w203 pissapojan vaivat

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
embush
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: La 05.08.2006 02:33

w203 pissapojan vaivat

Viesti Kirjoittaja embush »

Terve,

tässä w203,c270 sedan vm. 03 kärryni kiukuttelee pissapoikineen.

Vian selite:

Pissapoika antaa vettä tuurilla normaalisti tai pätkien vettä 1-5 kertaa viisaria painaen. Sitten veden tulo heikkenee ja lopuksi ei tule mitään. Seuraavan kerran vettä saa lasiin vasta, kun auton virrat on käytetty pois. Ja tosiaan välillä pissapojan tankin saa vaikka tyhjäksi asti ilman pätkimistä.

Mitä on tehty:

Monitoimiviiksi vaihdettu (oli vilkkukin jo väsynyt)


Pissapojan osat liene kunnossa, jos pumppu onnistuu välillä käymään normaalisti!?!? Voiko vika olla pumpussa? Tämmöisiä ongelmia on ollut muillakin foorumeilla, mutta oikeita vastauksia en löytänyt. Pyyhkijät toimii täysin normaalisti.

Ratkaisu: uusi pissapojanpumppu
Viimeksi muokannut embush, Ti 06.02.2018 19:39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
W203 C270
W123 200D
Anzzu
Mersumies
Mersumies
Viestit: 603
Liittynyt: Ke 08.06.2016 17:44

Re: w203 pissapojan vaivat

Viesti Kirjoittaja Anzzu »

Voisko olla kosketushäikkää? Ei uus pumppukaan ole kallis jos vaikka koittaa? noin 12€ kl. Mutta kato ny pumppu ja liitin ja sen piuhat, nehän löytyy kuskinpuolen etupyörän etupuolelta, sisälokarin alta
k.jamsa
Mersumies
Mersumies
Viestit: 534
Liittynyt: Ma 26.05.2008 12:48
Paikkakunta: Oulunseutu

Re: w203 pissapojan vaivat

Viesti Kirjoittaja k.jamsa »

Tuntuu tuossa omassa samanikäsessä olevan sammaa vikkaa mutta tulee kyllä joka kerta kolmannella yrittämällä vaikka säiliö tyhjäksi.
En oo vielä asijasta ressanu ko velipojalla exässä vm01 oli sama vika vissiin alusta loppuun.
Mukavahan tuokin vika ois kuntoon laittaa joten jos saat kondikseen niin laitteleppa tänne tietua mitä teit.
embush
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 36
Liittynyt: La 05.08.2006 02:33

Re: w203 pissapojan vaivat

Viesti Kirjoittaja embush »

Kyllä se taisi pissapojan pumpussa vika kuiten olla.

Vaihdoin tässä KL varaosan tarvikepumpun 9,50 e + 10 e pkt. Ja vaivat loppu.

Purin pumpun ja oli aikas hapettuneen/ruostuneen oloinen sisuksiltaan.

Pumppu oli helppo vaihtaa... kannattaa vaan ajaa tyhjäks pissapojan säiliö... ei siinä kaiken paskan seas sitä täyttä säiliötä mihinkään puhtaana saanu tiputettua. :D

Ja luulotautinen luuli ettei se pumppu vois skulata, jos vika siinä... (tosiaan vanha pumppu toimi täysin normaalisti ennen kuin laitto auton aina käyntiin)

Noh, jos en tee päivityksiä enempää tähän niin vika ratkesi helposti.
W203 C270
W123 200D
Vastaa Viestiin