California-autoja, kaksi linkkiä

Varaosamyymälät, autoliikkeet, nettimyymälät. Myös ulkomaiset!
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13628
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

California-autoja, kaksi linkkiä

Viesti Kirjoittaja karra »

Ajelin tänään sunnuntaina edelleen Losissa ja näin sivusilmällä yhdessä näyteikkunassa jotain tuttua. Ei kun Camry ympäri ja takaisin.

Olin bongannut Vintage-autoliikkeen ja heidän näyteikkunaan oli valittu mielestäni mitä mainioin vaunu. Eli valkoinen 1971 MB 280 SE Coupe 3.5 . Otin pirssistä kuvan mutta ikkuna heijastaa pahasti eli ei auto oikein näy. Päällepäin on vaikea sanoa onko auto A1 tasoa, mutta erittäin hieno se oli. Sisustus oli mustaa nahkaa, sen näin ikkunan läpi.

Hinta 31.999,- USD eli euroissa noin 25 tuhatta. Eli jos tuo vanhojen autojen vero joskus poistuu niin sitten... Joka tapauksessa syytä on olettaa että auto on ruosteeton - Saksassa vastaavat voivat maksaa jo enemmänkin. Noh, tästähän on ollut jo puhetta aiemminkin.

Firman kotisivu ei näköjään toimi mutta googlettamalla löysin jotain, hakusanoilla Cars With Class:

http://www.carsclassic.com

Classic cars you always wanted!

Welcome to Cars With Class

What do Wilshire Boulevard, Santa Monica, and Cars With Class have in common? They are all landmarks of a city built around the automobile. A place whose roots are deep in automotive heritage - and where each will lead you to the finest automobile collection in Southern California.

We offer a slice of American Classics, European Elegance, Cool Trucks, Fast Bikes, Muscle Cars and Hot Rods for sale, all available for your driving pleasure. Our goal is to provide great value, incredible quality and a piece of LA history to the automotive enthusiast. Located just 11 blocks from the beach, We can arrange everything from financing to shipping, anywhere in the world.

You can visit art in a museum......
at Cars With Class, you can drive it home.
Automobiles have always been the main passion of Grant Woods an ex racer, who has been in the automobile business since the very early 70's. Grant is probably one of the most passionate and knowledgeable auto experts in the United states today.

No matter what type of vehicle you are searching for, what you find here will be the best quality you .can find on the Market today. From elegant vintage Packards to extreme muscle Cobras.

Niin, pitiköhän tämä laittaa oldtimereihin...mutta toisaalta kyse on autoliikkeestä joten postasin tämän siis tänne :?

EDIT: tuossa biilin kuva kuitenkin:

Kuva
1939 Pontiac Six 2D sedan projekti www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk]
2013 MB A 180 daily driver
https://www.youtube.com/user/karra224
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13628
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

SV Automotive Engineering

Viesti Kirjoittaja karra »

Minulla oli kunnia tulla kutsutuksi vierailemaan SV Automotivella lähellä Los Angelesia. Firmaa pyörittää ex-lappeenrantalainen Simo Veharanta, joka on vaikuttanut etelä-Kaliforniassa jo yli 20 vuotta. Kyseinen herra on juuri hän joka on entisöinyt suomalaisille NHL-tähdille vanhaa kalustoa, jenkkipeleistä aina mersuihin asti. Kyseessä ovat tietenkin klassiset mallit kuten SL, etenkin Pagoda sekä W111/W112 coupe/cabriot.

Sattuman kautta selvisi että meillä oli muutama yhteinen tuttu, mutta osasyy vierailukutsuun oli varman se että oma autoni on ostettu Simon toimesta ja toimitettu huollon jälkeen eräälle kiekkopelaajalle. Simon "huoltoon" kuului mm. uudet jarrulevyt/satulat sekä jarruletkut pluis iskarit. Simo lupasi toimittaa minulle tarvitsemiani varaosia ja muuta puutteita joita autossani on.

