Terveppä terve taas kaikille. No nyt olisi tarjolla 200 cdi vm.-05 ajettu 500000 ja rapiat. Muuta tietoa ei oo tällä hetkellä. Elikkä kysymys kuuluu onko jo liikaa kilometrejä, kannattaako olla kiinnostunut? Hintaa ois jotaki 5-6000€ Itte mielessäni ajattelan että kone varmaankin itessään kestää, mutta entäs kaikki muu?
Ei kai näitä saa ajamalla loppuun, kunhan on vain hyvin huollettu. Omassa 320CDI E:ssä on 455tkm mittarissa, eikä koneeseen ole tarvinnut tehdä mitään omistuksen (1v/20tkm) aikana. Laatikon kanssa on hieman ongelmia, mutta ne tuli siitä, kun jäähdyttimen öljyputki ruostui poikki ja öljyt kävi vähänä. Sitä ennen laatikko toimi täydellisesti. Suuttimia ja hehkuja näistä kuuluu menevän, mutta niitä menee vähemmän ajetuistakin. Automaatti vai manuaali? Automaattilaatikon toiminta alkaa jossain vaiheessa hidastua venttiilien ja pakkojen väljistyessä, mutta jos ei sen anna häiritä, voi saada hyvinkin täyden miljoonan mittariin ilman laatikkoremonttia.
Jos on paljon varusteltu (200CDI tuskin on...), niin kaiken maailman sähköhimmelit alkaa pimetä miljoonan lähestyessä. Omasta on pimeänä Comand ja kuskin penkin sähkösäädöt.
Ps. lähipiirin eniten ajettu CDI-koneinen on liki 900tkm rullattu S210 320CDI, eikä siihen ole tehty mitään suuttimenvaihtoa isompaa remonttia. Sillä on kuitenkin kiskottu hevoskärryä tai traileria varmaan 25% kilometreistä, niin ei se helpollakaan pääse.
Täällä 806000 ajettu lintta ja myllyssä ei mitään moittimisen varaa, öljyt vaiheltu ennen mua (600tkm ajalla) 15-20tkm välein ja ite vaihtanu(206tkm) ajalla 10tkm välein, ja ei kuluta vaihtovälillä öljyä että tarttis lisätä. -30 pakkasella kokeiltu käyntiin kylmänä ja ei mitään suurempia vaivoja ollut. Yks suuttimen alusprikka ja muutama hehku pitänyt vaihtaa koneeseen, ei muuta sen saralla.
Pera69 kirjoitti:Terveppä terve taas kaikille. No nyt olisi tarjolla 200 cdi vm.-05 ajettu 500000 ja rapiat. Muuta tietoa ei oo tällä hetkellä. Elikkä kysymys kuuluu onko jo liikaa kilometrejä, kannattaako olla kiinnostunut? Hintaa ois jotaki 5-6000€ Itte mielessäni ajattelan että kone varmaankin itessään kestää, mutta entäs kaikki muu?
soita edelliselle omistajalle ja kysy mitä kaikkea on vaihdettu lähiaikoina esim.viimeiset 50 tkm
Hirrenveistoa pääsääntöisesti pelkkahirrestä
Penari äks 3 vm 2005 3 L dieselmotor
W 211 avantg sedan 270cdi vm.02 Pwd=Tuikku=myyty
Väyrynen sedan 200 cdi/sipsi vm.2000 myyty
W 203 200 cdi vm.2003 såld
Paavo 220 cdi -2000 såld
satalankku 300dt-91 exsä
e 250 20v vm-93 exs
190 e 2.0 vm-88 ex