BAS- valo + pieni laatikkomurhe

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
M.K.Virtanen
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 51
Liittynyt: Su 20.04.2008 16:53
Paikkakunta: Kouvola

BAS- valo + pieni laatikkomurhe

Viesti Kirjoittaja M.K.Virtanen »

Tervehdys...

Sellasta olisin kysellyt, että onko kellään sattunut eteen sellasta, että kun kojetauluun syttyy BAS merkkivalo niin kyseessä olisi pumppuongelma?? Itsellä olis sellai käry et tuo valo liittyy jollain tavalla jarruihin?! Ja korjaantuis vaihtamalla jarruvalotunnistin??!!

Sitten tuo laatikkomurhe... Eli kyseessä on W202 250TD -98 automaatti... Laatikko vaihtaa nätisti ykköseltä kakkoselle, mutta sitten kun vaihtaa kolmoselle niin "heittää" hieman yli eli kierrokset nousee hieman ja sitten taas vaihtaa neloselle ja vitoselle sujuvasti? Korjaantuisko öljynvaihdolla vai onko lopun alkua :) Kellään kokemusta moisesta? Tattista vaan jo etukäteen :)
Roobert
Mersumies
Mersumies
Viestit: 777
Liittynyt: Pe 25.02.2011 19:20

Re: BAS- valo + pieni laatikkomurhe

Viesti Kirjoittaja Roobert »

BAS= brake assistant / jarruassistentti. tuo valo voi syttyä esim jos akku käynyt tyhjillään tai kaapeli ollut irti tai vika voi olla jarruvalokatkaisimessa. katkaisin ei montaa kymppiä maksa ja on helppo vaihtaa, polkimen rungossa on kiinni.
Vastaa Viestiin