pera8x kirjoitti:tämä nyt on tällästä turhaa höpöttämistä, kun foorumi on pullollaan erilaisia mielipiteitä öljyistä ja niiden vaihtoväleistä yms. mutta mutta, pannaan nyt kuitenkin vielä oma mielipide tässäkin esille.
oman käsityksen mukaan öljyt vaihdetaan sen takia, että ne vanhenee. joko ne kerää itteensä kaikkea paskaa, koska ajetaan niin pientä matkaa ja kone on jatkuvasti kylmänä, taikka sitten ne vaan vanhenee, vaikka ajettais yhtä soittoa se 15 000km. kerääntyyhän sinne väkisinkin palamisesta kaikkea epäpuhtauksia. vanhetessaan öljyn ominaisuudet heikkenee.
mutta, millä matkalla öljy on vanhentunut jo niin paljon, että sillä alkaa oleen merkitystä? mielestäni riippuu öljystä ja käytöstä. ja taas oma mielipide on, että varsinkin kesäaikaan voi surutta painaa meneen sen 15tkm, jos koneessa on hyvät öljyt. ja talvellakin ainakin sen 10tkm. ei hyvät öljyt normaalissa käytössä niin nopeesti vanhene. tietenkin sitten, jos matkat on muutamia kilsoja kerrallaan, niin vanhentaa öljyä nopeempaa ja öljynvaihto sitten sen mukaan.
suodatin vaihtoon aina, kun öljytkin menee vaihtoon.
ja loppukevennykseksi vielä tarina siitä, mitenkä ei kannata tehdä. tämäkin asia ollut foorumilla joskus esillä:
joskus aikoinaan ajelin w201 200D:llä. vaihdoin öljyt aina aika täsmällisesti 10 000km välein. samaten suodatin vaihtu joka kerta, kun öljytkin. luulin pitäväni moottorin kunnossa, mutta tein virheen siinä kohtaa, kun ostin öljyä. marketista sitä halvinta paskaa.. noo, ei nyt ihan halvinta. sen verran kattoin, että on synteettistä, se riitti. autolla ajettiin kesät talvet, n.30-40tkm/vuosi. eikä ollut lohkolämmitystä. raakat kylmäkäynnistykset, missä sitä öljyn voiteuominaisuutta eniten tarvitaan oli sitten sen mukasta, kun oli öljykin. 5 vuoden jälkeen auto alko savuttaan, eikä enää kulkenutkaan niin terhakkaasti. lopulta kone oli niin loppu, että se purettiin. vauriota oli männissä ja laakereissa ja vähän joka puolella.
sanoisin, että mielummin kunnon voiteluaine ja vaikka sitten vaihdot vähän harvemmin, kun että jatkuvasti vaihtaa jotain surkeeta öljyä sinne.
Tapana ollu ajaa aina kone sinne 80asteen tienoille eli mitään pelkkää 2km kaupassakäyntiä ei harrasteta, vaan käyn yleensä motarilla ajamassa sen 5-10km näil lämpimillä keleillä että se motti on oikeesti lämmin.
Talvella webasto on käytössä aina kun on pakkasen puolella, 10-30min, tosin jäähän se päälle sinne taustalle kun myllyn käynnistää.
Eli taidanpa tuossa vaihtaa ne magnatecit sinne sisään näitten paskaöljyjen tilalle ja suodatin samalla ja ajella sen 10tkm niillä.
Kyllähän tuo savuttaa melkosesti aina leimalla käydessä, eli joutuu polkeen pihalla ensin 10kertaa suurinpiirtein rajottimelle, eli niin kauan ettei tuu mustaa enää putkesta, muuten savut on jotain ihan järkyttäviä lukemia 5-8?
En tiä johtuuko siitä etten paljoo punarajalla oo tota käytelly, mitä nyt joskus ku kotipihaan tulee niin ykkösellä kiekat tappiin niin että tulee musta pölly vaan.
Vaiko siitä että tuo mylly on parhaat päivänsä jo nähny ja savutteloo sen mukaan sit.