MB A 180 CDI

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Vastaa Viestiin
Avatar
Dieselmies
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 135
Liittynyt: La 07.08.2004 19:38

MB A 180 CDI

Viesti Kirjoittaja Dieselmies »

Täällä foorumissa on aika vähän keskusteltu näistä a sarjan mersuista, itse kävin koeajamassa ensinnä -99 mallin a 140 , siis se onneton muoviauto :( siis sisustus , johon en todellakaan mieltynyt ja varsinkin ajo-ominaisuudet kehnot jo 120 km tuntivauhti hirvitti.
Seuraavana päivänä kävin koeajamassa A 180 cdi 5 D ja tosiaan miellyin kyseiseen autoon, sisusta oli täysin muuttunut niinkuin tuon hintaluokan autoon kuuluukin 30500 € , auton pituus oli kasvanut oliko se jotain 20 cm luokkaa ja auto vaikutti muutenkin paljon suuremmelta kuin edellinen versio.
Ajo-ominaisuuksiltaan auto oli tosi mielyttävä, 150 km/h oli lasissa hetkessä kiihtyvyys 10,8 s ja keski kulutuskin vain 5,5 l luokkaa.Tuli vähän niinkuin kuume 8) muttako tuo oma vanha luotettava 300 d pelaa kuin singeri, niin ei raaskis luopua.
Onko kellään pidempää kokemusta uudesta A-sarjalaisesta, kommentoikaa :roll:
W 124 300 D -90
W 212 350 CDI -09
Avatar
Ari66
Valvoja
Valvoja
Viestit: 4696
Liittynyt: Su 26.10.2003 01:37
Paikkakunta: Hki-Utsjoki-Barentsinmeri
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ari66 »

No meillä kun oli tuo signaturen mersu hetken huollossa, niin pari-kolme päivää oli A -mersu manuaalina alla.

Ihan kiva peli kaupungissa, muualla ei ehditty kokeilemaan.
Mutta se jäi mieleen, että automaattilaatikolla pitää olla.
Manuaali ja taajama-ajo...no thanks....

Tilaa tuntui olevan (vaikka sitä nyt ei sillä kertaa tarvittukaan).
City-ajo-ominaisuudet ok.
Kulutus oli vähäistä, se jäi mieleen.
Kulkupuoli suhteessa kulutukseen erittäin hyvä.
* Adria Twin 600 SF *
* Ex: Mercedes-Benz E 320 CDI V6 (S211) Tanzanite Blue Metallic *
* Ex: Mercedes-Benz E 300 TDT (S210) Brilliantsilber *
* Ex: Mercedes-Benz 200 Automatic (W124) Diamantblau *
* Ex: Mercedes-Benz 300 D (W123) *
* www.digitalfinland.net *
manteli
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: Ti 14.09.2004 11:11

Viesti Kirjoittaja manteli »

Meil 160 cdi ollut uudest ja ajettu n. 50000,
Persoonallinen sivistynyt pieni suuri auto jonka kanssa kävi kuten aikoinaan ostin citroen visan, niin ensimmäiset viikot päässä jyskytti että tästä täytyy päästä eroon. Mutta kuinka sitten kävikään. Se on niitä harvoja autoja jonka hyviä ominaisuuksia ja luonnetta vielä 20 auton ja vuoden jälkeen.
Eli samoin on käymässä baby-Benz;in kanssa.
Se oli alkuun monessa suhteessa ärsyttävä mutta ajan kanssa joko niiden kanssa oppii tulemaan toimeen tai sitten oma mieli alkaa löytämään tämän auton oman luonteen. Ja siinä se paras pointti onkin. Tänä päivänä luonteen omaavia autoja ein löydä kuin tosi isolla rahalla.

Auto on ollut täysin viaton ja ihme kyllä meitä on viisihenkinen pieni perhe niin meidän matkatavarat mahtuivat kesällä kivasti euroopan kiertoajelulla.
Auto on erittäin taloudellinen. Pienin matka-ajo keskikulutus ajotietokoneen näytön perusteella oli kesällä 3,4 l. Kaikki ajot yhteensä nyt n. 4.9 l. Täytyy tosin muistaa että ajan kevyellä kaasujalalla. Auto on näkyviltään materiaaleiltaan erit. hyvälaatuinen. Eräs suurimpia kiitoksen aiheita on myös auton tuuletusjärjestelmä. Meistä on tuntunut että allergia oireet sekä minulla että lapsella ovat poistuneet kunnollisen suodatus ja tuuletusjärjestelmän ansiosta.Eikä mitään ylimääräisiä hajuja tule sisään kuten ed. autos. (307).Toinen kiva puoli on vaikka tämä on aito Mercedes tällä autolla ei ole kadehtijoita kuten muilla malleilla. Liikenteessä saa ajella rauhassa ja muut antavat tilaa. Autosta olisi kerrottavaa vaikka kuinka, aivan kuten hyvästä perheenjäsenestä, ja nyt tuntuukin että tällä ajellaan vielä monta vuotta. Hienoa että Mercedes on tehnyt omaleimaisen auton. Tämä auto on muuten myynyt hyvin alkuperämaa markkinoilla. Vaikka se ensin tuntuu vähän hintavalta, niin hinnalle on kuitenkin katetta. Ainakin omien kokemusten puolesta. Renkaiden valinnassa saa olla huolellinen. Jos talvirenkaat laittaisin sopivimpia olisi Michelin kitka tai nasta. Mieluummin kitka. Kokemus ainakin Nokian 2; sta: ei sopiva. Kesäkummina myös misukka ok mutta seuraavat otan hieman pehmeämpää kumiseosta. Annan mieluummin arvoa auton mukavuudelle. Toivottavast täst oli jotain vinkkiä suuntaan tai toiseen.
Avatar
Dieselmies
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 135
Liittynyt: La 07.08.2004 19:38

A- sarja

Viesti Kirjoittaja Dieselmies »

Kiitokset käyttökokemuksien kommenteista, auto on näemmä juuri niin hyvä teidän juttujen perusteela, niinkuin ensi koeajokokemukseni antoi autosta ymmärtää.Nyt ajetaan vielä w 124 300d -90 kun tuo kuume vähän hellitti, mutta seuraava auto on tuo A 180 cdi 5d jonkun vuoden päästä, jos tämä vanha luotettava peli ei sano ennemmin sopimusta irti.
Tosi vähällä kulutuksella oli "manteli" ajellu ja kirjoituksen perusteella vieläpä täydellä lastilla.
W 124 300 D -90
W 212 350 CDI -09
Vastaa Viestiin