Ostin just W202 C180 vuosimallia -95. Kotipaikkakunnalle päästessäni huomasin syylärin vuotavan. Syylärihän tässä on mallia, jossa paisari on syylärin yläpuolella ja nesteet lisätään siitä tupiin. Nesteet tulevat tästä paisarin ja syylärin liitoskohdasta pihalle. Huomasin tässä, että paisarista oikealle päin lähtevää letkua painaessa kuplii. Voiko tämä viestiä kannen vuodosta ja pakokaasujen pääsemisestä nestekiertoon vai onko tämä aivan normaali asia. Autoa käyttäessä/kaasutellessa paisarin korkki auki, nesteeseen ei tule kuplia.
Kaikki tämä epäilys sen vuoksi, että asennanko turhaan uutta paisaria, jos pakokaasut pääsee nestekiertoon ja rikkoo uudenkin syyläri-paisarihökötyksen. 100% nestekierron toimintatietämystä ei ole, joten jos kysymyksessäni on outoja esityksiä, niin sivuuta ne.
Kiitos vastauksista.
Tuleeko pakokaasut jäähdyttimenkiertoon?
Re: Tuleeko pakokaasut jäähdyttimenkiertoon?
Korkki kiinni kone kuumana kaasuttelee, niin tuleeko neste paineella ulos siitä mistä vuotaa?
Jos ei tule niin tuskin on kansi vikaa. Sata varmahan ei noista vanhoista koskaan voi olla, oisko ollut syytä vilkaista vähän tarkemmin ja voithan kysellä myyjältä onko huomannut?
Jos ei tule niin tuskin on kansi vikaa. Sata varmahan ei noista vanhoista koskaan voi olla, oisko ollut syytä vilkaista vähän tarkemmin ja voithan kysellä myyjältä onko huomannut?
Re: Tuleeko pakokaasut jäähdyttimenkiertoon?
Kokeilen kaasutella kuumana. Eikö tuonne kumminkin painetta pitäisi kuumana jonkin verran tulla? Eli jos paine on tasaista kaasutellessa kuumana, niin sulkee jo vähän tuota kannenvuotoa pois?
-
- Mersumies
- Viestit: 2609
- Liittynyt: Ti 14.09.2010 22:22
Re: Tuleeko pakokaasut jäähdyttimenkiertoon?
Kuumana järjestelmän aukaisun yhteydessä vapautuu hieman painetta. Jos neste on yli sata-asteista, paineen alentuminen saa aikaan välittömän kiehumisen jonka seurauksena neste syöksyy avatusta korkista ja josta jokaisessa autossa jollakin tavalla varoitetaan.Kliineri kirjoitti:Kokeilen kaasutella kuumana. Eikö tuonne kumminkin painetta pitäisi kuumana jonkin verran tulla? Eli jos paine on tasaista kaasutellessa kuumana, niin sulkee jo vähän tuota kannenvuotoa pois?
Normaalitilanteessa jossa kone on kuuma ja korkki auki, ei painetta muodostu yhtään. Jos muodostuu, jostakin pääsee kaasuja nesteen joukkoon. Vaikka egr-jäähdyttimestä, haljenneesta kannesta, -lohkosta tai rikkoutuneesta kannenttiivisteestä.
Re: Tuleeko pakokaasut jäähdyttimenkiertoon?
Kiitos. Tämä avarsi jo huomattavasti tutkimista!