Kerkesinpäs vihdoin vaihtamaan tuohon käyttöpirssiin peruslaiskan öljysyöpön OM615:n tilalle hieman paremmassa iskussa olevan OM616:n.
Tuo vaihtokone on ilmeisesti alunperinkin ollut tehtaan vaihdokki. Ainakin näin mulle kerrottiin kun kyselin koneessa olevan "original mercedes-benz tauschaggregat" -plakaatin tarkoitusta.
Mutta ite ongelman pariin: tarkoitus oisi kunnostaa tuon koneen suuttimet, paineet ovat vähän miten sattuu eikä suihkukaan ole kovin laitalainen..
Muttakun tuohon OM616:een on tarjolla ainakin kahta eri suutinkärkeä, kl:n hinnastossa ennen ja jälkeen -79 omansa. Eli koneen vuosimalli hakusessa.
Koneessa on ne isommalla kannalla olevat (oliko se nyt 19 vaiko 21mm) pikahehkut ja alipainesammutus ruiskutuspumpussa (kalvo pumpun takana).
Noista itse päättelin vuosimalliksi kutakuinkin -79 ja meinasin käyttää noita uudempia kärkiä. Onko niillä edes mitään merkittävää eroa ja voiko käyttää ristiin?
Kuva tuosta koneesta löytyy tästä
OM616 mutta miltä vuodelta?
OM616 mutta miltä vuodelta?
[url=http://kaemae.ath.cx/kuvat/MB_W132_240D_-77/]W123 240D -77 Automaatti[/url] (ikuisuus)projekti
Äh, eipä taida olla vaivan väärtti tuo homma..PP D kirjoitti:Juu, olisko aiheellista heittää tuo mikkowille-pumppu mäkeen ja laittaa tilalle parempi M-pumppu...
Auto kulkee suht reippaasti sen 120 km/h mikä mulle riittääkin. Suuremmat nopeudet tuovat turhaa melua kabiiniin ja eihän niin kova kiirus nyt tarvitse olla..
Kiihtyvyys on vanhaan mersuun musta aivan riittävä, ainakin tuon 200D-koneeen jälkeen.. Nopeampaa lähettelyä varten on sitten toisenlaiset menopelit.
Kulutus pysyy melko tarkkaan siinä kahdeksan litran kieppeillä per 100 km, joskus menee vähän yli mutta useimmin kuitenkin alle.
[url=http://kaemae.ath.cx/kuvat/MB_W132_240D_-77/]W123 240D -77 Automaatti[/url] (ikuisuus)projekti