Mitenkäs on, kun appiukon C-koppa 220cdi on kömöiilyt jo vuoden päivät, ei siis kylmänä lähde käyntiin. Tsekkasivat eilen veholla(lämpimänä tietenkin), eikä mitään vikaa kuulemma ole.
Mutta luullakseni sen kyllä pitäisi kylmiltään ilman ollessa pakkasen puolella kuitenkin hehkuttaa kauemmin kuin tuo 2 sekuntia minkä se hehkuttelee.
Siis voisiko ongelman ydin piillä tuossa lämpöanturissa? Itse pohdiskelin että jos se ei toimisi niin eikö sen silloin juuri pitäisi hehkuttaa loputtomiin? Vai palataanko releen kimppuun?
Hehkun lämpöanturi?
Re: Hehkun lämpöanturi?
Onko käytetty lohkolämppäriä? Joissakin merkeissä (tuskin nyt MB:ssä kuitenkaan...) on lohkolämppäri sen verran lähellä antureita, että elektroniikka luulee käynnistettävän käyntilämmintä konetta, vaikka todellisuudessa lohko olisi vasta hieman haalea. Tämä kyllä enemmänkin koskisi bensakonetta...Boss kirjoitti:Mitenkäs on, kun appiukon C-koppa 220cdi on kömöiilyt jo vuoden päivät, ei siis kylmänä lähde käyntiin.
Suoraruiskudieselkoneen kyllä pitäisi olla aika hyvä lähtemään kylmälläkin käyntiin, jopa ilman hehkutusta, kun vaan ainetta piisaa. Kuulostaisi siltä, että polttoainepuolelle pääsee ilmaa jostakin. Oireilu alkaa silloin yleensä juuri kylmillä ilmoilla, kun letkut ja tiivisteet ovat rapeimmillaan.
-- Tommi



