Moottorinohjainlaite
.
No joo...
Akilla on jonkin verran kokemusta aiheesta.
Mutta jos ensin haluatte kokeilla aina uusia tonnin mykyjä, niin jatkakaa vaan entiseen malliin.
Pumpun kehittämän alipaineen määrä on varmaankin mitattu ?
Nimittäin egr-venttiili ja tietty moni muukin juttu tuossa sinun autossasi toimii alipaineella.
Alipainepumpun lisäksi vuoto voi olla mahdollinen.
No joo...
Akilla on jonkin verran kokemusta aiheesta.
Mutta jos ensin haluatte kokeilla aina uusia tonnin mykyjä, niin jatkakaa vaan entiseen malliin.
Pumpun kehittämän alipaineen määrä on varmaankin mitattu ?
Nimittäin egr-venttiili ja tietty moni muukin juttu tuossa sinun autossasi toimii alipaineella.
Alipainepumpun lisäksi vuoto voi olla mahdollinen.
.
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
tuikku (niukunauku) tutka.net
p.Ö5Ö 3444ÖÖ5
Joo en hetkeäkään epäile Akin tietotaitoa. Jos se kuva on tullut...ei ole ollut tarkoitus. Se on se EGR:n ohjausventtiili joka surisee...saattaa olla sekunnin hiljaa jos koputtaa sormella sitä. Vikatilassa ei surise(eikä surissut myöskään ennen vian ilmenemistä. Ja alipainetta on tyhjäkäynnillä(ei oo mittaria joten en tiedä kuinka paljon). Tuota noin...jos sen letkun ottaa irti niin auto ei mee vikatilaan
Sen verran on sevinnyt...
Ilmeisesti on parempi lopettaa tämä aihe niin ei tuu muille ahistusta siitä että joku meikäläisenkaltainen maallikko on sotkeutunut Mersuun. Sori vuodatuksista ja hyvää syksyä...ehkä se vielä tulee kuntoon...toivottavasti.

Ilmeisesti on parempi lopettaa tämä aihe niin ei tuu muille ahistusta siitä että joku meikäläisenkaltainen maallikko on sotkeutunut Mersuun. Sori vuodatuksista ja hyvää syksyä...ehkä se vielä tulee kuntoon...toivottavasti.
Elä nyt luovuta! Ihan mielenkiinnosta täällä vain ehotellaan ja pyritään tuomaan esille huomioitavia asioita jotta saatais taas yksi tyytyväinen mersumies tien päälleKettunet kirjoitti:Ilmeisesti on parempi lopettaa tämä aihe niin ei tuu muille ahistusta siitä että joku meikäläisenkaltainen maallikko on sotkeutunut Mersuun. Sori vuodatuksista ja hyvää syksyä...ehkä se vielä tulee kuntoon...toivottavasti.

Kannattaa myös kokeilla vaihtaa se Egr:n ohjausventtiili, se joka on siellä pissapojan ja hehkureleen lähettyvillä. Niitä menee aika usein ja maksaa KL:ssä alle 120€. Se kannattaa kokeilla jopa vaikka olisi turhakin vaihto.
Jankutan siksi tuota johtoliitin hommaa koska tuoreessa muistissa on parin kuukauden takaiset turhat? kaksi viikkoa kun vastaavaa vikaa haettiin lähes kaikin keinoin. Ja lopuksi löytyi se viallinen johtoliitin. Jopa maahantuoja alkoi olla ihmeissään... Toimi aina kun oskiloskooppi oli kiinni liittimen takapuolelta ja samalla sitten sattumalta painatti liitintä kosketukseen. Mitaten oli kunnossa, mutta kun otti laitteet irti ja lähti koeajolle niin vika päällä. Silloin haettiin tosin ahtopainevikaa, mutta ihan samat jutut pätee tähänkin.
Juttua aiheesta löytyy lisää toisen foorumin puolelta. En jaksa kaikkea tänne kirjoittaa uusiksi.
Joku mersupurkaamo??
Onko se normaalia että siitä paineensäätöventtiilistä kuuluu se hel..tinmoinen surina? Tuo mahd. turha ohjainlaitteenvaihto ..tutus alkaa helpottaa kiitos Hartwallin
...mutta taisto jatkuu ensi viikolla. Haen maanantaina marmoritiskiltä uuden osan ja toivon että auto tulee kuntoon. Enempää en viitsi täällä enää sanoa mitään tuosta Alppilan huollosta koska jos se venttiili on viallinen ja vika poistuu niin pitänee neuvotella tuosta kustannuspuolesta Alppilassa paikanpäällä. Kiitokset hyvistä ideoista...




