Mutta tuossahan on puslitettu tukivarsi, jonka ulompi (navanpuoleinen) pää on alempana kuin sisempi pää ja näinollen jos muutos sisempänä (jousen kohdalla) on 15mm niin navan kohdallahan se on silloin enemmän
Näillä mennään:
Toyota Corolla 1.8 Hybrid -21
MB c124 230CE -90
MB s204 220cdi -08
BMW e39 528ia M-sport -00
Bmw e34 525i -90
BMW e30 320i cabriolet -90
E mää noista teorioista mittään tiedäkkään ku ollu tapana toteuttaa asiat käytännössä ja sillon on aina laskenu aika tarkalleen tuon kumin paksuuksien erotuksen verran.
jarkki kirjoitti:E mää noista teorioista mittään tiedäkkään ku ollu tapana toteuttaa asiat käytännössä ja sillon on aina laskenu aika tarkalleen tuon kumin paksuuksien erotuksen verran.
Onko sulla mittaustuloksia tallessa? Jos vaihtaa kumia pykälää korkeammaksi tai matalammaksi (5 mm) samoilla jousilla ja kuormalla, pitäisi ainakin edessä auton korkeuden muuttua vastaavasti noin 10 mm.
tomant kirjoitti:Jos vaihtaa kumia pykälää korkeammaksi tai matalammaksi (5 mm) samoilla jousilla ja kuormalla, pitäisi ainakin edessä auton korkeuden muuttua vastaavasti noin 10 mm.
tomant
Varmasti noin jos tukivarressa ei ole vakaajaa, iskaria tai mitään muitakaan vaikuttavia tekijöitä kiinni minkä toiminta-alueeseen aikaan saatu madallus vaikuttaa. Käytännössä lasku on kuitenkin lähempänä tuota kumin paksuutta kuin sen tuplaa.