W124 E420 käy huonosti/tehot hukassa

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Jaymz-MB
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 6
Liittynyt: La 28.05.2011 23:50

W124 E420 käy huonosti/tehot hukassa

Viesti Kirjoittaja Jaymz-MB »

Huoh.. saatiinpa sitten autolta mukava joululahja. 1993 E420 automaatilla kyseessä.

Auto on seissyt joulukuun alusta ja päätin nyt käydä aaton kunniaksi heittämässä autolla pienen pyörähdyksen. Kaikki sujui ihan normaalisti aluksi kunnes muutaman kilometrin ajon jälkeen kaasua hieman enemmän painaessa kuului outo po-po-po ääni. Pysähdyin sitten kaupassa käymään. Kun käynnistin uudestaan, auto starttasi hieman laiskasti ja tyhjäkäynti oli hakevaa. Liikkeelle lähtiessä huomasi että sai antaa normaalia enemmän kaasua ja että tehot oli muutenkin jossain määrin puutteelliset, äänetkin aika matalat ja karut.

Käännyin parkkipaikalta tielle nokka kotia kohti ja iskin oikean jalan suoraksi, mitään ei tapahdu noin 3 sekuntiin mutta sitten lähti kutakuin normaalisti. Seuraavassa risteyksessä kokeilen uudestaan, oikea sorkka suoraksi, samat 3 sekuntia kuluu ennen kuin auto herää, tosin tällä kertaa huomasi että tehoja puuttuu. Koko kotimatkan tehot hukassa. Parkkeeraan sitten kotipihaan ja anna käydä P:llä, aivan normaalilta vaikuttaa. Sammutan ja starttaan hetken päästä uudestaan. Taas käynti on karua ja kaverikin tokaisi että sehän kuulostaa melkein kuin joltain boxer-moottorilta.

Autoon on marraskuussa vaihdettu tulpat, moottoriöljyt, bensan, ilman ja öljynsuodattimet. Itsellä heräsi ensimmäisenä epäilys että vika olisi lambdassa. Mitä olette mieltä, missähän voisi vika olla? :think:
Avatar
Mika.T
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 8797
Liittynyt: Pe 17.10.2003 19:47

Re: W124 E420 käy huonosti/tehot hukassa

Viesti Kirjoittaja Mika.T »

Kuivaa ja putsaa virranjakajat. :thumbup:
Avatar
karra
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 13678
Liittynyt: Ma 08.12.2003 13:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: W124 E420 käy huonosti/tehot hukassa

Viesti Kirjoittaja karra »

E420 W124-mersusta voi lukea jo vikakoodit Starilla jos on vaan sopiva välikaapeli. Minulla oli kampiakselin asentotunnistin viallinen.
1939 Pontiac Six 2D Sedan De Luxe MYYNNISSÄ www.overdrive.fi/forum/threads/1939-pon ... ix.315079/
1987 MB 560 SEC museoauto
2004 MB C 180 kesäkäyttis
2007 Chevrolet Tahoe [Men in Bläk] https://www.overdrive.fi/forum/threads/ ... na.316063/
2013 MB A 180 daily driver syys-talvi-kevät
https://www.youtube.com/user/karra224
Vastaa Viestiin