Näitä kaikkia topicceja lukiessani huomasin että aika monella muullakin ollut automaattilootan kans ongelmia. Luulin laatikon kestävän ikuisuuksia, mutta näköjään erehdyin.
Nyt asiaan. Eli autona -88 W201 2,5 turbod, uitettu Berliinistä 2002 vuoden lopulla. Itse olen autolla ajanut noin 150tkm suht ongelmitta, nyt sitten laatikko alkanut temppuilemaan. Vaihteet vaihtuvat aivan normaalisti mutta veto "katkeaa" tämän tästä. Kun esim. 100km/h vauhdista painaa kick-downin pohjaan niin kone kyllä jengaa mutta vauhti ei kiihdy mihinkään, luistaa niin vietävästi. Sitten kun käyttää vähän kaasua ylhäällä niin alkaa taas vetämään kunnes painaa kaasun pohjaan niin taas sama juttu. Öljyt, suodatin=OK. Mikä neuvoksi? Pitäisikö kokeilla säätää? mitäs kaikkia säätömahdollisuuksia siinä nyt onkaan? Tiedossa kallis remontti?
W201 2,5 TurboD automaatti temppuilee
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 8
- Liittynyt: To 14.07.2005 19:34
- Paikkakunta: Utajärvi
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 8
- Liittynyt: To 14.07.2005 19:34
- Paikkakunta: Utajärvi
Vaihtaa ihan normaalisti, luistaa vaan niin paljon että auto ei kiihdy mihinkään.Jarkko S kirjoitti:Vaihtaako niin pientä että kierrokset loppuu?
Kokeile löysätä pikkusen vaijeria ja kiristä tarvittaessa laatikon kyljestä.
Kokeilin myös löysätä tuota vaijeria, mutta mitään vaikutusta ei ollut.
Eilen sitten irrotin koko laatikon ja nyt se ois pöydällä irrallaan. Mistä kannattaisi lähteä vikaa hakemaan? Kannattaako yleensäkään alkaa itse purkamaan tuota? Saisikohan tuohon mistään ns. "räjäytyskuvia"?
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 8
- Liittynyt: To 14.07.2005 19:34
- Paikkakunta: Utajärvi