jone77 kirjoitti:niin mitkä ne ois paras / järkevin lisävalo 124 keulaan
hella 3000 blue vai
Tuota en tiedä että mikä se on paras on. Mielipiteitä varmaan monia.
Omassa oli aikoinaan bosch Rallye 225, niillä ainakin näki. Tosin sen jälkeen valot tuntui vaatimattomilta kun laitoin xenon ajovalot. Bosch:t oli kiinni maskissa, joutu tekemään puskuriliimasta kiinnityspalat että valot pysy kunnolla kiinni ja laittamaan ylätuet ettei valot tärise.
Ainoa haitta oli että konepelti ei jaksanut pysyä auki muuta kun ylimmässä asennossa. Kuva valoista W124:n keulalla.
Jos vain lompakossa on varaa niin hellan luminator. Erittäin hyvä valo myös halogeenipolttimolla ja paras xenonpolttimolla. Omassa turressa juuri siniset hellan 3000:set ja on lähinnä taskulamput verrattuna luminatoreihin. Toki hintakin on aivan eri. Boschin Rallye 225 on hinta-laatusuhteeltaan hyvä lisävalo.
Pyöreäumpioinen valo on yleensä parempi kuin kantikas.
Nämä kokemukset lisävaloista on sitten peräisin kuorma-autoista lukuunottamatta sinisiä 3000.
Ilman mersua Suomi olisi polkupyörien ja uiton varassa
no joo kyllähän xenon ois paras ei varmaankaan laillinen pitkillä ja mulle aivan pirun kallis 300-600€ kappale
kyllä se halogeeni saa luvan riittää mut oisko ne ruotsissa halvempia esim . hella 3000 blue tms.
s124 250 d -91 ex w123 240 d -83 köyhällä ei oo varaa ostaa huonoa
Ainakin viime syksynä oli lisävalot hieman halvempia ruotsissa, mutta rajakaupan suomalaiset osapuolet ovat kyllä hinnoissa hyvin lähellä. Jos nyt ostaisin lisävalot, niin en ainakaan sinisiä hellan 3000 ostais. Valokuviokin on sellainen ihmeellinen kun keskelle jää tumma pyöreä alue . Hellan valoista ostaisin luminatorit halogenpolttimoilla. Myös boschin rallye 225 kiinnostais.
Taitaa olla kaikissa ehdotetuissa valoissa referenssi 37,5 eli jos kytket siten että kaikki kaukovalot (omat+lisä) palavat yhtäaikaa niin menee referenssi yli että heilahtaa.
Ilman mersua Suomi olisi polkupyörien ja uiton varassa
rhyttinen kirjoitti:Ainakin viime syksynä oli lisävalot hieman halvempia ruotsissa, mutta rajakaupan suomalaiset osapuolet ovat kyllä hinnoissa hyvin lähellä. Jos nyt ostaisin lisävalot, niin en ainakaan sinisiä hellan 3000 ostais. Valokuviokin on sellainen ihmeellinen kun keskelle jää tumma pyöreä alue . Hellan valoista ostaisin luminatorit halogenpolttimoilla. Myös boschin rallye 225 kiinnostais.
Taitaa olla kaikissa ehdotetuissa valoissa referenssi 37,5 eli jos kytket siten että kaikki kaukovalot (omat+lisä) palavat yhtäaikaa niin menee referenssi yli että heilahtaa.
oliko hella rallye 3000 blue
onko kellään kokemuksia rallye 3000 FF sinisellä lasilla ( ois aika seksyt)
s124 250 d -91 ex w123 240 d -83 köyhällä ei oo varaa ostaa huonoa
Itse päädyin vaihtamaan kaukovaloilla olevat umpiot ja asensin pienet sumarit puskurin sisään "piiloon". Mielestäni ulkonäöllisesti paras ratkaisu, valokuvio on kohtuullisen hyvä sekä mikä tärkeintä, ainut tapa ylittää referennsiluku laillisesti, sillä umpio E-hyväksytty. Tämä tarkistettu tutulta katastusmieheltä.
Myös lähivalot parani kun sai 400 000 km nähdeitten heijastimien ja lasien tilalle uutta ja kirkasta.
120W polttimot olleet 2v ja 100 000 km apukaukoissa eikä heijastin ole ainakaan vielä kärsinyt mitenkään, tosin lämminhän tuo umpio on.
Samalla laitoin kummankin umpion lyhytet ja kummatkin pitkät toimimaan omilla releillään (6kpl) joille tulee oma virransyöttö riittävällä kaapelilla. Lisäksi lisä maadoitus karva suoraan lampun kannan johtoliitokseen. Jännite polttimolla nousi yli 2 volttia joka muuten lisää valotehoa aika pirusti.
On muuten moni mersumieskin ihmetellyt valojen kirkkautta.
Muistaakseni TM:ssä tai tuulilasissa oli monta monituista vuotta sitten vertailu apupitkistä ja W124 mersun umpioon integroidut voitti turnajaiset...