Olisi airmatic ongelmaa, mersu w221 -07 320cdi
Vasen etukulma laskee alas noin 5min sisällä kun auton sammuttaa, sen jälkeen laskee perässä oikea etukulma, takapää jää ylös. Kun laittaa käyntiin nousee nopeasti ja pitää auton ylhäällä. Jousien paineletkut ei vuoda iskarien yläpäästä, venttiilin puolet ei vuoda, ja muutenkaan en ole vuotoa löytänyt vaikka suhteellisen nopeaa laskee. Voisiko viallinen venttiili tehdä tämän? Jani
Airmatic ongelmaa.
Re: Airmatic ongelmaa.
Siis venttiilin putket ei vuoda.
Re: Airmatic ongelmaa.
Venttiilien jäätyminen tekee monesti tuollaista, eli venttiili jäätynyt hieman auki ja sammuttaessa laskee kun kompura ei tee enää painetta. Ainakin itsellä tuli w211:ssa perän osalta viime talvena sama tilanne eteen, korjaantui ajamalla yöksi lämpimään ja vanhat kompuran kuivausryynit vaihtamalla.
Kannattaa kokeilla ajaa lämpimään/koittaa lämmitellä jousien yläpäitä.
Kannattaa kokeilla ajaa lämpimään/koittaa lämmitellä jousien yläpäitä.
Re: Airmatic ongelmaa.
Ryynit nyt kuivattu, ei ollut mitenkään märät. Jätin talliin yöksi jotain auttaisi 
Re: Airmatic ongelmaa.
Onko noissa iskarien yläpäässä venttiili? Eli jos ottaisi ilmaletkun irti niin tyhjeneekö jos kunnossa? 
Re: Airmatic ongelmaa.
W211:ssä on venttiilit ilmajousissa. Voi se jousi tyhjentyä vaikka venttiili olisi kunnossa, ilmapussi voi vuotaa. Huomaat varmaan vuotaako venttiilistä jos letkun irrotat.
https://mbworld.org/forums/attachments/ ... -31-02.pdf