Onko kukaan koittanu asentaa cooleria apukuskin lokasuojaan eteen alas?
Jos niin millaisia kokemuksia ratkaisusta?
Entä ilamnsuodattimen paikalle jos orkkiskotelon heittää mäelle ja laittaa kartiomallisen ilmansuodattimen. Coolerin tuuletusta voisi avittaa tehokkaalla sähköflektillä? Jos jotain hyvää tästä niin letkuvedot olis lyhyet?
Keskellä keulaa sen paikka kyllä olisi. Ilmastoinnin lauhdutin vie tilan niin että palkin leikkaamiseksi menisi. Katsastusinsinööri ei suoraan kieltäny toimenpidettä mutta neuvoi miettimään muita ratkaisuja . Mitään superia ei olla tekemässä..... Vielä
Lehtonen250 kirjoitti:kannatan palkin poikkaisemista inssi ei edes huomaa sitä sillä palkkihan jäisi puskurin ja coolerin väliin siis periaatteessa.
kysehän oli tästä "törmäys suojasta"
Siitäpä juuri. Tuli jo väsättyä kiinnikkeet tuonne apukuskin lokasuojaan eteen alas. Aikomus oli kokeilla. Kurasuoja puuttuu vielä mutta se ei liene mikään suuri prokkis. Pitää oikein laittaa lämpömittari paikoilleen ja verrata ennen sekä jälkeen asennuksen. Meinasin sijoittaa tuon anturin painekoteloon. Putkisto on kunnossa mutta tuosta uudesta ahtimesta en oikein vielä tiedä. Hereillä on jo 80 vauhdissa. Osaatte varmaan kertoa että hyväkö lie vai huono? Kulutuksen kannalta matka-ajossa varmaan huono?
Kenno ei mitoiltaan mikään suuri ole mutta paksuutta on 10cm ellei hieman enemmänkin leveyttä reilu 30 korkeutta vajaa 30 (ei ole kyllä tullu mitattua). Litteitä pillejä kahdessa kerroksessa.
Ahtopaine on tällä hetkellä rajoitettu 0.7 kun orginaali ahtimella oli se pikkasen vajaa kilo. Kun ruoka ei riitä ei ahtojakaan tarvita....... Vielä Katotaan kun suo säätöpuoli saadaan Mynällä kuntoon niin eiköhän tuon ahtimenkin luonne selviä. Aika on varattu jo mutta töitä pajalla tuntuu olevan kun meni aika pitkälle tuo varaus. No on aikaa väsätä tuo kenno paikoilleen.
Niin lisätään vielä että kyseessä on orkkis W124 300DT paitsi nyt tuo uusi ahdin ja putkisto
Mikä ahdin, mitkä elementit tulossa pumppuun ja paljo tehotavote
Itellä kans 300TD jossa ilmastointi vastuksilla ja cooleri pitäs keulaan saaja
Ahdin on Finn Turbon tekemä yhdistelmä Holoset Garret. Ahdin on täysin uusi. Mittoja en muista mitä oli mutta fyysisesti kumpikin puoli on suurempi kuin kkk. Pakopesä aika selvästi suurempi. Spekuina rakentajalle oli 200 - 300hp. Putkistomuutos on otettu huomioon ahdinta rakennettaessa.
Laatikkoa en meinannu roplata joten tuo tehopuoli asettunee 200hp tienoille tai hiukan yli. Mynä meinasi että eiköhän tuo onnistu ihan vakio elementeillä. Silloin säädöt lienee tapissaan? Toisaalta taitaa olla hiukan liian optimistinen tuo minun ajatus tehoista. Sellainen on tullu käsitys kun on lukenu foorumia ja sitä mitä vakio elementeillä on ulos saatavissa
Joku tietää varmaan paremmin tämän asian joten valaistusta tarvittaisiin tähän asiaan? Jos tuosta toiveesta jäädään selvästi niin sitten vaihdetaan myös elementit.
Cooleri on sellainen ja sitä merkkiä mistä ei uskalla puhella mitään Noooh. Kaikki on kai sallittua paitsi ... ja miten se menikään. Kun asennus on valmis laitan kuvia tulemaan.
Hiukan arveluttaa tuo ahtimen herääminen, jos pumpussa on vakioelementit ja pakopesä merkittävästi suurempi verrattuna alkuperäiseen ahtimeen. Melkein kannattas laitattaa samoilla lämpösillä ne 7mm elementit pumppuun. Taudilla kun on taipumus pahentua.
Volkkareissa ja Audeissa tuo cooleri on juurikin lokasuojassa. Kovin isoa sinne ei saa millään mahdutettua, mutta tyhyää parempi kuitenkin.
JP74 kirjoitti:Hiukan arveluttaa tuo ahtimen herääminen, jos pumpussa on vakioelementit ja pakopesä merkittävästi suurempi verrattuna alkuperäiseen ahtimeen. Melkein kannattas laitattaa samoilla lämpösillä ne 7mm elementit pumppuun. Taudilla kun on taipumus pahentua.
