250 TDT ja kummallinen sähkövika

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Klad4
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 11
Liittynyt: Ke 15.08.2012 15:35

250 TDT ja kummallinen sähkövika

Viesti Kirjoittaja Klad4 »

Mersu toiminut moitteetta lähes puoli vuotta, mutta nyt ilmennyt outo ongelma. Joskus valot pitkille vaihaessa mankka käynnistyy uudestaan. Se myös käynnistyy joskus uudestaan jos tarvitaan luistonestoa. Kerran myös liikkeelle lähtiessä katkoi virrat about 20-30 kertaa nopeasti, aivan kuin avainta olisi käännellyt - katosi tosin pienemmälle vaihaessa ja kierroksia lisäämällä. Valot myös "humppaavat" tyhjäkäynnillä. Onko vikaa laturissa, tarvikemankassa vai mahdollisesti muualla?
Vika alkoi auton muutaman viikon seisomisen jälkeen. Mihinkään sähköihin ei ole koskettu.
Einimimerkkiä
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 87
Liittynyt: Ti 21.12.2010 15:50
Paikkakunta: HELSINKI

Re: 250 TDT ja kummallinen sähkövika

Viesti Kirjoittaja Einimimerkkiä »

mulla oli joskus saman kaltaisia oireita ( http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... =2&t=99262" onclick="window.open(this.href);return false; )

vaihdoin laturin päässä olevan jänniteensäätimen ja rupesi pelittämään ja sama vika tuli mun 300d:kin muistaakseni 10e luokkaa motnetissä biltemassa yms :thumbup:
Vastaa Viestiin