Vakionopeuden säädin w201 2.5d/ Miten?!

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
jleino
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 57
Liittynyt: Pe 29.12.2006 17:09
Paikkakunta: Sotkamo

Vakionopeuden säädin w201 2.5d/ Miten?!

Viesti Kirjoittaja jleino »

Vakkarisäädintä olen tuohon suunnitellut koska automaatin kanssa olis varmaan kiva kombinaatio.

Olisko jollakin tietoa kuinka onnistuu, onko kovin iso töinen ellei jopa täysin mahdoton?! :shock:

Mistäs ja millä hinnalla kannattais kysellä palikoita?
Raine
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 299
Liittynyt: To 28.12.2006 16:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Raine »

Katuauto.fi myy tommosta 179 euron pakettia.
W123 280TE -79
jleino
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 57
Liittynyt: Pe 29.12.2006 17:09
Paikkakunta: Sotkamo

Viesti Kirjoittaja jleino »

Kiitoksia vinkistä :D Hieman hintavalta tuntuu kun entisiin tds Bemuihin sai alta satkulla koko värkin viiksineen eikä siinä tarvinnut kun napata johdot kii kun softa löytyi jo valmiina boksilta, mutta eipä tohon taida "alkup. pakettia löytyäkään
Avatar
JUHHisi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 361
Liittynyt: Su 20.11.2005 19:39
Paikkakunta: HML

Viesti Kirjoittaja JUHHisi »

Raine kirjoitti:Katuauto.fi myy tommosta 179 euron pakettia.
Itselläni on tuommonen ihan vastaava, tosin 20vuotta vanha versio. (tällä hetkellä kiinni Suzuki Swift 1.3:ssa)

Nopeus signaalin se saa esim. sytytyspuolan miinus-navasta. -Ja tässä tulee pieni hidaste jos meinaa asentaa Dieseliin. Meinaan mistä poimia sähköinen signaali joka muuttuu moottorin kierosten/ajonopeuden mukaan :?: :!:

Aikoinaan kyseinen härpäke oli meidän FiatDucato-asuntoautossa joka oli diisseli. Signaalia varten viriteltiin vetoakseliin magneetti ja sille vastakappale ja siitä laite sitten sai signaalin jota pyrki pitämään tasasena säätelemällä kaasua.

[edit]
Niin joo ja isan kertoman mukaan tuo samalaite maksoi tuolloin 15-20vuotta sitten n.150markkaa..
[/edit]
Avatar
ejuvonen
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 170
Liittynyt: To 12.08.2004 10:25
Paikkakunta: Keski-Suomi

Vakionopeussäädin w201 2,5D

Viesti Kirjoittaja ejuvonen »

Moro ! Asensin itse sellaisen halvan ja olen ollut tyytyväinen. Ongelma on ollut liikenteellinen eli ruuhkainen tie Äänekoski - Jyväskylä. Osaset AP50C
157e. Asennusboixissa tulee 3 kpl niitä magneetteja. Laita 2 kpl kartaanille
ja se induktiosilmukka muistaakseeni käsijarrunvaijerisysteemiin. Siitä elektroniikkaboxista sun täytyy katkaista yks lanka. Asenna ohjausboksi keskikonsoliin oikean käden lepoasennon paikkeille eli siihen penaaliin.
Asensin asuntoautoon Ducato 2,5 TD vm. 91. Se olikin jo hankalampi. Sitä ei voinu asentaa vetoakselille, koska ne liikkuu. Välys on 3 mm. Siihen piti laittaa 3 kpl magneetteja heti vaihdelaatikon vieressä olevaan nivelmötikkään. Suurempi kehä. Nyt en muista mistä otin alipaineen, mut ei kait niit oo ku 2 paikkaa, mut kokeile poskella ennen kuin katkaiset letkuja, kummassa on parempi imu.

Eki
W201, 2,5 D, vm91
Vastaa Viestiin