Volkkareissa ja Audeissa tuo cooleri on juurikin lokasuojassa. Kovin isoa sinne ei saa millään mahdutettua, mutta tyhyää parempi kuitenkin.
Jaahans Uskaltaa näköjään puhua Kyseisen konsernin kapistus on kyseessä ja kokeilen toimiiko. Kunto on mielestäni hyvä ja hinta oli kohdillaan. Ei tuu suurta pettymystä jos ei toimi. Pesu/puhdistus on suoritettu. Uskomaton määrä moskaa lähti.
Niin tuo herääminen. Alkuun tosiaan tuntu sille että lähtee huonommin kuin kkk:lla ja niin varmaan olikin. Herääminen varmaan aluksi oli huonompaa myös siksi kun pudotin nuo ahdot 0.7:aan. Tuo morkkooli kun on naimisissa ahtojen kanssa. No sitten ruuvailin tuota morkkoolia ja johan muuttui. Alle 60 vauhdissa kun pistää lippasen jonoon pölähtää ensin alkusavut ja sit lähtee menemään kuin aiemminkin. Yläpääveto on ehkä pikkasen reippaampaa kuin aiemmin ja uskon että se parani tuon 3" putkiston ansiosta.
Mites onko 200+ hp saatavissa vakioelementeillä? Siis olettaen että ahdin on tehty sitämukaa sellaiseksi että se ei rajoita. Jostain vain on jääny päähän sellainen että 7mm elementit saa moottorin käyntiäänen muuttumaan pehmeästä kovaksi johtuen elementin männän erilaisesta profiilista. Pitäneekö paikkaansa
Eikös nestejäähyn käyttö olisi tällaisissa projekteissa kannattavaa. Eivät maksa Ebayssa juuri mitään, ja itse keulalle sijoitettava kenno voi olla kohtuu ohut. Eikä pari vesiletkua vie niin paljoa tilaa siellä puskurin välissä kun ahtoputket. Tietysti pumpusta ja sopivasta jäähdytinkennosta kertyy jonkin verran sitä lisäkulua.
Jari Ke kirjoitti:Ahdin on Finn Turbon tekemä yhdistelmä Holoset Garret.
Olisko sulla kuvia ahtimesta aikalailla samat tehotavotteet meillä, itellä olis tarkotus ottaa max 250hp
Pitäis vaan keksiä miten sen coolerin saa sinne keulalle mahtumaan
Kun oon kerta kotosalla niin menen ja otan kuvan. Tänään meinasin menä kattelemaan tuosta kyliltä ahtoputkia jos vaikka löytyis. Sen jälkeen jos yrittäis heittää kuvia kun oon palannu kyliltä. Coolerin asennus menee kyllä pitemmälle. V-loppuna kun on muuta ohjelmaa tiedossa
hatemi kirjoitti:Eikös nestejäähyn käyttö olisi tällaisissa projekteissa kannattavaa. Eivät maksa Ebayssa juuri mitään, ja itse keulalle sijoitettava kenno voi olla kohtuu ohut. Eikä pari vesiletkua vie niin paljoa tilaa siellä puskurin välissä kun ahtoputket. Tietysti pumpusta ja sopivasta jäähdytinkennosta kertyy jonkin verran sitä lisäkulua.
Esim tuollainen. Sitten keulalle vaikka öljynjäähdytinkenno. Niiden lisäksi tarvitaan vielä letkuja, sähköinen vesipumppu ja jonkinsortin paisunta/täyttösäiliö.
itte meinasin että vois laitella tommosen vesi-ilma coolerin akun paikalle.
kyllähän tommoseen ilmastoituun varmaankin saa ihan normi cuulerinkin sopimaan keulalle,vaatii vaan rälläkkää ja lekaa hiukan.. noh,tällä vkolla pitäs ittelle tulla 300tdt jota pitäs ruveta sitten hiukan rakentelemaan.
niin tai miks ei vaan siirrä syyläriä noin 30mm koneeseen päin ja cooleri ekas ja ilmastoinnin kenno niiden väliin, sitten vaan kaksi tai yksi pienempi puhallin coolerin eteen niin ois kaikki melkeen kuin ennenkin ja suht helposti ton muutoksen tekee... ai niin sen töötin raudan joutuu irroittaa...
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
Eicca_ kirjoitti:niin tai miks ei vaan siirrä syyläriä noin 30mm koneeseen päin ja cooleri ekas ja ilmastoinnin kenno niiden väliin, sitten vaan kaksi tai yksi pienempi puhallin coolerin eteen niin ois kaikki melkeen kuin ennenkin ja suht helposti ton muutoksen tekee... ai niin sen töötin raudan joutuu irroittaa...
