Viton liukusivuovi hajos

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Höylä
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 95
Liittynyt: Su 12.06.2005 09:45

Viton liukusivuovi hajos

Viesti Kirjoittaja Höylä »

Koetin ettiä haulla, mutta en löytäny asiasta juttua. Eli ensin ovi ei suostunut avautumaan ulkokahvasta. Sisäkahvasta kyllä. Sitten se tänään ei suostunut enään meneen kiinni. Päällisin puolin ei näy mitään erikoista, ovi ei roiku, vaan kulkee ryhdikkäästi kiskoillansa. Ei vain mene kiinni, kun järjettömästi useaan kertaan repien. Hieman nolottaa kaupan pihalla paiskoa ovea toistakymmentä kertaa, jotta se menisi kiinni.

Eli mistä aloittaisin? Arvaan että sisustuslevyt pinnasta pois ja tutkiin lukon kuntoa ja kiinitystä?

Onko jollain kokemusta viton sivuoven toimimattomuudesta?
C farkku 2.2cdi 2005
Ama
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 49
Liittynyt: La 08.11.2003 11:56
Paikkakunta: Luonais-Häme Forssa

Viesti Kirjoittaja Ama »

On, mulla meni tänään siitä oven kiskosta rissa paskaks.
Enkä sitä heti tajunnut niin tempasin paremmin että kulkis. No siinähän sitten vääntyi se kiskon peite pelli vähän mutkalle mutta se meni takasin kämmenpohjalla kohdistetulla iskulla.

Eipä ton lukon toimattomuudesta ole mitään kokemuksia.
Vito myyty.
Tilalla 300E (W124)
Avatar
vito500tkm
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1383
Liittynyt: To 27.07.2006 23:37

Viesti Kirjoittaja vito500tkm »

Onko lukon vastakappale paikallaan kunnolla?
Jos on niin liukuoven sisäpaneeli irti ja tutkimaan.
Pikkasen veikkaisin että avauskahvamekanismi olis mennyt jumiin.

Omassa ei ole ollut liukuoven kanssa ongelmia.
Keskuslukon kanssa kylläkin.
Avatar
valtsy
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 40
Liittynyt: La 28.01.2006 00:45
Paikkakunta: Pöytyä

Viesti Kirjoittaja valtsy »

Itsellä oli tuossa kesällä ongelmaa ovesta, eli oli päässyt liimasauma/ roudarin teippi viritys irti äänieristeen osalta ovipellistä ja otti lukon vivustoon kiinni. Oli edellä mainittua oiretta sekä suurimpana ongelmana lukitus joko avaimella tai sisäkahvasta
Vastaa Viestiin