Ruoste tankissa + vinkkejä

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Vastaa Viestiin
Avatar
Daaz
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 1642
Liittynyt: Ti 25.11.2003 19:20
Paikkakunta: Espoo

Ruoste tankissa + vinkkejä

Viesti Kirjoittaja Daaz »

Tämä tuli mieleen kun joku valitti töhnäistä tankkia. Luin nimittäin Der Marktia joskus vuonna kilpi, ja siinä oli hauska vinkki tankin putsaamiseksi. En ole vielä päässyt kokeilemaan, mutta teen heti kun tankki pitää putsata.

Eli siis tankki irroitetaan ja putsataan mekaanisesta töhkästä. Sitten se sidotaan betonimyllyyn :!: kiinni, ja sisään laitetaan rikottu lasipullo. Kun tankkia välillä käännellään, niin hyvin hioutuu. :)

Jos oikein muistan, niin lopuksi tankki maalattiin sisältä laittamalla maalia tankkiin ja hölskyttämällä (ja lopuksi liiat maalit pois). Maali kannattaa tietysti valikoida aika tarkkaan.

Onko kukaan kokeillut vastaavaa menettelyä ja toimiko se?

-Daaz
Speed kills, but it also makes you very fast.
114.073 1976 (H) – 114.023 1974 (H) – 114.073 1975 (V) – 114.073 1974 (V) – 126.046 1990 (M)
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13659
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja karra »

Joskus kuulin että mopojen/moottoripyörien bensatankkeja voi putsata laittamalla sisälle karkea hiekkaa tai soraa tms. ja sitten hölskyttää.

Yritin putsata Uralin tankkia em. menetelmällä, veden kanssa hölskyttäen. Ei tainnut paljoa auttaa, etenkään kun ei tullut heti käsiteltyä sisäpuolta se niin se otti ja ruostui kauttaaltaan. Jos sen hiovan materiaalin laittaisikin bensan sekaan, tai jonkun muun ei-ruostuttavan?
1939 Pontiac Six 2D Sedan De Luxe MYYNNISSÄ www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk] https://www.overdrive.fi/forum/threads/ ... na.316063/
2013 MB A 180 daily driver syys-talvi-kevät
https://www.youtube.com/user/karra224
Avatar
MikaVeee
Mersumies
Mersumies
Viestit: 700
Liittynyt: Pe 13.02.2004 22:56
Paikkakunta: Turku

mopon tankki

Viesti Kirjoittaja MikaVeee »

Karralle: eikös nuo nesteet välissä juuri estä sen tankin sisäpuolen putsaantumisen ?

Itse kuulin joskus vinkin mopon tankin putsaamiseen,
että laittaa ruosteiseen tankkiin sisälle haulikon hauleja (silloin kun ne vielä olivat lyijyä) parista padista. Sitten vaan rajua ravistusta ja sheikkausta.
Haulit poistivat turhat ruosteet ja sisäpinnalle muodostui suojaava lyijykerros..
Ex monta W-kirjainta.
Juha E
Mersumies
Mersumies
Viestit: 543
Liittynyt: Su 11.05.2003 19:51

Viesti Kirjoittaja Juha E »

v8 lehdessä oli joskus juttua tankin kunnostamisesta, siihen on olemassa omat maalinsa millä tankki maalattiin sisältä, ensin ruoste poistettiin kemiallisesti muistaakseni fosforihapolla
Avatar
Sivonen
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2344
Liittynyt: Pe 21.05.2004 08:26

Viesti Kirjoittaja Sivonen »

Sitruunahappo poistaa ruosteet yhtä tehokkaasti kuin fosforihappo (vai oliko se foolihappo mitä yleisesti käytetään?), mutta hitaammin. Eli tehdään semmoinen 15-20% seos sitruunahappoa, ja pistetään ruostunut mutteri sinne. Tuloksena kiiltävä ja ruosteeton mutteri noin vuorokauden kuluttua. Mitä lämpimämpää happo on sitä nopeammin se vaikuttaa.

Paras puoli sitruunahapossa on sen hinta. En muista paljonko se maksaa kun en ole koskaan ostanut, mutta maatalousliikkeestä löytyy isoja säkkejä halvalla.

