanessa tai muualla. Eipä vielä ole tullut edes säiliön kantta auottua mutta selviäähän se vaihdon yhteydessä viimeistään.


Autossa ei ole ASD:tä (kumma kyllä?! ei mene putkia perään) oikeaa öljyä on, siis (ZH-M hydrauliöljy) jota pitäs mennä kaksi litraa(varalta on kolme litraa).
Auto on 560SEL-89 enkä usko että on aikaisemmin vaihdettu jolloin vois tehdä hyvää uudet öljyt ainakin 15 vuoden välein. Toimii kyllä hyvin nytkin. :wink:
A170cdi-00 1999-
Avatar
Mesedesi
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 3987
Liittynyt: Ma 01.09.2003 15:45
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Mesedesi »

Ainankin omaan farmariin kun vaihdettiin se tasonsäätöjärjestelmän öljyt, niin käytännössä se imettiin säiliöstä letkulla tyhjäksi ja laitettiin uudet öljyt sisään säiliöön. Senjälkeen vaan korkki kiinni ja hyvää matkaa.... :D
Tärkeintä ei ole vauhdin määrä, vaan miltä se tuntuu.
timo230e
Mersumies
Mersumies
Viestit: 842
Liittynyt: Ti 08.04.2003 21:45
Paikkakunta: VANTAA

Viesti Kirjoittaja timo230e »

Kyllä minäkin vaihdoin vaan säiliön sisällön. Kyllä se sieltä pitäisi lähteä kiertoon.
ex123 300da 78. ex124 230ea 88. ex 203 220 cdia. 204 cdia 220 ja kesä 126
Turbocompound
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 471
Liittynyt: To 12.02.2004 20:35
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Turbocompound »

Luulishan sen kyllä kiertoon lähtevän...
Joo kyllä minäkin olen purkin tyhjentämistä kaavaillu ja kun on yhtä höpö ja tarkka niin meinasin vaihtaa "joka tipan" kun kerran alkaa (vaivautuu). :D

Ilmausta ei siis tarvi vaikka sattuis tyhjenemään "enämpikin" ei muuta kuin korkki kiinnin ja ajoa vain!?
Filtereitähän ei ole minkään laisia / missään, vai? :wink:
A170cdi-00 1999-
Avatar
JussiK
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 190
Liittynyt: Su 06.04.2003 22:38
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja JussiK »

Tervehdys, tarkentava kysymys; sinulla ei siis ole lisäksi hydraulista etupäätä autossasi = hydropneumaattinen jousitus..? Luulin että sellainen oli kaikissa 560 SEL:ssä.?

Sellaisen öljynvaihtoon sain ohjeet, että lisää öljyä kiertoon ja paluuputken liitos auki kunnes "kierros" on täynnä.

Hevosmiesten tietotoimiston varman tiedon mukaan Citroenin LHM-öljy toimii aivan hyvin.

Kysäisin asiaa Citikka/Peso tarvikeliikkeestä ja kertoivat mersumiesten ostavan citikkaöljyä melko paljon (on nimittäin halpaa..)
- Köyhyys periytyy -


Autot nyt:
* W123 200D -81 "Eeva" 174 tkm
* Ford 17M 2.0 V6 Turnier -70
* Toyota Landcruiser HJ61 -87
* pökötti ja sitikoita



Ex MB:t
- 123 kymmenen ainakin
- 124 kymmenen ainakin
- 560 SEL 300hv -87
- 300SD -85
Turbocompound
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 471
Liittynyt: To 12.02.2004 20:35
Paikkakunta: Tukholma

Viesti Kirjoittaja Turbocompound »

Ei ole hydraulista etupäätä minulla joka oli lisävarusteena myös kaikissa 560SEL:ssä.
Sen sijaan kaikissa SEL: ssä luulis olevan taso perä vakio muttei SE:ssä(vain veikkaus).
Lainaus:
Sellaisen öljynvaihtoon sain ohjeet, että lisää öljyä kiertoon ja paluuputken liitos auki kunnes "kierros" on täynnä. ///

Noin oli aikomus tehdä itse myös, mutta varmistaakseni kyselin muilta viisailta :lol: jotka ovat jo tämän tehneet että vältyis ongelmilta (yllättävistä sellaisita)
Öljyä ostan mersulla töissä olevalta kaverilta hänen ale-hintaan. :wink:
A170cdi-00 1999-
Avatar
MikaVeee
Mersumies
Mersumies
Viestit: 700
Liittynyt: Pe 13.02.2004 22:56
Paikkakunta: Turku

öljy

Viesti Kirjoittaja MikaVeee »

Citroenin öljystä en tiedä, mutta tuo mersun oma ohjaustehostimen öljykin käy sinne hydr peräsäätöön, onhan ne pumputkin vierekkäin :wink:
Vastaa Viestiin