Xenon-lampun vaihto väyryseen, onko paha vaihtaa

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
JariTre
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 312
Liittynyt: Su 16.11.2003 22:19

Xenon-lampun vaihto väyryseen, onko paha vaihtaa

Viesti Kirjoittaja JariTre »

Terve,

katsastusmies sanoi vuosi sitten että repsikan puolen Xenon-lamppu näyttää jotenkin outoa kuviota. Kehotti ystävällisesti vaihtamaan. En vaihtanut kuitenkaan ja pelannut on. Nyt sitten olisi taas katsastus edessä ja ostin jo uuden lampun, mutta myyjä kehoitti olemaan varovainen vaihdon kanssa. 80 EUR maksoi motonetissä,

Myyjä sanoi että jos ei tiedä mitä tekee niin ohjainosa voi mennä rikki ja hintaa tulee yli 600 eur lampunvaihdolle.

Kuka on vaihtanut ja mitä vinkkejä pitäisi muistaa? Mistä saakka pitää sähköt katkaista? Muistaako kukaan, olisko täällä ohjeita moisesta jo ennestään?

Jari
Tällä hetkellä:
MB E300 TDT 1998
Avatar
eemeli
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 304
Liittynyt: Ti 17.02.2004 20:20
Paikkakunta: Vesilahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja eemeli »

Valot pois päältä ja uusi polttimo tilalle. Ei ole paha vaihtaa.
Avatar
E280Lang
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 18.10.2004 18:30
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja E280Lang »

Ex-väykkyyn tuli vaihdettua xenon-polttimot molemmille puolille. Ei ole mahoton homma, ku se minultakin onnistui! :lol:
Valot pois... ja taisinpas varmuuden maksimoimiseksi ottaa akunkengänkin irti. Sytytysmuuntaja taitaa olla se kallis osa, jos sen saa poltettua, mutta kukapa näitä alkaa vaihtelemaan valot päällä? Vähän pitää jotain purkaa umpion takaluukkujen tieltä, mutta ei kohtuuttomasti. Itse vaihto oli simppeli, muistaakseni polttimo on jotensakin painamalla kiinni umpiossa (ei ihan samanlainen kiinnitys, kuin H4:ssä).
Ostithan muuten oikeanlaisella kannalla olevat polttimot? Nimittäin niitä on D2R ja D2S-kannalla, ja silloin ainakin osa myyjistä oli eri mieltä, kumpi kanta tämän ikäiseen sopii (E290 TDT -97). D2R on oikea tuohon em. malliin.
E280 Lang -94, E250TD -94, E250D -95
Vastaa Viestiin