Mutta edelleenkin, onko se normaalia että tuo venttiili surisee?
Noista huoltopaikoista tuli mieleen, että itse vein kolmisen vuotta sitten väyrysen Ekströmin diesel-huoltoon, kun oli jotain vastaavaa vikaa. Se oli silloin Karakallion kupeessa, ja ainakin silloin ottivat myös henkilöautoja pajalle.
Vika ei korjaantunut täysin, mutta riittävästi ainakin mulle, ja hyvin sillä autolla pärjäsi sen jälkeen. Useampi asentaja siellä ihmetteli, että missä vika, ja kun sitä ei täysin saatu kuntoon, myös lasku oli miellyttävän pieni.
Vika ei korjaantunut täysin, mutta riittävästi ainakin mulle, ja hyvin sillä autolla pärjäsi sen jälkeen. Useampi asentaja siellä ihmetteli, että missä vika, ja kun sitä ei täysin saatu kuntoon, myös lasku oli miellyttävän pieni.
Re: erg herja
Herja on ilmamassamittarista...ei EGR:stä.CDI203 kirjoitti:just 2auto samallaisilla herjoilla katottin kuntton erg herja mutta vika ahtopaine puolella anturin vaihdolla korjjantui
Mitä tarkoittaa että vika korjaantui osittain? Mulle ainakin auto on joko kunnossa tai sitten se on rikki!? Ainakin tekniiikan osalta.... Tiettyihin korin ääniin voi turtua mutta ei siihen että tekniikka ei toimi, vai?teesi kirjoitti:Noista huoltopaikoista tuli mieleen, että itse vein kolmisen vuotta sitten väyrysen Ekströmin diesel-huoltoon, kun oli jotain vastaavaa vikaa. Se oli silloin Karakallion kupeessa, ja ainakin silloin ottivat myös henkilöautoja pajalle.
Vika ei korjaantunut täysin, mutta riittävästi ainakin mulle, ja hyvin sillä autolla pärjäsi sen jälkeen. Useampi asentaja siellä ihmetteli, että missä vika, ja kun sitä ei täysin saatu kuntoon, myös lasku oli miellyttävän pieni.

Ei ottanut kierroksia kunnolla. Etsivät vikaa ja vaihtoivat jotain osiakin, mutta lopulta mikään ei näyttänyt olevan rikki. Saivat kuitenkin ilmeisesti vähän putsaamalla ja ohjelmoinnilla tilanteen huomattavasti paremmaksi. Sanoivat rehdisti, ettei se ollut vielä täysin kunnossa, mutta vastaavaa haittaa ei enää ilmaantunut sen jälkeen ja auto kulki ihan riittävän hyvin.
Autossa olleet osat laitettiin takaisin, eikä mun tarvinnut maksaa mitään ylimääräistä. Olin loppujen lopuksi hyvin tyytyväinen, kun tuntikausia jopa useampi asentaja tosiaan hyöri auton ympärillä ja veloitus oli jotain 2-3 tunnin työstä.
Tämä oli vaan lähinnä maininta tästä paikasta, kun tuli mieleen. Itse teknistä puolta en pysty kommentoimaan, valitettavasti.
Autossa olleet osat laitettiin takaisin, eikä mun tarvinnut maksaa mitään ylimääräistä. Olin loppujen lopuksi hyvin tyytyväinen, kun tuntikausia jopa useampi asentaja tosiaan hyöri auton ympärillä ja veloitus oli jotain 2-3 tunnin työstä.
Tämä oli vaan lähinnä maininta tästä paikasta, kun tuli mieleen. Itse teknistä puolta en pysty kommentoimaan, valitettavasti.
Juttelin tuolla joskus(en muista kauan siitä on mutta oisko vuosi sitten) samassa paikassa suuttimista ja aika pätevän oloinen asentaja siellä on. Huollon vastaanoton kaveri ratkaisi sitten sen etten sinne autoa vie...tokaisi vielä lähtiessä että ei täällä ole aikaa opettaa kenellekään korjaamista(tjms) mutta se miksi halusin jutella asentajan kanssa oli kun vastaanoton kaveri ei osannut vastata kysymyksiini. Nooh kai meillä on kaikilla huonot päivämme 

