Vito kuume(sairaus)

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Vastaa Viestiin
Avatar
JuntTi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 156
Liittynyt: To 03.03.2005 15:57
Paikkakunta: Lumimetsä

Vito kuume(sairaus)

Viesti Kirjoittaja JuntTi »

Taas tuntuu nousevan Vitokuume, 3 vuotta sitten etsin pakettiautoa mutta päädyin syncro portteriin viton sijasta (VW on kyllä ihan pska).

Nyt hlöauton vaihto mielessä lapsiperheeseen niin taas tulee kateltua vito malleja, lähinnä V tai muut "retkeilyversiot".

Nyt tarttis saada järkipuhetta :oops: Näitä 1mallin vitoja etuvedosta johtuen kuolannu eniten, ei takatuupparilla taida päästä mihkään talvella?

Ruostumiset tiedossa ja CDI koneen murheet, mutta silti vito aikas tyylikäs kulkine ja hyvä ajaa. Liukuovesta helpompi varmaan lastata joukkue kyytiin ja tavaratilaa riittävästi.

Foorumia on luettu ja kuumetta pitelee, kommentoikaa ja laskekaa maan pinnalle :)
MB 220 CDI W202
vanttom
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1021
Liittynyt: To 06.05.2004 10:18
Paikkakunta: Treen seutu

Viesti Kirjoittaja vanttom »

Osta kaks vitoa, toista kun korjaa niin toisella voi ajaa... Useimmiten... :roll: :lol:

Ei se niin huono ole kuin essonpaarissa puhutaan, vaikka on niitä huonojakin yksilöitä varmasti tarjolla.
Soon korkeemmas käres minkälaisen sattuu saamaan.
Veet on on pääosin loppuunajettuja, kolaroituja, oksennettuja vanhoja takseja...
sportsman
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2612
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja sportsman »

Ei nuo minusta nyt niin loppuun ajetuilta vielä näytä ?

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/searc ... dCarSeals=
Tuontiautoilija jo vuodesta 1989.
vanttom
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1021
Liittynyt: To 06.05.2004 10:18
Paikkakunta: Treen seutu

Viesti Kirjoittaja vanttom »

On siellä näköjään vähäruosteisiakin yksilöitä...
(lähinnä aattelin näitä "suomi-autoja" :roll: )

Yllättävää on tuo manuaalilaatikoiden määrä... näissä kun on pääosin tottunut näkemään automaatin - mutta hyvä niin :lol:
sportsman
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2612
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja sportsman »

Niin tuleehan noihin vielä verotkin lisäksi (2500-4000) mutta aikas mukavan oloisia vehkeitä ?
Tuontiautoilija jo vuodesta 1989.
Avatar
Juha91
Mersumies
Mersumies
Viestit: 509
Liittynyt: To 21.01.2010 11:46

Viesti Kirjoittaja Juha91 »

ei siinä mitään väärin ole jos viton haluaa :lol: itekki ku etin autoa niin suunittelin viton laitto vaikkei niin "suurelle" autolle ole tarvetta, ois ollu kiva rakennella sellasesta ryyppy auto :D
Diiiiiiiissseli
Avatar
JuntTi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 156
Liittynyt: To 03.03.2005 15:57
Paikkakunta: Lumimetsä

Viesti Kirjoittaja JuntTi »

Miten viton tuo automaattiloota, onko vastaava kuin W202:ssa? Siis sähköloota vm-00> en manuaalina kyllä harkinnukkaan.

Varustetaso: Fashion, tässä kai ilmajousitus ei huva

ampiente ok

trend köyhä, olenko ymmärtäny oikein?
MB 220 CDI W202
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

vanttom kirjoitti:Veet on on pääosin loppuunajettuja, kolaroituja, oksennettuja vanhoja takseja...
Mulla on -98 (-97) jossa 273 000 km :lol: En ole kyllä yhtään aitoa V mallin taksia nähnyt koskaan, eikös taksit tehty bussimalleista ? Ainakin noi koulubussit on tavallisia 110d tai 108d malleja.

Koittaa löytää yrityskäytössä olleen V-mallin, jolla on liikuteltu jotain pikkufirman porukkaa aina joskus sinne ja tänne. Semmonen toi munkin on.

Joulukuussa katsastin ton ja otiin käyttöön ni ei siinä mitään vikaa ole ollut. Lähes 100km päivittäistä ajoa mutkaisella ja kuoppaisella asfaltti ja osittain hiekkatiellä.

Hienopeli :lol:

Viton automaatilla (ZF) ei ole yhtään mitään tekemistä mersun henkilöautojen laatikoiden kanssa...tämä kun on etuvetoinen, eli lootasta tulee suoraan ulos vetoakselit etupyörille.

heh, en edes muista mikä mulla on, fashion kait. Ilmajouset on lentäneet mäkeen joskus ennen 170 000 km lukemaa...niin kuin monesta kun perse repsahtaa maahan. Lueskele ny vaikka tuota sivua:

http://www.nic.fi/~danes/w638_2/
Lisää tietoa: www.skg.fi
vanttom
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1021
Liittynyt: To 06.05.2004 10:18
Paikkakunta: Treen seutu

Viesti Kirjoittaja vanttom »

Nys saa taas valistaa vähemmän sivistynyttä kanssa-autoilijaa... :roll: :lol:

Onko V:ssa aina nuo henkilöautopenkit, eli kuusiko paikkaa kaikkiaan...?

Olin joskus viime vuosituhannella (varmaan 1998) Lontoon lähistöllä paikallisen 1+8-paikkaisen MB-taksin kyydissä, joka mallimerkinnältään V230... ja siinä oli ainaki nuo V:n valot...
Näinkö väärin (paikallisella oluttarjonnalla oli kyllä osuutta asiaan) vai oliko joku tuunannu...? :roll:
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veskola »

V:ssä on lattia täynnä niitä penkin kiinnikereikiä, eli siihen voi ostaa erilaisia penkkejä, joko 2 rinnakkain tai 3 rinnakkain. Niitä voi sitten käännellä ja niitä voi tietääkseni laittaa myös sinne sivullekin. Tehtaalta on saanut tilata sen haluamallaan varustelulla eli penkeillä.

Rekkarissa oleva henkilömäärä riippuu sitten millä penkkivarustuksella se on rekisteröintikatsastettu. Mulla on 1+5, mutta ostamalla yhden kolmen penkkirivin voisin muutoskatsastaa sen 1+6:ksi jne.

...ja kyllä noita voi muuntaa 1+8 malliseksi. En tiedä onnistuuko ilman hitsaamista tai pulttaamista, ehkä 2 kolmerivistä takapenkkiä ja sitten eteen 1+2 penkit, jotka löytyy ainakin normivitosta.

Sitten vain sillit suolassa matkaan, matkatavaroille ei ole yhtään tilaa :roll:
Lisää tietoa: www.skg.fi
Vastaa Viestiin