Simon kanssa voi kommunikoida tietenkin suomeksi, hän tarvittaessa voi käydä katsomassa tiettyjä autoja, ostaa ja toimittaa edelleen Suomeen. En tiedä tarkemmin taksoista mutta Simo sanoi että pitkistä valimatkoista johtuen ko. hommaan saattaa tärväytyä paljon aikaa.

Suuntaa homman laajuudesta/tarkkuudesta antaa se että hintaa W111 coupen täysentisöinnille tule noin 75 000,- USD. Hän on tehnyt useita vastaavia töitä, sekä ainakin Kurrille yhden punaisen cabrion. Tuollaisessa työssä jokainen ruuvi ja mutteri irroitetaan ja osat peruskunnostetaan/vaihdetaan uusiin. Kori käy happokylvyssä ennen pelitöitä, joiden jälkeen esim. alusta maalataan pulverimaalilla. Katsoimme albumeista projektikuvia ja olin todella mykistynyt. Autot siis rakennetaan uutta vastaaviksi, sekä matkamittarikin nollataan.

Yksi esimerkki hinnoista on 111-korisen tuulilasin sisäpuoliset puukehykset sekä kojelauta. Simolla on valmista viilua rullatavarana (1.6 m leveänä) josta hänen puusepät voi viiluttaa karmit ja panelin uudelleen. Homma sisältää mm. 27 kerroksisen lakkauksen välihiontoineen. Ko homman jälkeen puu on kuin lasin sisällä, aivan todella upean näköinen. Viime vuosikymmenen puolivälissä yhteen autoon hankittiin tehdasuudet puuosat ja niille hintaa tuli silloin 2 700,- USD.

Tällä hetkellä jos hänellä ei ole tilauksia niin hän ostaa ja kunnostaa lähinnä avoautoja tai sitten muuten harvinaisuuksia. Juuri nyt hänellä oli työn alla viikko sitten pihalle saapunut Chicagosta vakuutusyhtiön huutokaupasta ostettu R129 SL 600, musta 44 t ml ajettu. Sen hän osti netin välityksellä, auto oli mennyt lunastukseen keskikonsolissa tapahtuneen oikosen ja toimintasavujen ulos pääsyn takia.

Pihalla oli juuri valmistunut 2002 mallinen XJR 12, tehtaan special edition (olikohan se X100 vai XT100), remmiahdettu 390 hp, Brembon jarruilla ja 19 " aluilla tehtaalta lähtenyt yksi vain 500:sta kappaleesta. Se oli joutunut varastoinnissa tulipalon uhriksi ja oli kaivannut uuden maalin ja tietokoneohjelmiston päivityksen.

Lisäksi hänellä oli 3 kpl tilaustöitä menellään. Yksi vanha pikku-Porsche, avo-sellainen, sekä 60-lukuinen "kylpyamme" avo-Triumph Tiger, jossa siis tehtaalla jo asennettu Fordin 262 cid vinkkelilohko. Kolmas olikin jo kustomi, eli avo 1949 Cadillac, johon oli ympätty Corveten etukelkka sekä takaripustus. Kone ja koko voimalinja Vettestä tietenkin. Autoon tulee kauko-ohjain jolla voidaan avata/sulkea katto, käynnistää auto sekä asettaa ilmastointilaitteeseen haluttu sisälämpötila. Digitaalimittaristo oli sijoitettu yhtenäisen ison sinisen lasin alle, joka istuu muuten alkuperäiseen kojetauluun. Nämä kaikki 3 oli siis mallia "täyskunnostus".