- CDI203
- Asiantuntija
- Viestit: 12889
- Liittynyt: Ti 01.04.2008 18:48
- Paikkakunta: Tarpeen mukaan (enimmän osan aikaa etelä suomessa) Kuusen alla N60° E24°
Re: erg herja
perk*** ajatus pätkki kirjotus virheKettunet kirjoitti:Herja on ilmamassamittarista...ei EGR:stä.CDI203 kirjoitti:just 2auto samallaisilla herjoilla katottin kuntton erg herja mutta vika ahtopaine puolella anturin vaihdolla korjjantui
JOOPA JOO herjavoi olla

Viimeksi muokannut CDI203, Su 09.11.2008 22:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ei sieltä käynnissä ollessa saisi kuulua surinaa, mutta hetken törisee kun sammuttaa.Kettunet kirjoitti:Onko se normaalia että siitä paineensäätöventtiilistä kuuluu se hel..tinmoinen surina?
Minulle tulee heti kaksi mahdollista vikaa mieleen:
Vika 1:
Jompikumpi (EGR / Johdinsiivet) paineensäätöventtiileistä on hajalla, jolloin sille toiselle ehjällekkään ei riitä alipainetta (saavat samasta pillistä alipaineen) -> ei toimi kunnolla ja vikakoodit johtaa harhaan.
(tämä vika oli minulla E290:ssä)
Vika 2:
Ihan tukossa oleva imusarja tai EGR:n "sekoitusventtiili"
Kierrokset yli 2000rpm:
-Toimii kovemmilla kierroksilla (yli 2000rpm), jolloin EGR ei käytössä.
-Ahtopaine normaali, mutta ilmamäärä ei riitä ahtopaineen mukaan säädetylle syötölle. -> musta savu
-Ei aiheuta vikatilaa, koska EGR ei käytössä ja ilmamäärää ei valvota.
Kierrokset alle 2000rpm:
-Kierrätyksen ollessa päällä, moottori "imee" liikaa pakokaasua EGR:n kautta, jolloin ilmamassamittari alkaa herjaamaan liian pientä arvoa.-> Vikatila
Molemmat noista vioista on sellaisia, missä vikakoodeja ei tule tai ne johtaa korkeintaa harhaan.
Vikatila on kokoajan sama eli ilmamassamittaria herjaa. Tuo jälkimmäinen sopisi kuvaan jotenkin. Ja uutena vikana ilmeni nyt että jäähdytysnesteet vuotaa jostakin? Laitoin äsken perjantain jälkeen eka kerran käyntiin ja ja ilmoitti "Check coolant" ja kas kummaa, paisuntasäiliössä ei mitään. Laitoin jäähdytysnestettä ja kävin pienen mutkan ja taas oli menneet vähiin...tosin auto ei ilmoittanut uudessa startissa mitään. Ei ole koskaan aiemmin tarvinnut lisätä. Tuli vaan mieleen että oisko huollossa kattia irroittaessa jokin letku auennut. Onneksi lämmöt ei ole nousseet normaalin yli. Menee taas tutkimuksiin keskiviikkona...tällä kertaa varmaan hinurilla, en uskalla ajaa ku ei tiedä kuinka nopeasti ne vuotaa...alkaa paalaus lähestyä ku usko menee tuohon että se jonain päivänä olis vielä kunnossa 

Jos en ihan väärässä ole niin alussa oli jotain Demecin ohjelmistaxr5t kirjoitti:onkos tämä auto demekin tekemiä vai edehdynkö johonkin toiseen
jos on niin siitähän voi olla tukittu koko egr putki ja ohjelmasta on otettu kierrätys pois niin ei se kyllä uudella poksilla tule kuntoon tavan merkkiliikkeissä

Sehän selittää sitä, mutta toisaalta taas ilmamäärämittari ohjaa myös egr;ää joten sen ilmamassamittarin vikakoodit pitäis saada ensin pysymään poissa.
Joku mersupurkaamo??
Ei ole tukittu mitään olemassa olevia järjestelmiä(tai sitten mulle on valehdeltu), eikä tukita niin kauan kuin minä omistan tuon auton. Katsotaan mihin homma nyt johtaa...laitan sitten kommenttia kun auto on korjattu( tai prässätty pieneksi kuutioksi
). Eiköhän tuo nyt selviä muutaman päivän sisään...ensi viikolla menee lainassa oleva auto pois ja jos joudun ostamaan käyttöauton niin tuosta Mersusta lähtee kilvet samana päivänä...ja sitten se korjataan tulevaisuudessa jos korjataan. Ei oikein jaksa enää olla kovin optimistinen...
Laitan vielä kommentin tänne tosiaan sitten ku selviää tuon auton kohtalo. Siihen asti....yritän unohtaa koko asian.

