W210 takaiskunvaimentimet

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Muro
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 04.10.2006 08:12
Paikkakunta: Rovaniemi

W210 takaiskunvaimentimet

Viesti Kirjoittaja Muro »

Takapäästä kuuluu kolahtelua ja veikkaukseni osuu takaiskunvaimentimiin. Iskunvaimentimet muuten vaikuttavat olevan kunnossa (iskunvaimennintestit tehty kahdesti tänä keväänä), mutta kolahdukset terävissä kuopissa häiritsevät. Merkkikorjaamolla veikkailivat iskunvaimentajan kumipuslaa, jota ei voi uusia muuten kuin vaihtamalla koko iskunvaimentimen uuteen. Mahtanee kuitenkin olla kalliita nuo iskunvaimentimet, kun on tasonsäädöllä varustettu farkkumalli kyseessä.

Toinen kysymys: Missä sijaitsee w210 farkun tasonsäätimen korkeuden säädin? Mieleni tekisi nostaa auton perää hieman ylöspäin. Merkkiliikkeessä eivät osanneet kertoa! :roll: :?
W210 E220 CDI -01
dumpi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 63
Liittynyt: Ke 05.07.2006 08:27

Viesti Kirjoittaja dumpi »

Jep, tyyriitähän ne on jos uuden ostaa, noin 330-350 €/kpl KL-Varaosat.

Mersun tasonsäätimellä EI säädetä peränkorkeuden perustasoa, se hoidetaan jousilla ja niiden alle tulevilla eri korkuisilla säätökumeilla.
Niin tai voihan sen niinkin tehdä, ,mutta tulee ajan oloon taas ostettavaksi lisää noita tyyriitä osia.
juhaoh
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1817
Liittynyt: Su 23.05.2004 17:34

Re: W210 takaiskunvaimentimet

Viesti Kirjoittaja juhaoh »

Muro kirjoitti: mutta kolahdukset terävissä kuopissa häiritsevät. Merkkikorjaamolla veikkailivat iskunvaimentajan kumipuslaa, jota ei voi uusia muuten kuin vaihtamalla koko iskunvaimentimen uuteen.

Toinen kysymys: Missä sijaitsee w210 farkun tasonsäätimen korkeuden säädin? Mieleni tekisi nostaa auton perää hieman ylöspäin. Merkkiliikkeessä eivät osanneet kertoa! :roll: :?
Tuskin tuossa 210:ssä on tasonsäätöiskareiden alapäässä kumipuslia kun edellisissäkin malleissa on niiden tilalla jonkinsortin pallonivelet.
Ja tuo säädin lienee myös siellä missä muissakin, eli perän alla, säätövipu kiinni vakaajatangossa.
Vastaa Viestiin