Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
mrmorris
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 123
Liittynyt: Ti 24.04.2012 21:57

Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja mrmorris »

Lepopäivän ratoksi ajattelin kylmettää itseni kunnolla ja turata pakkasessa aivan päätöntä ja kokeilla kuinka ajoviima vaikuttaa lämpötilaan (tavallaan jatkoa eiliseen omaan viestiketjuun "Maskin peittäminen").
Kiinnitin tavallisen ulkolämpömittarin pyyhkijänsulkaan niin ettei mittari ottanut tuulilasiin kiinni koska lasin takana sisällä lämmintä. Ulkolämpö oli miinus 16 astetta ja 4km lenkin jälkeen motarilla 100kmh nopeudessa mittari näytti miinus 21,en tiedä olisko laskenut lisää jos olisin ajellut puolipäivää. Kuitenkin merkittävä ero lämmössä. En viittinyt polvistella maassa ja laittaa mittaria kiinni maskiin kun nyt jo kattelivat jotta hullu taitaa olla, toki arvio sattuu lähelle :wink: .
Kotona laitoin heti hätäavuksi pahvin syylärin eteen mutta hommattava se oma suoja maskin eteen.
Sitten kokeilin myös yöksi neljää kunnon räsymattoa konepellille yöksi (-20C) ja laitoin sisätilalämmittimen moottoritilaan ja lohkolämmittimen päälle aamulla pariksi tuntia. Joo tiedän ettei niin saa tehdä eikä ajaa ylinopeutta tai juovuksissa, katoin että puhaltaa peltiä kohti ja laitteessa lämpökytkin. Käynnistyksen jälkeen minuutissa moottorilämmöt oli karvan verran yli 40 astetta eli vaikutus oli todella paljon, samalla lämmitti pellin alla akkua jota kylmä rassaa eniten koko autossa.
Kaupungilla käytän aina räsymattoa konepellillä vaikka se on mennyt muodista aikoja sitten, vaan kun en välitä muodista tai muitten mielipiteistä vaan lämpimästä ja käytän järkeä. Ennen -70 luvulla matto konepellillä oli aivan normaalia ja pahvi syylärin edessä, mutta nyt kun ollaan niin nykyaikaisia ja unohdettu vanhat hyvät konstit. Välillä oli muotia tasakatot,kokolattiamatot ja jätettiin pois puulämmitys uudisrakennuksista, kun se oli niin maalaista ja vanhanaikaista eli järjenkäyttö lopetettiin massa-ajattelussa. No nyt sisällä käytetään myssyä ja ulkona se otetaan pois, kyllä on viisasta seurata muotia :D :D

Ennen ajettiin yöpikajunaa Helsingistä Kolariin ja kovalla pakkasella autonkuljetusvaunun yläritsille ajettiin ensimmäiseksi tuulta halkomaan suuri auto perä edellä. Keula edellä autot eivät perillä käynnistyneet kun konetila ankkajäässä eikä silloin liioin ollut webastoja. Rivissä muut eivät olleet niin arkoja hyytymään.
Ennen vanhat automiehet, ainakin maaseudulla, ottivat kovalla pakkasella akun sisään yöksi. Ei nyt ihan tyynyn alle mutta lämpimään kuitenkin, aamulla kulkupeli lähti paljon nöyremmin tulille. Nyt tietty hankalaa, kun kaikenmaailman härpäkkeet tarvitsevat jatkuvasti virtaa yölläkin autossa.

Naapurimaassa Venäjällä kansan pahin vihollinen on Putlerin lisäksi pakkanen sillä sitä vastaan ei voi suojautua. Autoissa ei ole ollenkaan moottorilämmittimiä sillä ei ole lämmitystolppiakaan, jos niitä laitettaisiin niin ne varastetaan ensimmäisenä yönä. Vanhoissa hatarissa asunnoissa pakkanen pyrkii sisään vieraisille ja sitä vastaan on lämmitettävä rankasti joka taas lisää tulipaloja. Hormit ovat ikivanhoja eivätkä kestä kovaa lämmitystä, kaukolämpöputket ovat usein eristämättömät ja maa on siitä kohti sula ja paljas talvellakin. Noin puolet lämmöstä menee harakoille, mutta ainakin edes ne tyytyväisiä. Kerrostaloissa hyvin yleistä ettei lämpöä tai lämmintävettä tule kuin satunnaisesti. Jääkaappeja ei ole läheskään kaikilla ja talvella eväät laitetaan ikkunoitten väliin niin voikin kestää kovana ja maito kylmänä kuten votka. Eli näin naapurissa talvella mutta siellä on myynnissä hyviä karvahattuja ja muita talvitamineita, venäläiset osaavat pukeentua hyvin talvea vastaan kun Siperia on sitä opettanut vuosisatoja. Autokansana ovat vielä alkutaipaleella, sillä vasta -91 alkoivat saada vapaasti autoja ja sen kyllä huomaa kun siellä liikkuu.
Jatketaan kärvistelyä ja ollaan onnellisia vaihtuvista vuodenajoista, helle tekee laiskaksi :P
vumart
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 53
Liittynyt: Su 18.10.2015 20:40
Paikkakunta: Vantaa

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja vumart »

Juurikin näin toimin itsekkin, kun pakkanen huitelee -30:nen korvilla puita uuniin ja autolle peittoa päälle, nokka tukkoon ja termostaatit kuntoon .ML CDI 270.. :clap: :wave:
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13766
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja DBFI »

Liian vaikea aihe, joku hebe124 osaisi mittarit selittää mutta sen tästä huomaa että mersun tehtaalla ovat hoksanneet laittaa ulkolämpöanturin paikkaan johon viima ei iske. :wink:
Potifaari
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 333
Liittynyt: Ke 16.08.2006 16:49
Paikkakunta: Kuopio