Helppoa se on paperilla ja essonbaarissa
Mitenkäs nuo ilmastoinnin kennon putket saa taivuteltua uusiks ku on rautaputket, onko ne miten herkät ketkeemaan tai halkeemaan
MeSee kirjoitti:Itsellä ainakin on cooleri, ilmastoinnin kenno ja syyläri keulalla...onpahan vielä orkkis viskokin paikoillaan
Olisko kuvia ja coolerin mittoja Ootko leikelly sitä poikkipalkkia siitä keulasta
Ei ole mitään essonbaari juttuja vaan ihan käytännössä tehtyä ja todettu että se onnistuu. Jokainen joka viitsii vähän mittailla mitä siellä on tilaa mihinkin suuntaa niin huomaa kyllä että sinne saa kaikki laitettu ihan samaa läjään voin huomenna jos muistan mittailla niin kerto tarkempia mittoja...
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
itelläni on myös ilmastoinnin kenno sekä raatikaisen cooleri.
eipä juuri mitään muutoksia täydy tehdä, ei tarvi edes koskea ilmastoinnin kennon putkiin, tai mitään ottaa irti. hyvin mahtuu.. tai no, syyäriä ja ilmastoinnin kennoa 3-5 senttiä taaksepäin.
koneen kumityynyt kannattaa vaihtaa, ettei kone tule kunnon jarrutuksissa niin paljon eteenpäin, että viskon siivet osuu jäädyttimen kennoon.
niin ja viskon siipien etukulmista viiden sentin palat pois.
Pitäiskö perustaa uus topicci mihin jokainen laittais kuvia ja tarinaa miten on coolerin saanu sopimaan ilmastoinnilla varustettuun 124seen, onko alkuperänen visko paikallaan vai sähköropelli
Taitaa melko monelle tuottaa päänvaivaa tuo coolerin sovitus, löytys helposti kuvat ja ohjeet coolerin asennuksesta
tai voihan tänne linkin laittaa varmaan kuville että porukka näkee miten se sinne mahtuu... kummiskin kyse ei ole mistään hurjan vaikeasta hommasta joten varmaan jo pelkkä kuva auttaisi paljon ymmärtämään asiaa
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
sain ton oman auton tossa eilen,siinä on ilmastointi ja tulee pysyyn. jos ei siirrä syyläriä sekä ilmastoinnin kennoa,aika huonosti mahtuu joku 70-100mm paksu cooleri keulalle sekä sen eteen puhallin.
tällä hetkellä mielessä edelleen tuo vesi-ilma cooleri... saa nähä mitä tuloo..
ei sinne yli 70mm pasua saakkaan olikohan tarkka paksuus 67mm mikä oli maks. Mutta kyllä sellanenkin kenno minkä sinne saa ängettyä riittää +450hp asti että en tiedä millasta ohjusta on tulossa jos ei ole passeli
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
saako viellä 67mm paksun coolerin kanssa puhaltimen? ilman palkkien muokkaamista ja syllärin siirtämistä? ei sillä että ne ois mitään ongelmia mulle,kuhan mietin tässä kaljapäiten
No meni miten meni. Pinionia kiristellään huomenna ja Audin S6:n coolerin kennoa sovitellaan loksun sisään sprinterin ahtoputkilla . Lopullista kytkentää ei tehdä ihan vielä. Kuitenkin mittari ahtojen lämpötilan tutkimista varten on jo hankittu. Tänään poltettiin Hot Paintti kiinni alkuputkeen
laineracing kirjoitti:saako viellä 67mm paksun coolerin kanssa puhaltimen? ilman palkkien muokkaamista ja syllärin siirtämistä? ei sillä että ne ois mitään ongelmia mulle,kuhan mietin tässä kaljapäiten
Kyllähän sinne saa kun vaan se puhallin on mahdollisimman ohut noin 40-50mm maksimissaan paksu ja ulkokehän halkaisia ei saanut olla muistaakseni yli 300mm niin siis sen syylärin joutuu ihan väkisin siirtää koneeseen päin mutta se on helppo homma ... en nyt ole päässyt ottamaan niitä mittoja kun on ollut muita projekteja... itelle tulee tosin kahdella flektillä toimimaan toi puhallus tohon omaan kulkineeseen....
Dansku löytyykös sulla tota avatar kuvaa isompana? siinä näkyy jo yksi auto missä kyseinen ratkaisu tehty..
M-B S124 E300 TDT Sportline(talviunilla keräämässä voimia), w201 rally edition, Audi Typ81TQ, VW T3 DOKA Syncro, VW T3 Bluestar multivan, kasa muita tölkkejä ja muutama ratalelu.
Mika.S kirjoitti:Tais olla essonbaari puheita ku ei oo kuvia näkyny
Homma on kaikkineen niin lapsellisen helppo ettei viitti kuvia kaivella. Vaatii vaan oma-aloitteisuutta.
Jos ei halua runkopalkkia sahailla ja se ilmastointi löytyy, niin voi myös hommata pienemmän ilmastoinnin kennon. Sijoittaa sen sitten vaikka lokariin, runkopalkin päälle (coolerin eteen) tai johonkin. Liitokset niihin tekee vaikka www.dunlophiflex.fi.
Kahdella pienellä sähköflektillä saa enemmän tilaa kuin yhdellä isolla. Flektin keskikohdan korkeus (tai syvyys..) kasvaa halkaisijan mukana.