
Melkein pari vuotta Amazonilla ajellessa tuli ajatus hankkia talviautoksi jokin edullinen, bensapihi ja käyttöominaisuuksiltaan fiksumpi käyttis talven ajaksi. Bemarit ja sierrat ei napanneet, ja silmään osui suht läheltä hintaan nähden OK vm-93 C180 mersu 14kk leimalla jonka ostin pois. Ensimmäinen mersu minulle ja samalla uusin omistamani auto abseineen ja turvatyynyineen

Muutaman päivän hankinnalla ajelin ja laitoin ostoksen seisonta vakuutukseen tarkoituksena laitella muutamat asiat parempaan kuntoon ennen syksyn tuloa.
-Sisusta on melko siisti sellaisenaan, paitsi likainen apukuskin penkki pitää pestä kunnolla.
-Konehuoneessa oli ylimaalauksen jäljilta paljon maalisumua kauttaaltaan.. ne hankasin pois liuottimella ja pesin konehuoneen
-Käsijarrukengät oli loppu sen päälle unohduksen takia.. oikealle puolelle vaihdoin uudet kengät (huikeat 11e sarja), kuskin puolen remppa vielä kesken jarrukilven ollessa piloille ruostunut. Tuohon hankin uuden kilven tai nuukailen ehjän käytetyn kun sellainen purkamisen vaivalla tiedossa

-Jarrut on nyt työn muutenkin alla kun tykkään aina katsoa mitä on tullut ostettua: Toinen takasatula näköjään uusittu äskettäin, toinenkin ok samoin palat ja levyt. Toisesta etujarrusta oli palat loppu ja syynä jumittava satula. Purin molemmat etusatulat ja laiton tänään sitruunahappoon puhdistumaan.. olkoot siellä paripäivää ja sitten maalia päälle. Nuukaillessani löysin ehjän männän ja palat vanhojen tilalla w124 purkuautosta niin saa etujarrut ilman kustannuksia korjattua

-Voimansiirrossa ilmeni tärinää koeajossa ja vika löytyi ekana mieleentulleesta osasta, eli kardaanin tukikumi on rikki.. tuohon hankin jo uuden kumen ja laakerin, mutta vaihto saa odottaa kunnes pääsen nosturille/montulle.
-Renkaat oli sakoilla, "uudet" puolikuntoiset sain alle purkuautosta.
Että tälläistä fiksailua näin alkuun.. keulaa tossa on joskus vähän kolaroitu ja korjaus tehty hutaisemalla. Kolarin jälkiä on tarkoitus siistiä ja ainakin etulokarit irroitan, puhallan kukat ja maalaan, samoin etupuskuria on kitattu hätäisesti jonka voisi samalla fiksata ja maalata siistimmäksi. Ruostetta ei onneksi kovin pahasti ole eikä löytynyt merkkejä hitsauksen tarpeesta missään.
Tälläinen television kattelun korvike projekti jota laittelen ilman kiireitä kesän mittaan silloin kun ei parempaa tekemistä ole. Tarkoitus tosiaan ei ole laittaa laitteluun rahaa kiinni sen enempää kuin "järkevästi pakko".
Kuvia sitten kun saan jotain näkyvää aikaiseksi.. onhan jokainen nuhjuisen hopean C-mersun nähnyt
