w202 puhaltaa kuumaa sekä kylmää samaan aikaan!

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
väykky97
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 80
Liittynyt: Su 06.11.2005 01:10
Paikkakunta: Pori

w202 puhaltaa kuumaa sekä kylmää samaan aikaan!

Viesti Kirjoittaja väykky97 »

Mikäs voipi olla kun isän mersu c 180 w202 farkku vm.2000 puhaltaa vasemmalta puolelta kylmää ja oikealta puolelta kuumaa samaan aikaan vaikka säädetty kylmän puolelle molemmat nappulat, toi oikean puolen säätö nappula ilmeisesti rikki tai sit joku läppä mikä ei aukee kunnolla on rikki vai onko näissä jokin tyyppi vika ja onko helposti korjattavissa? Ja sit vielä saako ton keskisuulakkeen irrotettua kuinka helposti kun pitäis sitäkin katsoa ko sieltä ei tule ollenkaan ilmaa, läppä on kiinni asennossa ja luulen että sieltä on mennyt jokin osa rikki tai sitten irronnut jokin osa vaikka sitä läpän aukaisu "painiketta" taikka vipua pitelee mikä siinä keskellä niitä ritilöitä on niin ei tapahdu mitään! =)

Jos jotain apuja sais olis ihan kiva ja vaikka pari kuvaakin olis ihan jees!
IMA-535
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 103
Liittynyt: To 10.06.2010 19:40
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja IMA-535 »

Mulla on W210 99 jossa manuaalinen ilmastointi, samaa teki kesällä, eli pukkasi tosi kuumaa ilmaa vänkärille ja kuskille kylmää. Ongelma meni ohi ku resetoi ilmastoinnin, eli painoin pitkään sitä lasinlämmitys nappia ja ilmastoinnin nappia, kunnes nappien valot alko vilkkumaan. Kokeileppa tuota. Vai onko tuossa mallissa sitte joku toinen resetointi tapa? ken tietää :roll:
Lada 1200S -87
Peugeot 405 sri -89
Nissan bluebird 2.0 -87
Toyota corolla 1.3 -89
Ford mondeo 1.8 -98
Opel vectra 2.0dti -97
MB E200cdi -99
Volvo S80 2.4 -00
väykky97
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 80
Liittynyt: Su 06.11.2005 01:10
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja väykky97 »

Eipä auttanut toi resetointi! Oliskos sitten joku vesiventtiili mikä voi olla vikana? Vai jokin muu? Entäs toi etupaneeli mistä säädetään noita lämpöjä ja puhalluksia ja sun muita, voiko se olla rikki? Onkos kellään tietoa ja löytyykö esim. Satakunnan alueelta osia jota vois testata tai mahdollisesti ostaa? Olis kiva saada tietoa mahdollisimman pian!

Ja tosta vesiventtiilistä vielä ni onko niitä mahdollisesti erilaisia vai onko ne kaikki samanlaisia eli voiko ottaa vaikkapa jostain muunlaisesta mersusta esim. väyrysestä tai erikoneisesta c-mersusta?
Vastaa Viestiin