Talviprojektina oli W110 olkatappien kunnostus ja samalla kunnostin etujarrut.
Vaihdettua tuli jarrusatulan kumit, letkut ja palat. Kaikki onnistui tähän saakka, kunnes tehtävänä oli jarrujen ilmaus. Paineilmalla ilmasin ja nestettä
ajoin satuloitten läpi. Mutta jarrupoljin oli edelleen vetelä eikä auttanut pumppaaminenkaan.
Seuraavaksi vaihdoin pääsylinterin kumit. W108 vanhemmissa oli samanlaiset kumit ja asensin ne siten päin kuin ne olivat olleet toiminnassakin. Taas ilmaaminen ja tulos parani hiukan eli lievä kovennus mutta edelleen pohjaan. Seuraavaksi tilaus taas Saksaan ja pääsylinteri uusiksi ja säiliön tarvikkeet.
Pääsylinteri paikalle ja taas ilmaus. Ensin paineella ja nesteellä läpi. Ei toivottua tulosta. Sitten paineella ja emäntä pumppaamaan jarrupoljinta.
Ensin etujarrut jonka jälkeen siirryttiin järjestykseen kauimmasta lähimpään sylinteriin. Ilmausta tehtiin joka pyörään n. 8 kertaa melkein tunnin ajan. Joskus tuli ilmaa mutta yleensä ei. Tulos parani sen verran että n. 4 kerralla poljin oli kova kun pumppasi. Levon jälkeen meni taas pohjaan että kolisi.
Jarruneste oli aluksi synteettistä jonka vaihdoin tavalliseen Dot 4:ään.
Mikään liitos ei vuoda. Liitoksen ovat kuivia ja nestettä ei häviä. Otin jarrupalatkin pois tarkistaakseen liikkuuko männät ja ne liikkui.
Voiko jarruissa olla edelleen ilmaa vai mistä mahtaa homma kiikastaa?