Laitan vielä kommentin tänne tosiaan sitten ku selviää tuon auton kohtalo. Siihen asti....yritän unohtaa koko asian.
Kampikammion tuuletus
Miten tuossa koneessa on hoidettu kampikammion tuuletus?
Oireet ja korjausehdotukset/-yritykset tuovat mieleen taistelun Audi A6:sen V6 dieselin kanssa. Puuttuu vain öljyn hukkaaminen.
Useiden tuhansien eurojen polton jälkeen vika löytyi jostain viallisesta kampikammion tuuletusventtiilistä (maksoi jotain alle satasen).
Oireet ja korjausehdotukset/-yritykset tuovat mieleen taistelun Audi A6:sen V6 dieselin kanssa. Puuttuu vain öljyn hukkaaminen.
Useiden tuhansien eurojen polton jälkeen vika löytyi jostain viallisesta kampikammion tuuletusventtiilistä (maksoi jotain alle satasen).
Ajossa:
W208 230K Cabrio
R170 320
W447 Vito
W208 230K Cabrio
R170 320
W447 Vito
-
- Vakiokalustoa
- Viestit: 378
- Liittynyt: La 05.03.2005 19:17
- Paikkakunta: Kangasala
- Viesti:
Onneks olkoon ja "osanottoni" toivottavasti minä en harhaan johtanutKettunet kirjoitti:Ja niin se loppujen lopuksi tuli sitten kuntoon...ja viimeinen syyllinen oli EGR josta sanoin useamman kerran huoltoon. Eli nyt se sitten kulkee kuin pitää (paitsi 80 - yli sata lähti aiemmin rivakammin). Ja mikä parasta, ei savuttele yhtään...
Liikaa meni taas rahaa autoon mutta elämä on!

Hullu jätkä tykkää pyörivästä. www.lds-turbo.fi
Onneksi olkoon kuntoon tulosta. Voorumilla on niin paljo tietoa jo CDI:n tyyppivioista, että ei näköjään kannata viedä arvottavaksi korjaamolle vaan sanoo suosiolla "vaihtakaa osa x" jos on kuvatun kaltaisia oireita. Tulee varmaan halvemmaksi vaihtaa muutama "halpa" osa x, kuin tutkia 100 €/h ja arvailla kalliita osia...
Hyvä että tuli kuntoon ja ettei tarvinnut ottaa kilpiä pois...Kettunet kirjoitti:Ja niin se loppujen lopuksi tuli sitten kuntoon...ja viimeinen syyllinen oli EGR josta sanoin useamman kerran huoltoon. Eli nyt se sitten kulkee kuin pitää (paitsi 80 - yli sata lähti aiemmin rivakammin). Ja mikä parasta, ei savuttele yhtään...
Liikaa meni taas rahaa autoon mutta elämä on!
Mikä muuten tuossa EGR:ssä tarkemmin oli vikana ?
Ilmansuodattimet
Oireet olivat sellaiset että se jumi vähän auki(eli kierrosten laskiessa se ei auennut kun olisi pitänyt ja näin ollen ilamäärät eivät pitäneet paikkaansa)...näin ymmärsin heidän puheista(voi olla että tuo ei ollut noin mutta jotain tuon kaltaista). Ei aina heti mutta alle 10min sen sai siihen tilaan. En tunne sen rakennetta mutta se oli kuulemma päästänyt(huohottanut) nokea johonkin väärään paikkaan jossa sitä ei toimivana ole. Ja nyt tuli mieleen että olis pitänyt ottaa se raato mukaan niin olis voinut ihan mielenkiinnosta tutustua sen sielunelämään. Se oli vähän epämääräinen se kuvaus ja kuulosti vielä ennen uuden kokeilua että eivät hekään ihan varmoja olleet sen toimimattomuudesta.
Mutta asiasta viidenteen...onko tuohon eemeliin hankala vaihtaa ne paperiilmansuodattimet(2)? Mistäpäin ne löytyvät(apparin reunasta konehuoneesta vai??)?
Mutta asiasta viidenteen...onko tuohon eemeliin hankala vaihtaa ne paperiilmansuodattimet(2)? Mistäpäin ne löytyvät(apparin reunasta konehuoneesta vai??)?
- CDI203
- Asiantuntija
- Viestit: 12889
- Liittynyt: Ti 01.04.2008 18:48
- Paikkakunta: Tarpeen mukaan (enimmän osan aikaa etelä suomessa) Kuusen alla N60° E24°
Niinpä vaikka ajatuksen tuolla aikaiseemin kirjoitellessa ajatelin palauteestaaKettunet kirjoitti:Ja niin se loppujen lopuksi tuli sitten kuntoon...ja viimeinen syyllinen oli EGR josta sanoin useamman kerran huoltoon. Eli nyt se sitten kulkee kuin pitää (paitsi 80 - yli sata lähti aiemmin rivakammin). Ja mikä parasta, ei savuttele yhtään...
Liikaa meni taas rahaa autoon mutta elämä on!
johtuen harhaileen, SE OLI sittenkin oikeen päin eli ERG hyvä että tuli kuntoon

