Auto -05 220 CDI farkku.
Ensiksi auto alkoi nykimään noin 2000 kierroksen kohdalla, oireet olivat aivan kuten egr-ongelmaisissa muun merkkisissä on itsellä ollut. Vika paheni edelleen ja moottorin ohjaus meni vikatilaan, mikä rajoitti kierrokset max 3000:een. Päivän kuluttua syttyi moottorin vikavalo mittaritauluun, mutta välillä auto pelitti normaalisti.
Nettiä selatessa oireet vastasivat ilmamassa-anturin tai lamda-anturin vikaa, jälkimmäistä puolsi myös noin 25 % noussut kulutus.
Ensiksi auto huollossa kiinni boschin yleistesteriin, joka löysi kolme vikaa: ahtopaine ylitetty sekä kaksi koodia lamda-anturi ennen katalysaattoria. Vähällä oli, että en jo alkanut tilaamaan uutta lamda-anturia, mutta varmistukseksi käytiin vielä toisessa huollossa, jossa viat luettiin star'lla. Se taas kertoi, että ahtopaine on liian matala!
Huoltamon asiantuntija epäili, että vika voisi olla kuitenkin tukkeentuneessa hiukkassuodattimessa, mutta kerroin hänelle, että autossa ei ole kyseistä suodatinta. Hän ei uskonut minua vaan alkoi kurkkimaan moottoritilaan: ja joutui tunnustamaan, että eipä täällä kyseistä kampetta näy... mutta siinä silmitellessään hän hoksasi imusarjalle menevän putken olevan halki!
...eipä ihme, että auto tuntui käskettäessä tehottomalta!
S211 tehot hukassa - vika ja ratkaisu
S211 tehot hukassa - vika ja ratkaisu
MB E 220 CDI T -05
ex W202 -97
ex 124 -91
ex W202 -97
ex 124 -91
-
- Vakiokalustoa
- Viestit: 85
- Liittynyt: La 26.02.2011 22:39
Re: S211 tehot hukassa - vika ja ratkaisu
-joskus ne viat selviää nuinkin. hyvä et löyty.