w 201 säädöt?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Himmel
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 28.06.2004 22:01
Paikkakunta: Kitee

w 201 säädöt?

Viesti Kirjoittaja Himmel »

onko kukaan käynyt säädättämässä ruiskunpaineita? Mitäköhän tuollanen temppu maksaa?

Kun omassa autossa on sellasta vikaa et kun kiihdyttää rajusti (joopajoo) niin moottori takkuilee, sitten kun nostaa kaasupoljinta hiukan ylös niin sitten hyökkää? :(

on vaihdettu tulpat, jakajan kansi, ilmansuodatin, bensasuodatin, nyt on tulossa uusi Lambda tunnistin että jos se ei kohta ala toimia niin johan on prk.. :evil:

Huoltomies arveli et vika on lambdassa tai ruiskun paineissa..miten lie sitten nuo muut moottorin säädöt. :roll:
Ponton
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 322
Liittynyt: Ti 04.11.2003 15:25

Viesti Kirjoittaja Ponton »

Vanhemmissa 201:ssä voi ruiskun painetta säätää määränjakajalta.
HuoltoMIEHELLE se on pikkujuttu, eikä pitäs paljoa maksaa.

Uudemmissa malleissa on erillinen paineensäädin määränjakajan edessä. Sen painetta EI voi (eikä tarvi) käsin asetella.
Tälle säätimelle tulee alipaineputki (nylon) imukanavasta ja sen paine säätyy automaattisesti imupaineen mukaan (= paine-ero pyritään pitämään vakiona).
Tämä säädin vanhemmiten väsyy ja pahimmillaan saattaa kalvo olla puhki (päästää pa:ta alipaineputkeen). Viallinen säädin on hyvä vaihtaa UUTEEN (käytetty voi jo tai kohta olla viallinen).

HuoltoMIEHELLÄ on painemittari, jolla todetaan säädön/säätimen toimivuus. Hän voi myös tarkistaa suuttimien kunnon.
HuoltoARVELIJA voi tulla kalliiksi kaikkine osa vaihtoineen.
Himmel
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 28.06.2004 22:01
Paikkakunta: Kitee

Viesti Kirjoittaja Himmel »

Vika ei korjaantunut Lambdan vaihdolla. HuoltoMIES oli väärässä, huoltoARVAILIJA epäili vian olevan sähköpuolella..tulpanjohdot uusittiin ja auto alkoi toimia niinkuin pitääkin :lol:
Vastaa Viestiin