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja Potifaari »

Paikoillaan ollessa mittari näyttää hieman lämpimämpää, koska lähellä olevat rakennukset suojaavat. Ajoviima ei vaikuta mittariin. Ainoastaan silloin kun mittarissa olisi kosteutta pinnassa, jolloin veden haihtuminen alentaa lämpöä... Lämmin kone säteilee myös auton kiinteään mittariin...
maski kannattaa peittää sillä muoviläpyskällä joka ei maksa montaa euroa edes marmoritiskillä...
320 CDI farkku -00 mausteineen.
Päässyt pois kahden opelin loukusta
hanta
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1187
Liittynyt: Pe 30.12.2005 12:45
Paikkakunta: Helsinki

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja hanta »

DBFI kirjoitti:Liian vaikea aihe, joku hebe124 osaisi mittarit selittää mutta sen tästä huomaa että mersun tehtaalla ovat hoksanneet laittaa ulkolämpöanturin paikkaan johon viima ei iske. :wink:
Mulla Ceessä on se anturin piikki ihan näkyvissä puskurissa ilman mitään suojaa viimalta, mutta ei ne lämpötilat vauhdin mukaan vaihtele.
W203CDI
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18187
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja dealer »

Viima ei edelleenkään vaikuta pakkaslukemaan :D vaikka maskipeitto onkin hyvä juttu. Jos pakkasta on 21 astetta niin pakkasta on 21 astetta joka on 21 astetta, on paikallaan tai ajaa satasta.
wiimax.fi
Avatar
Jumpstart
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 164
Liittynyt: Ke 07.01.2015 19:21
Paikkakunta: Kuopio

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja Jumpstart »

Jäähtymiseenhän vaikuttaa ainoastaan ilman lämpötila, syylärin läpi virtaavan ilman määrä ja kennon koko. Koko ja materiaali lopulta määrittelevät kuinka paljon kenno on kykenevä luovuttamaan lämpökuormaa harakoille. Pakkasen purevuus taulukot iholla eivät siis oikein päde auto maailmassa.

Ketjun aloitusviesti sisälsi paljon asiaa koskien arkista ajattelua. Se kun tunnutaan nykyään unohtavan kaiken muun ohella. Nuita riepuja en ole enää käyttänyt en suojana lunta enkä pakkasta vastaan, olen koettanut ratkaista nämä ongelmat muuten.

En jaksa niitä lumisia, jäisiä ja märkiä rättejä sisälle tuoda sulamaan ja kuivamaan. Olen varmaan osittain saamaton mutta ei ne ainakaan sinne konttiin kuulu happanemaan.
W219 CLS350 vm.2005
Avatar
tomant
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3971
Liittynyt: Ti 06.06.2006 00:50
Viesti:

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja tomant »

Jumpstart kirjoitti:Jäähtymiseenhän vaikuttaa ainoastaan ilman lämpötila, syylärin läpi virtaavan ilman määrä ja kennon koko. Koko ja materiaali lopulta määrittelevät kuinka paljon kenno on kykenevä luovuttamaan lämpökuormaa harakoille...
Lisäksi moottorin veden lämpötilaan vaikuttaa erittäin voimakkaasti se, estääkö termostaatti veden virtaamisen jäähdyttimeen vai ei.

tomant
Kiihdytin 190E 201.024 Kuva1,951 - 13,077 / 171,51
Käyttöautot C240 203.061, C230 T 202.083 ja 309D 602.417, edelliset C180 203.035 ja C200 202.020
Avatar
Jumpstart
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 164
Liittynyt: Ke 07.01.2015 19:21
Paikkakunta: Kuopio

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja Jumpstart »

And 10 points goes to....
Kuva

Auttaapa asiaan myös ettei järjestelmään ole jäänyt ilmalukkoa nesteiden vaihdon yhteydessä. :wave:
W219 CLS350 vm.2005
Avatar
simoks
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1658
Liittynyt: Ma 28.09.2009 01:03
Paikkakunta: Toijala

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja simoks »

Väykkyyn oon kyhänny joka talvi sinne syylärin eteen noin 3-4 kerrosta pahvia tukkimaan sen raon mikä jää maskin taakse, ihan ku tehty sitä varten.

Tosin se ei juurikaan vaikuta kun kyseessä on 200cdi ilman lohkaria eikä webastokaan toimi, pohjapanssarit ja moottorin päällinen uupuu.. Motaria ajellessa lämmöt nousee noin 78 jos satasta porhottaa näillä -15-20 keleillä. En oo jaksanu vaihtaa termaria sen 2asteen takia että nousis kahdeksaankymmeneen.

Huono talviauto ilman webastoa nää cdi:t.
W210 E320cdi
Potifaari
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 333
Liittynyt: Ke 16.08.2006 16:49
Paikkakunta: Kuopio

Re: Myytinmurtaja pakkasessa(maskin peittäminen).

Viesti Kirjoittaja Potifaari »

Pohjapanssarin puute laskee myös lämpöjä. Itellä panssari meni viime nuorgamin matkalla (alko lepattamaan Kajaanissa ja Nuorgamissa lähti sitten viimenen repale). Tapasin perillä Nuorgamissa vanhan kalakaverin Saksasta, ja hän tietää myös autoista jotain. Kertoikin että nimenomaan talvella se pohjalevy olisi tarpeellinen...Tarvike maksoi muistaakseni noin 60 euroa ja töineen 80 euroa (ja siihen kuului kuskin sivupeilin peilin vaihto...)
320 CDI farkku -00 mausteineen.
Päässyt pois kahden opelin loukusta
Vastaa Viestiin