C-farkun tavaraosaston sivuikkunoiden alla olevat ritilät

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Bf109
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 216
Liittynyt: To 18.03.2004 20:14

C-farkun tavaraosaston sivuikkunoiden alla olevat ritilät

Viesti Kirjoittaja Bf109 »

Pitäisikö niiden hönkiä ilmaa vai ovatko jotain ilman kierrätykseen liittyviä aukkoja? Omassani en onnistunut saamaan ilmaa ulos sieltä missään tuulettimen asennossa, mutta näillä lämpötilalukemilla olisi hyvä jos niistäkin saisi ilmastointikylmää ilmaa jakeluun. Koirat tuntuvat läähättävän tuolla perässä vaikka ilmastointi on niin kovalla että itseä palelee.
C180T (S202) -99
Avatar
Mauri H.
Valvoja
Valvoja
Viestit: 5513
Liittynyt: Ke 12.03.2003 13:04
Paikkakunta: Varsinais-suomi

Viesti Kirjoittaja Mauri H. »

Niiden ritilöiden kautta ilma poistuu autosta ulos, eli sieltä ritilöistä verhoilun taakse ja puskurin sisäpuolella sijaitsevista ritilöistä ulos.
jamavi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 87
Liittynyt: To 23.10.2003 19:12
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jamavi »

Heh, hyvä että joku tällaistakin tajusi kysyä. :D Oon meinaan samaa ihmetellyt...
............................................................
C180T (202 farkku) -96 Esprit
tuikku
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4810
Liittynyt: La 24.04.2004 09:39

Viesti Kirjoittaja tuikku »

.
Kun tarkkaan katselet sinne ritilöiden väliin, niin huomaat, että ne on sisäpuolelta päällystetty mustalla harsokankaalla. Ilmankierto paranee, (ja ehkä kohina lisääntyy), kun naplailet ne harsot pois haitolta.

Peräkontin sivuilla olevista luukuista pääsee hieman kiemurtelemalla sinne käsiksi. Jos käytät teräasetta, huomaa, että takakaiuttimet on samassa tilassa.

Koirien hermoilu voi johtua myös siitä, että entisessä autossa on ollut pienempi peräkontti, ja nyt tilaa on ikäänkuin liikaa. Tai pakokaasut pääsee peräkonttiin (ihminen ei välttämättä vielä haista mitään). Tiivisteet !!!

Kuljetushäkki on hyvä olla peräkontissakin. Koirat ei tarvitse liikoja tiloja autossa, vaan kun tilaa on sopivan vähän, niin ne rauhoittuu paljon nopeammin nukkumaan. Kerällä nukkuessaan ne ei paljoa tilaa tarvitse.

Kahdelle koiralle riittää sen kokoinen häkki, että se peittää peräkontin pohjasta hiukan enemmän kuin mitä takapenkin leveämpi osa on.
Samalla konttiin jää vielä käyttökelpoista tilaa. Se (siis häkki) kannattaa teetättää kontin mittojen mukaan.

Mulla itellä on kaksi pointteria, mutta kyllä kai dalmaatialainenkin koirasta käy... :wink:
.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Vastaa Viestiin