Simolla on joutilaana ainakin 20 kpl Becker Mexico C-kasetilla varustettuja autoradioita. Ko. radio esiteltiin mersussa vuonna 1968, juuri kuten omassanikin on. Jos joku on oikein sellaisen tarpeessa niin häneltä voi kysellä - hän sanoi että ei ole niitä bisneksen vuoksi kuitenkaan hankkinut :wink: .



www.svauto.com
1939 Pontiac Six 2D sedan projekti www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk]
2013 MB A 180 daily driver
https://www.youtube.com/user/karra224
Avatar
M-man
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 64
Liittynyt: Ti 11.05.2004 08:15
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja M-man »

Hivenen FoMoCo U.S.A. autoja harrastaneena pisti silmään yllä loppupuolelta
lause:

"jossa siis tehtaalla jo asennettu Fordin 262 cid vinkkelilohko."

Itse en muista moiseen lohkoon törmänneeni, ellei jonkun itse
poraama, putkittama tai muuten muutettu esim. 221:stä.

Pitänee olla "292" jos kyse 60-luvun alusta ja valurautalohkosta.
Avatar
emppu
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 347
Liittynyt: La 03.05.2003 16:15
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja emppu »

Eikös Lappeenrannassakin oleva (rek.nro MB-69) mersu ole tämän simon hommaamia? Tällä hetkellä kyseinen auto taitaa majailla tanskassa. :lol:
Niin kauan kun on tuulia, on haistelijoita.
Niin kauan kun on perseitä, on nuolijoita.
CE 300 24v -91 Ex
ML 270cdi -05 Ex
Ford F350 Hd Edition -05 Ex
Audi A6 3.0 TDI quattro -09
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13628
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja karra »

M-man kirjoitti: "jossa siis tehtaalla jo asennettu Fordin 262 cid vinkkelilohko."

Itse en muista moiseen lohkoon törmänneeni, ellei jonkun itse
poraama, putkittama tai muuten muutettu esim. 221:stä.

Pitänee olla "292" jos kyse 60-luvun alusta ja valurautalohkosta.


Aivan, virheitä tuli kiireessä kaksi. Ensinnäkin auto oli Sunbeam Tiger ja moottorivaihtoehdot olivat siihen oheisen saitin mukaan 260 cid Ford-vinkkeli sekä Simon sanojen mukaan optiona rotevampi 289. En tiedä mikä ko yksilössä oli mutta ohessa kuva siitä.

"Garrad examined a number of options for American V8 power to fit the Alpine, but most engines were just too big. That left either the small block Chevrolet engine or the 260 ci Ford unit Shelby had used in his Cobra. "

http://www.ritzsite.net/Tiger/02_tiger.htm

Täss Simon projekti, lupasin tosin että en julkaise kuvia mutta olkoon nyt yksi. Ai niin olihan siellä tallissa se sininen Ferraarikin.



Kuva

emppu: Eikös Lappeenrannassakin oleva (rek.nro MB-69) mersu ole tämän simon hommaamia? Tällä hetkellä kyseinen auto taitaa majailla tanskassa.
Juu näin on. Tässä onkin se toinen syy-yhteys, nimittäin ex-harrasteautoni eli punainen rätti-Impala majaili yhden talven samassa tallissa tuon SL:n kanssa. Tallin silloinen omistaja tuntee ko. SL:n omistajan sekä jollain tapaa Simon. Omistaja kyllä vaikuttaa Tanskassa, auto taasen talvehtii Taipalsaarella :wink:
1939 Pontiac Six 2D sedan projekti www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk]
2013 MB A 180 daily driver
https://www.youtube.com/user/karra224
Avatar
emppu
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 347
Liittynyt: La 03.05.2003 16:15
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja emppu »

Niin taitaakin talvehtia. Onhan tuo omistaja käynyt meillä saunomassa jokusen kerran. :lol:
Niin kauan kun on tuulia, on haistelijoita.
Niin kauan kun on perseitä, on nuolijoita.
CE 300 24v -91 Ex
ML 270cdi -05 Ex
Ford F350 Hd Edition -05 Ex
Audi A6 3.0 TDI quattro -09
Vastaa Viestiin