Tämä vinkki löytyi joskus Overdriven foorumilta.
[url=http://koti.mbnet.fi/arbiter/hotrod.jpg]Mese[/url]
Avatar
MB
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 359
Liittynyt: To 10.07.2003 12:46

Viesti Kirjoittaja MB »

Sitruunahappoa olen onnistuneesti käyttänyt. Erittäin kätevää esim. polttoainetankkien sekä pienten metalliosien puhdistukseen. Tarvittaessa n. 20% liuokseen voi laittaa esim. tapettiliisteriä -> saa ruosteenpoisto hyytelöä. Pinta kannattaa huuhdella käsittelyn jälkeen hyvin ja suojata esim maalilla. Yleisesti sitruunahappoa käytetään mm. elintarvikelisäaineena, porsaiden ruoansulatusvaivoihin tms. Halvimmalla ainetta saa varmaan maatalouskaupasta tai joltain sikalan omistajalta. Kalliimmalla apteekista tai ruokakaupasta.

-MB
Auto jolla ajat ikäsi, Mercedes
Avatar
HVM
Hupimestari
Hupimestari
Viestit: 3410
Liittynyt: Ma 20.09.2004 23:05
Paikkakunta: Tajunkangas

Viesti Kirjoittaja HVM »

Meikäläinen on laittanut sitruunahappoa kiljun sekaan, hiiva pyörtyy ja niittautuu kanisterin pohjaan :D Housut on kyllä ollu ihan yhtä ruosteessa käytti sitä happoa tai not :D
Ponton
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 321
Liittynyt: Ti 04.11.2003 15:25

Viesti Kirjoittaja Ponton »

Samoin viiniä valmistaessa on tullut sitruunahappoa lisäiltyä.

Veteraanimoottoripyörän kanssa puljatessa on nuo hapot tullu tutuiksi ruosteenpoistossa.
Fosforihappoa olen käyttänyt tankin sisäpuolen ruosteenpoistossa. Se on tehokasta ja ruosteen irrottua se muodostaa raudan kanssa ohuen suojaavan fosfaattikerroksen, eikä syövytä metallia.
Tankin voi jättää sisäpuolelta maalaamattakin, ei se helposti ruostu, jos tankissa pidetään polttoainetta.
Maalina käytetään teollisuus epoksimaalia, löytyy kotimaisilta valmistajilta. Epoksilla maalattu pinta on sitten ruostumaton.

Biltema muuten myy ruosteenpoistajaa, joka on 30% fosforihappoa.

Tuli myös sinkittyä ruosteesta puhdistettuja osia. Elektrolyyttinä oli 5% sitruunahappo + sopivasti suolaa lisäämässä sähkönjohtavuutta. Muuntajasta tai 6V akusta sopivasti virtaa, sinkkilevy +napaan ja kappale -napaan. Pinnasta tulee mattapinta (ilman kirkastetta), mutta sen voi haluttaessa metallinkiillotusaineella kiillottaa. Komeeta tuli, eikä oo vielä osat ruosteessa (3v aikaa).
Jata
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 126
Liittynyt: Ti 30.11.2004 00:31
Paikkakunta: Evijärvi

Viesti Kirjoittaja Jata »

MB kirjoitti:Sitruunahappoa olen onnistuneesti käyttänyt. Erittäin kätevää esim. polttoainetankkien sekä pienten metalliosien puhdistukseen. Tarvittaessa n. 20% liuokseen voi laittaa esim. tapettiliisteriä -> saa ruosteenpoisto hyytelöä. Pinta kannattaa huuhdella käsittelyn jälkeen hyvin ja suojata esim maalilla. Yleisesti sitruunahappoa käytetään mm. elintarvikelisäaineena, porsaiden ruoansulatusvaivoihin tms. Halvimmalla ainetta saa varmaan maatalouskaupasta tai joltain sikalan omistajalta. Kalliimmalla apteekista tai ruokakaupasta.

-MB
Maatalousjutuista mulle tuttua toi sitruunahappo.

25 Kg :n säkki siinä 60 euroa.
Todella riittoisaa ainetta.
Kysy tosiaan jostain maatalouskaupasta,ite kun täällä pohjanmaalla niin A-Rehulta oon ottanu kun tulee kätevästi porsasauton mukana.

Saa sitä varmasti ympäri suomen,maatalouskaupoista tosiaan.
Hinta vaan pitää olla jotain tuota luokkaa kun 1 säkki kerrallaan minäkin sitä ostan
w124 300 Tdt -92
Vastaa Viestiin