Ajonesto/keskuslukitus

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Petromax
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1499
Liittynyt: Pe 03.12.2004 22:24
Paikkakunta: Tampere

Ajonesto/keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Petromax »

Tuli käytyä tänään KL-varaosissa Tampereella.Autolla pihaan,mutta....
johtotähti jätti ja mies kävelemään lähti :twisted:

On oikotellut jo pari kertaa aikaisemmin.Olis vaan tarvinnut paremmin tutkia ja laittaa mahdollisesti kuntoon.

Siispä:

Ajonesto on päällä.Virrat tulee,muttei starttaa.Keskuslukituksen kauko-ohjaus ei tiedä mitään.Kunnossa oli pihaan tullessa.Avaimella ei mene ovet lukkoon,paitsi tämä yksi ovi,hanttimiehen puolen.

Peilin yläpuolella palaa valo:ovi auki.

Takaluukun moottori ei pidä mitään ääntä,ei siis vedä.

Kerran aikaisemmin teki saman tempun.Muutaman kerran avasin ja suljin
peräluukkua,niin johan alkoi toimimaan.

Epäilykseni:Onko takaluukun salvan takana jossakin jokin mikrokytkin?
Onko keskuslukitus/kauko_ohjaus kytketty tähän moottoriin jotenkin?
Saako esim.maadoituksen tätä kautta?Jos kytkin on hajalla,niin onko koko järjestelmä mykkä?

Kauko-ohjaimen paristot uudet.Kokeiltu toista kauko-ohjainta.Ei vaan vilkauta pun/vihreää kuskin tai takaluukun silmässä,niinkuin pitäisi.


Nyt täytyisi saada mercedes pikaisesti ajoon.Ajonestosta viis,mutta keskuslukitus kaukosäädöllä sais pelata. :cry:
w124 200d -87
w202 220d aut-98
w124 e300tdt aut-95
w124 e250d aut-94
Viimeinen mersu tehtiin vuonna -95
spow1tz
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 23
Liittynyt: Pe 26.10.2007 20:31

Keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja spow1tz »

Itselleni tuli myös eilen ongelmia keskuslukituksen kanssa. Yhtäkkiä lakkasi kauko-ohjaus pelaamasta, eikä avaimellakaan mene lukkoon kuin kuskin ovi(takaluukun lukko on niin täynnä p.skaa ettei avain mene siihen). Mutta eikö normaalitilanteessa kaikkien ovien pitäisi mennä lukkoon ihan kuskinoven lukon kautta? Missä tätä kannattaisi käyttää arvuuttamassa tai onko tietoa mistä tälläinen "mykkäkoulu" johtuu?

-C230 sport
Viimeksi muokannut spow1tz, La 05.04.2008 19:28. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jaakko.putkisaari
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2563
Liittynyt: Su 25.02.2007 17:39
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jaakko.putkisaari »

Tuota ei kai vaan ole Bochin häly?Kuulostaa jotenkin tutulle oire yhtymälle,joutui putkamaan kokonaan pois!! :evil:

T.Jaakko.P
Petromax
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1499
Liittynyt: Pe 03.12.2004 22:24
Paikkakunta: Tampere

Ajonesto/keskuslukitus

Viesti Kirjoittaja Petromax »

Ainekset pahempaan vikaan olivat .Nyt sentään päästiin aika vähällä.
Nimittäin yksi sulake sulakerasiassa melkoisesti hapettunut.Monta kertaa tuli ne käytyä läpi,mutta olis tarvinnut pyöritelläkin.

Vaikutus oli kyllä aika tappava.Ajonesto päällä.Keskuslukitus ei toimi.
Avaimesta ei toimi keskuslukitus normaalistikaan.En tiedä onko tämä paremminkin ominaisuus,kuin vika.Avaimenreikiä ei ole kuin hanttimiehen ovessa ja takaluukussa.Kaukosäädin toimii sekä kuskin ovesta,että takaluukusta.

Eipä taida olla tuon ajoneston purkaminen käydä ihan hätäiseen.
Näyttää olevan kytkentöjä moneen paikkaan.
w124 200d -87
w202 220d aut-98
w124 e300tdt aut-95
w124 e250d aut-94
Viimeinen mersu tehtiin vuonna -95
spow1tz
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 23
Liittynyt: Pe 26.10.2007 20:31

Viesti Kirjoittaja spow1tz »

Mulla ongelmat jatkuvat. Vaihdoin avainten paristot ja tarksitin sulakkeen, ok.
Keskuslukitus pelaa keskikonsolin namiskasta, mutta ei avaimilla. Kuskin ovestakin aukeaa vain ko. ovi. Avainten mukana sain sellaisen mustan luottokortin kokoisen muovilätyskän jonka kauko-ohjauksella keskuslukitus pelaa :shock:

Eli varmaankin varsinaiset avaimet ovat kuollettuneet tjsp. Miten molemmat avaimet yhtäaikaa menee pimeeks? Kuinka saan ne peilittämään??
Olen kokeillut jo esim. seuraavaa kikkaa eri variaatiolla: "kaksi painallusta avaimesta ja sit virrat päälle -> taustapeilin vihreä valo vilahtaa aktivoinnin merkiksi" Tämä kikka oli siis foorumilta poimituista keskusteluista, mutta ei pelittänyt meikäläisellä.

Joten siis lisäneuvot ovat tarpeen..

-W202 C230
spow1tz
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 23
Liittynyt: Pe 26.10.2007 20:31

Avaimen aktivointi

Viesti Kirjoittaja spow1tz »

Tarpeeksi avaimien kanssa säädellessä seuraavanlainen konsti näyttäisi aktivoivan avaimen ainakin tässä tapauksessa.
1.Avaimen nappi pohjaan
2.Avain virtalukkoon ja virrat päälle(huom. nappi edelleen pohjassa)
3.Keskikonolin napista ovet lukkoon ja auki
4.Virrat pois ja avain ulos, vapautetaan avaimen nappi.
-->tämän jälkeen taustapeilissä ainakin punainen valo välähti merkiksi, että jotain on tapahtunut :D

Noh, keskuslukitus näyttäisi toimivan, mutta "kauko-ohjaus" ei toimi kuin aivan läheltä autoa(uudet patterit on) ja toisinaan saa painella nappia useamman kerran. Liekkö kosketushäikkää painonapissa.. sen korjaaminen on jo toinen juttu ja ohjeet löytyy haulla.

Saa kommentoida jos tämä kikka toimii tai jos on toisenlaisia tai "oikeita" tapoja tiedossa.
Vastaa Viestiin