Pitkästä aikaa ollut toimintaa tällä osastolla. Pari talvea jäi väliin, lähinnä muiden tärkeämpien kiireiden takia. Nyt on muutettu, pari lasta syntynyt, talli rakennettu ja rassattu pystäreitä, niin ehtii harrastamaan vähän paremmin:)
Alkuperäinen -85 w201 siirtyi varaosa-autoksi ja rakentelimme kaverin -90 w201:stä käyttöautosta uuden Evo 2 version samaan käyttöön. Tällä kertaa kaaret on ammattilaisen tekemät, F-ryhmään ja Sprinttiinkin kelpaavat. Ihan turvallisuussyistä panostimme näihin, kun tien pätkällä vauhtia on parhaimmillaan mittarissa ollut 150 km/h.
Tekniikka on OM604, OM 606en turbolla ja pakosarjalla. Pakosarja lyhennettiin ja kävi paikoille heittämällä. Kannessa oli pinnapultin paikat valmiina, vaikka pulttijako on turbon sarjassa eri, kuin vaparissa. Öljynkierto on otettu om603 turbon putsarin jalalta ja bilteman haaroituskappaleella sai öljynpainemittarinkin pelaamaan. Öljynpaluu on öljypohjaan. Öljynjäähdytin on tarkoitus laittaa myös keulille ennen jääradalle menoa.
Koneessa on Mynän 7mm pumppu, vetäviä 5200 rpm ja tehoa n. 200 hevosta syötön nykyisen määrän perusteella. Varaa on reilusti lisää, jos tarvitaan. Tosin tällä turbolla ei taida paljoa enempää yrittää. Herää heti, paikoillaankin saa polettua paineet lähelle yhtä, jossa hukkaportti aukeaa. Saa nähdä riittääkö hukkiksen koko ollenkaan?
Cooleri otettiin vanhasta pelistä, pelittää hyvin. Imusarjana on nyt alkuunsa vakio muovinen, painetta on nyt n. 1bar.
Vauhtipyörä on om603:sta, kevennetty ja kytkinlevynä on 228mm nelilapainen sintteri 280 pystärin? asetelmalla. Muuten voimansiirto on vakio, Walliuksen lukkoa lukuunottamatta. Nyt välitys on vakio 3.23, tiheämmästä perästä ei ole hyötyä, kun kone on aina vetoalueella. Voimansiirto ei ole niin kovilla, kun ajamme tällä vain talvella. Ehdin ostaa 2.6:en w201:en varaosapeliksi, mutta siitähän alkoikin uusi projekti. Varaosa auto olikin pirun hyvä kaikenkaikkiaan ja odottelee nyt laittoa tallissa liikennekäyttöön.
Edessä on vanhasta laitteesta Bilsteinit, paksut jouset ja vakaaja. Taakse laitettiin uudet Bilsteinin Sportit ja vaihdettiin nivelet. Koeajoa on hiukan tehty normi talvirenkailla. Vetoa on tosi hyvin, enemmän kuin aikaisemmassa pelissä. Kunhan saa metsäautotien ajokuntoon, niin pääsee piikeillä kokeileen kunnolla.
Jossain vaiheessa olisi haaveissa käydä kamppeella rokkirallissa kokeilemassa, mutta se jää nähtäväksi riittääkö virtaa.