Nyt vasta luin tän ketjun ja huhhuh, mitä juttua. Paaliin ja sillee joo.Kettunet kirjoitti:Ja niin se loppujen lopuksi tuli sitten kuntoon...ja viimeinen syyllinen oli EGR josta sanoin useamman kerran huoltoon. Eli nyt se sitten kulkee kuin pitää (paitsi 80 - yli sata lähti aiemmin rivakammin). Ja mikä parasta, ei savuttele yhtään...
Liikaa meni taas rahaa autoon mutta elämä on!
No mulla on mitä suurimmalla totennäköisyydellä tämä sama hommeli. Herjaa ilmamassamittaria, savuttaa ja juuri pienillä kierroksilla vikatilaan. Ilmamassamittari vaihdettu ja sama jatkuu. Tosin tänään toimi koko päivän moitteitta. Katotaan mimmonen päivä on Mesellä huomenna...
Ja mulle nyt alkaa olla jo aivan sama kunhan liikkuu. On kova juttu jos Mese ees liikkuu vaikka hitaampaakin. Ei ruostukaan varmaan niin nopeesti pikku vauhdissa (tai ehkä kai se ruostuu)... Ja hyvä, että tuli ostettua tää 6-pyttynen. Vikatilassakin kulkee tarpeeksi, ettei jää jalkoihin. Polttoainettakin säästyy. Ehkäpä paree näin...
Mutta kaikesta huolimatta kait toi EGR pitää vaihdella seuraavaksi. Ainakin ennen isompaa korjausta ja/tai paalausta...
Työkalu: W205 C300e -20 4Matic A Business Avantgarde (rivi-4 bensa-turbo, plug-in sähkö, 4-veto, automaatti 9-v, hopea), 10 000 km
Museorekisteröity helmi (jo Paappa aikoinaan...): W111 220S -64 (rivi-6, rattivaihde 4-v, musta), 85 000 km
EX: W205 C350e -17 Elegance (rivi-4 bensa-turbo, plug-in sähkö, airmatic, automaatti 7-v, hopea), 95 000 km
EX: W210 E320CDI -00 Classic (rivi-6, automaatti 5-v, hopea), 540 000 km
- Ensin koitetaan järkee, sitten voimaa ja sittenkin on vielä konevoimaa -
Museorekisteröity helmi (jo Paappa aikoinaan...): W111 220S -64 (rivi-6, rattivaihde 4-v, musta), 85 000 km
EX: W205 C350e -17 Elegance (rivi-4 bensa-turbo, plug-in sähkö, airmatic, automaatti 7-v, hopea), 95 000 km
EX: W210 E320CDI -00 Classic (rivi-6, automaatti 5-v, hopea), 540 000 km
- Ensin koitetaan järkee, sitten voimaa ja sittenkin on vielä konevoimaa -
-
- Vakiokalustoa
- Viestit: 231
- Liittynyt: Su 07.12.2003 19:59
Ei tuo EGR:n palikka ole mahdoton itsekään kokeilla, jos se nyt yleensäkään on samanlainen kuin nelipyttyisissä. Itsekin kerran epäilin sen vikaa, niin otin sen irti ja imemällä letkusta kokeilin että kalvo on ehjä ja kunnolla imemällä sen sai aukeamaankin. Sitten vaan kokeilin että se kanava on venttiilin kiinni ollessa tiivis ja auki ollessa kanava on auki. Ja läpälle sama homma, eli testaus imemällä. Jos se noin toimii niin ei siinä oikein voi vikaakaan olla.
Sähköiset venttiilit ahtopaineenohjaukselle ja EGR:lle voi vaihtaa keskenään jos ovat samanlaiset niin näkee muuttuuko vika miksikään.
Sähköiset venttiilit ahtopaineenohjaukselle ja EGR:lle voi vaihtaa keskenään jos ovat samanlaiset niin näkee muuttuuko vika miksikään.